Hospodársky denník
USD48,6 Sk
EUR43,524 Sk
CHF28,342 Sk
CZK1,275 Sk
  Streda  28.Marca 2001
Archív - Tiráž - Prílohy
Vyhľadávanie
 
Titulná strana
Z domova
Podnikové spektrum
Zahranicie
Podnikateľ a štýl
Veda/Kultúra
Digitálny svet
Finančné komentáre
Šport
Poradenstvo/Servis
Inzercia
ASS
Veľtrhy a výstavy 2004
Spotrebiteľské ceny
Hospodársky klub
Zdravotníctvo

F. Slávik: Situácia ako v rokoch ekonomickej krízy

Chýba koncepcia rozvoja, stavbári žiadajú nápravu

„Neberte naše slová ako snahu o konfrontáciu s vládou, iba bubnujeme na poplach. Táto vláda skutočne nemá žiadnu koncepciu rozvoja, a tak veríme výpočtom odborníkov z priemyselných zväzov SR, ktorý očakávajú, že v roku 2006 bude na Slovensku milión nezamestnaných,“ tvrdí prezident Zväzu stavebných podnikateľov Slovenska (ZSPS) František Slávik a pokračuje, "stavbári prekonávajú v súčasnosti obdobie, ktoré sa dá porovnať s veľkou hospodárskou krízou v tridsiatych rokoch." Mimoriadny prepad produkcie (až o 26 %) v roku 1999 a stagnácia v roku 2000 mali výrazne negatívny dosah na stavebné spoločnosti. Zamestnanosť sa v stavebníctve za posledné tri roky znížila o 23 700 pracovníkov. Kým pred niekoľkými rokmi sa podiel stavbárov na tvorbe HDP pohyboval medzi 10 -15 percentami, v súčasnosti klesol na Európu doslova nevídane nízky, iba 3,5-percentný podiel. Ani v tomto roku sa situácia neuberá dobrým smerom. Investície do rozvoja priemyslu sú u nás žalostne nízke, zo zahraničia sa k nám nehrnú, takže niet za čo stavať. Podľa stavbárov peniaze, ktoré vláda vyčlenila na tento rok, nebudú stačiť ani na dokončenie rozostavaných stavieb, na bytovú výstavbu, na rýchlejšie budovanie dopravnej infraštruktúry, nehovoriac už o riešení vodohospodárskych a ekologických problémov. „Okrem výstavby Volkswagenu a niektorých menších investícií do priemyselných objektov priemyselná výstavba na Slovensku neexistuje a výstavba obchodných domov veru stavbárov nespasí,“ tvrdí viceprezident ZSPS František Hirner. Na porovnanie uveďme situáciu v Česku, kde v minulom roku v stavebníctve investovali 283 mld. Sk, avšak u nás to bolo 4-krát menej, približne 70 mld. Sk.

Stavbári nie sú zvyknutí nariekať, a preto hľadajú východiská, vidia ich napríklad vo zvýšení bytovej výstavby, najmä nájomných bytov. Obyčajný občan na Slovensku ešte dlho nebude mať na to, aby si mohol zobrať hypotekárny úver. Nepochybne by rozvoju výstavby bytov pomohlo aj zníženie dane z pridanej hodnoty , čo by spätne znížilo ceny bytov. Štát si prostredníctvom DPH elegantne vezme naspäť tie peniaze, ktoré vložil do stavebného sporenia a do Štátneho fondu rozvoja bývania (ŠFRB). Stavbári navrhujú zrušiť daň z prvého predaja bytu, čo by spolu so zrušením nadmernej ochrany nájomníkov podnietilo aj súkromných investorov investovať do výstavby bytov. Konečne by sa mala odstrániť aj európska anomália, že primárne inžinierske siete si financujú sami budovatelia bytov, avšak potom ich musia bez haliera náhrady odovzdať príslušným štátnym podnikom. Ministerka financií však o týchto i ďalších opatreniach nechce ani počuť. Pomôcť by mohli viacerí ministri, stavbári spomínali, že napriek možnosti obsadiť od českých stavbárov uvoľnených 500 miest-licencií na prácu do Nemecka, príslušný minister už osem mesiacov nemal čas rokovať o tejto pomoci so svojím českým kolegom.

Jozef Kunik

Počasie

Dnes bude jasno až polojasno, na severovýchode časom oblačno. Najvyššia denná teplota 5 až 10, na Orave, v Liptove a na Spiši okolo 3 stupne. Teplota na horách vo výške 1500 m -3 stupne. Slabý premenlivý, na východe spočiatku severný vietor 3 až 7 m/s. Vo štvrtok v noci malá, cez deň od západu postupne veľká oblačnosť a miestami občasný dážď, od 800 m sneženie. Nočná teplota -1 až -5, v horských dolinách okolo -8 stupňov. Denná teplota 3 až 8 stupňov. V piatok prevažne veľká oblačnosť a na mnohých miestach občasný dážď, od 1400 m sneženie. Nočná teplota 1 až -4, na severnom Slovensku okolo -6 stupňov. Denná teplota 5 až 10, na severe okolo 3 stupne.Slnko vyjde zajtra o 6.35 a zapadne o 19.18 hod.

Amsterdamoblačno10
Aténypolojasno18
Belehraddážď10
Berlínjasno 4
Bratislavapolojasno7
Bruseloblačno6
Budapešťpolooblačno9
Bukurešťdážď9
Frankfurtpolojasno7
Helsinkioblačno-1
Istanbuldážď12
Kodaňjasno4
Lisabonoblačno16
Londýndážď10
Madridzamračené16
Milánodážď12
Moskvajasno -4
Oslosnehové prehánky-1
Parížoblačno9
Prahaoblačno4
Rímzamračené16
Sofiadážď8
Štokholmjasno2
Varšavaoblačno5
Viedeňoblačno8
Záhrebdážď8
Ženevadážď9

 

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.