Hospodársky denník
USD48,6 Sk
EUR43,524 Sk
CHF28,342 Sk
CZK1,275 Sk
  Streda  28.Marca 2001
Archív - Tiráž - Prílohy
Vyhľadávanie
 
Titulná strana
Z domova
Podnikové spektrum
Zahranicie
Podnikateľ a štýl
Veda/Kultúra
Digitálny svet
Finančné komentáre
Šport
Poradenstvo/Servis
Inzercia
ASS
Veľtrhy a výstavy 2004
Spotrebiteľské ceny
Hospodársky klub
Zdravotníctvo

Zákon o odpadoch až v lete

Komentuje Zdena Rabayová

Hoci ministerstvo životného prostredia pôvodne očakávalo, že nový zákon o odpadoch nadobudne účinnosť od 1. 1. 2001, neutíchajúce diskusie okolo jeho návrhu sa podpísali dokonca pod nereálnosť náhradného termínu, posunutého na 1. apríl tohto roka. Pritom sa o zákone diskutuje už od februára minulého roka, keď bol predložený na verejné pripomienkovanie, ale búrlivé názorové výmeny prebiehali ešte k prvej verzii návrhu zákona v predchádzajúcom volebnom období. Nová právna norma preberá až 80 % legislatívy EÚ platnej pre túto oblasť. Jej cieľom je vytvoriť podmienky, aby sa predchádzalo vzniku odpadov a obmedzovala ich tvorba. Práve preto, že v porovnaní s ostatnými krajinami EÚ je v SR zhodnocovanie odpadov nedostatočné, pripravuje sa založenie neštátneho recyklačného fondu. Z neho sa bude podporovať financovanie nákladov na zber, úpravu a využitie vybratých odpadov.

Keďže fond sa bude tvoriť z poplatkov, neutíchajú výhrady k výberu komodít, k nezávislosti fondu, ale aj k ďalším zneniam zákona. V rámci verejného pripomienkovania prišlo k návrhu zákona vyše 1700 pripomienok od 74 subjektov. Vzhľadom na skutočnosť, že nie všetky bolo možné akceptovať, určité skupiny sa snažia na ich „pretlačenie“ využiť parlament. Návrh zákona prešiel síce v NR SR prvým čítaním ešte vo februári, ale napríklad jeho prerokúvanie na pôde gestorského výboru (Výboru NR SR pre životného prostredie a ochranu prírody) presvedčilo, že aj priveľa demokracie môže škodiť. Zástupcovia mimovládnych organizácií a najmä niektorých podnikateľských kruhov nielenže opäť opakovali svoje známe pripomienky, ale dokonca členovia výboru vyslovili desiatky ďalších. A tak výbor o tomto bode prerušil diskusiu. Pokračovať v nej chce až v polovici apríla, keď si poslanci pripomienky utriedia a prehodnotia. Veď nie sú totiž sami, kto v nich stráca prehľad. To znamená, že najskôr môže byť zákon schválený v júni. Ak nie, spôsobí jeho neskoršie prijatie problémy obciam a mestám, ako aj firmám pôsobiacim v odpadovom hospodárstve, ktoré sa začali na dodržiavanie litery zákona včas pripravovať. Preto predstavitelia ZMOS, podnikateľských združení a podobne zdôrazňujú, že je lepšie zákon konečne prijať a v prípade potrieb praxe ho novelizovať, ako sa stále snažiť pripomienkovať už spripomienkované, a o akútnej potrebe nového zákona - aj v súvislosti s naším integračným snažením - len hovoriť.

Počasie

Dnes bude jasno až polojasno, na severovýchode časom oblačno. Najvyššia denná teplota 5 až 10, na Orave, v Liptove a na Spiši okolo 3 stupne. Teplota na horách vo výške 1500 m -3 stupne. Slabý premenlivý, na východe spočiatku severný vietor 3 až 7 m/s. Vo štvrtok v noci malá, cez deň od západu postupne veľká oblačnosť a miestami občasný dážď, od 800 m sneženie. Nočná teplota -1 až -5, v horských dolinách okolo -8 stupňov. Denná teplota 3 až 8 stupňov. V piatok prevažne veľká oblačnosť a na mnohých miestach občasný dážď, od 1400 m sneženie. Nočná teplota 1 až -4, na severnom Slovensku okolo -6 stupňov. Denná teplota 5 až 10, na severe okolo 3 stupne.Slnko vyjde zajtra o 6.35 a zapadne o 19.18 hod.

Amsterdamoblačno10
Aténypolojasno18
Belehraddážď10
Berlínjasno 4
Bratislavapolojasno7
Bruseloblačno6
Budapešťpolooblačno9
Bukurešťdážď9
Frankfurtpolojasno7
Helsinkioblačno-1
Istanbuldážď12
Kodaňjasno4
Lisabonoblačno16
Londýndážď10
Madridzamračené16
Milánodážď12
Moskvajasno -4
Oslosnehové prehánky-1
Parížoblačno9
Prahaoblačno4
Rímzamračené16
Sofiadážď8
Štokholmjasno2
Varšavaoblačno5
Viedeňoblačno8
Záhrebdážď8
Ženevadážď9

 

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.