Hospodársky denník
USD48,813 Sk
EUR43,602 Sk
CHF28,441 Sk
CZK1,27 Sk
  Utorok  27.Marca 2001
Archív - Tiráž - Prílohy
Vyhľadávanie
 
Titulná strana
Z domova
Podnikové spektrum
Zahranicie
Podnikateľ a štýl
Veda/Kultúra
Digitálny svet
Finančné komentáre
Šport
Poradenstvo/Servis
Inzercia
ASS
Veľtrhy a výstavy 2004
Spotrebiteľské ceny
Hospodársky klub
Zdravotníctvo













Ekonomicky k epidémiám

Prečo sa vo Veľkej Británii o BSE celé roky vôbec nehovorilo?

Spravidla vzdávame hold vedcom, ktorí odhalia vírusy a nájdu spôsob, ako ich zneškodniť. Niekedy sa však stane, že aj vírus nám čo-to odhalí (alebo aspoň pripomenie). Napríklad niečo o povahe nášho systému a spoločnosti, v ktorom je ľudské správanie motivované najmä honbou za ziskom, pričom kategórie ako všeobecné dobro a zľutovanie sa dostávajú ďaleko do ústrania. Mikroorganizmus sa však uznania za odhalenie darmo bude dožadovať.

Zoberme si chorobu šialených kráv. Ako vysvetliť dlhoročné presviedčanie verejnosti zo strany britských úradov, že konzumácia mäsa z nakazeného dobytka nemá následky na ľudské zdravie, ak nie snahou zabrániť ekonomickým stratám. Keďže ľudský variant BSE - Creutzfeldt-Jakobova choroba - má relatívne dlhú inkubačnú lehotu, ilúziu o neškodnosti sa darilo dosť dlho udržiavať. Ibaže celá vec sa zákonite nakoniec prelomila a BSE už bola rozšírená. Zvieratá tak šli do ohňa a niektorí ľudia do neba. Úprimnejším a zodpovednejším prístupom sa pritom mohlo predísť mnohým súčasným komplikáciám.

Ale zaujímavá je aj slintačka a krívačka. Ide o vo svete mimoriadne rozšírenú chorobu. No, práve v prípade Veľkej Británie (a aj ďalších krajín EÚ) sa stretáme z morálneho hľadiska s dosť pochybným spôsobom boja proti epidémii. Tisíce ošípaných, kôz či kráv musia ísť na jatky len preto, že je to zo všetkých možností najekonomickejšia. Pritom úmrtnosť zvierat na slintačku a krívačku je len minimálna. Dokonca ani konzumácia dobre uvareného mäsa nepredstavuje riziko pre ľudské zdravie, keďže vysoká teplota vírus zabíja. Civilizovanejšia forma boja - pomocou existujúcich vakcín - by však znamenala trvalejšiu prítomnosť choroby v krajine. Nielenže by sa týmto znížila produkcia fariem, ale by nebol ani možný export zvierat do tzv. čistých krajín, čo je v prípade Británie dôležitý zdroj príjmov. A tak sledujem zábery britských vojakov, ako bojujú proti domácim zvieratám.

(by)

Počasie

Dnes bude spočiatku polojasno, cez deň časom oblačno a miestami prehánky, od 700 m snehové. Najvyššia denná teplota 6 až 11, na severe a miestami na východe okolo 4 stupne. Severozápadný až severný vietor 4 až 8, na juhozápade a na východe miestami okolo 10 m/s. Teplota vo výške 1500 m okolo -6 stupňov. V stredu bude prevažne polojasno, zrána ojedinele hmla. Nočná teplota 1 až -3, v horských dolinách okolo -5, denná teplota 2 až 7 stupňov. Vo štvrtok bude polojasno, časom až oblačno. Ojedinele slabé zrážky. Nočná teplota 0 až -4, na severnom Slovensku okolo -6, najvyššia denná teplota 5 až 10, na severe okolo 3 stupňov. Slnko vyjde zajtra o 6.37 a zapadne o 19.16 hod.

Amsterdamoblačno3
Aténypolooblačno20
Belehradprehánky18
Berlínoblačno4
Bratislavaoblačno9
Bruseloblačno3
Budapešťoblačno11
Bukurešťoblačno18
Frankfurtoblačno8
Helsinkisneženie-3
Istanbulpolooblačno24
Kodaňpolojasno4
Lisabonpolojasno16
Londýnprehánky9
Madridslnečno17
Milánoprehánky18
Moskvaoblačno-2
Oslozamračené3
Parížoblačno9
Prahaoblačno5
Rímprehánky17
Sofiaprehánky19
Štokholmpolojasno4
Varšavaoblačno3
Viedeňoblačno10
Záhrebdážď18
Ženevaoblačno11

 

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.