Hospodársky denník
USD48,6 Sk
EUR43,524 Sk
CHF28,342 Sk
CZK1,275 Sk
  Streda  28.Marca 2001
Archív - Tiráž - Prílohy
Vyhľadávanie
 
Titulná strana
Z domova
Podnikové spektrum
Zahranicie
Podnikateľ a štýl
Veda/Kultúra
Digitálny svet
Finančné komentáre
Šport
Poradenstvo/Servis
Inzercia
ASS
Veľtrhy a výstavy 2004
Spotrebiteľské ceny
Hospodársky klub
Zdravotníctvo

Majú denný odber vzoriek

Tauris ako prvý testuje hovädzí dobytok na BSE

Tauris holding dosahuje na trhu 12,453-percentný podiel z priemyselne vyrobeného a do obchodnej siete dodaného mäsa a je v tomto smere najväčšou spoločnosťou v SR. Skupina podnikov holdingu dosiahla minulý rok obrat 4,5 mld. Sk. Z toho obrat Taurisu bol 2,716 mld. Sk, čo je 37-percentný nárast oproti roku 1999 a 43-percentný nárast oproti plánovaným tržbám.

V roku 2000 vyrobili takmer 22-tisíc ton mäsa a mäsových výrobkov, čo je o 1400 ton viac v porovnaní s rokom 1999. Mesačne Tauris vyrobí okolo 960 ton mäsových špecialít a spracuje 840 ton bravčového a hovädzieho mäsa. Firma vyrába v prísnom systéme hygieny podľa noriem HACCP. Jej dcérska spoločnosť Tauris Nitria získala ako prvý mäsokombinát na Slovensku už v roku 1996 Certifikát riadenia kvality EN ISO 9002 a minulý rok opakovane obhájila pri recertifikačnej previerke zhodu systému riadenia kvality s európskou normou EN ISO 9002. Tauris Nitria má povolenie na vývoz mäsových výrobkov do EÚ - SK 15 a po audite systému HACCP zástupcami FSIS z USA a so Štátnou veterinárnou správou Bratislava získala minulý rok po prvý raz vývozné povolenie aj do USA. Tauris vníma isté obavy domácich malospotrebiteľov, ale aj veľkých obchodných systémov, do ktorých dodáva výrobky, ako Delvita, Metro, Tesco - v súvislosti s touto chorobou. Preto aj keď výsekové a výrobné mäso pochádza zo slovenských chovov kontrolovaných veterinárnymi správami, pristúpili, ako prvý na Slovensku v dcérskej spoločnosti Tauris Danubius Dunajská Streda k testovaniu hovädzieho dobytka staršieho ako 30 mesiacov. Mäsokombinát ako jediný spĺňa veterinárne, hygienické a asanačné podmienky určené EÚ na porážanie hovädzieho dobytka a má pridelené registračné číslo SK 26, ktoré ho oprávňuje ako jediného na Slovensku exportovať bravčové a hovädzie čerstvé a mrazené mäso v rôznej úprave do EÚ. Identifikácia hovädzieho dobytka sa uskutočňuje na základe ušných značiek a sprievodných veterinárnych dokladov, na ktorých je zaznamenaný aj pôvod každého kusa dobytka. Od 12. marca zabezpečuje regionálna veterinárna správa denne odber vzoriek z predĺženej miechy porazeného hovädzieho dobytka v Tauris Danubius. V koordinácii so Štátnou veterinárnou správou SR sú vzorky dopravované na špecializované pracovisko, laboratórium Veterinárnej biomedicíny ústavu SAV, kde sú vyhodnocované tzv. rýchlou metódou. To znamená, že výsledky sú známe do 40 až 60 hodín po odbere. Hlava, mozog, miecha, predĺžená miecha, slezina a črevá sú likvidované v kafilérii.

(do)

Počasie

Dnes bude jasno až polojasno, na severovýchode časom oblačno. Najvyššia denná teplota 5 až 10, na Orave, v Liptove a na Spiši okolo 3 stupne. Teplota na horách vo výške 1500 m -3 stupne. Slabý premenlivý, na východe spočiatku severný vietor 3 až 7 m/s. Vo štvrtok v noci malá, cez deň od západu postupne veľká oblačnosť a miestami občasný dážď, od 800 m sneženie. Nočná teplota -1 až -5, v horských dolinách okolo -8 stupňov. Denná teplota 3 až 8 stupňov. V piatok prevažne veľká oblačnosť a na mnohých miestach občasný dážď, od 1400 m sneženie. Nočná teplota 1 až -4, na severnom Slovensku okolo -6 stupňov. Denná teplota 5 až 10, na severe okolo 3 stupne.Slnko vyjde zajtra o 6.35 a zapadne o 19.18 hod.

Amsterdamoblačno10
Aténypolojasno18
Belehraddážď10
Berlínjasno 4
Bratislavapolojasno7
Bruseloblačno6
Budapešťpolooblačno9
Bukurešťdážď9
Frankfurtpolojasno7
Helsinkioblačno-1
Istanbuldážď12
Kodaňjasno4
Lisabonoblačno16
Londýndážď10
Madridzamračené16
Milánodážď12
Moskvajasno -4
Oslosnehové prehánky-1
Parížoblačno9
Prahaoblačno4
Rímzamračené16
Sofiadážď8
Štokholmjasno2
Varšavaoblačno5
Viedeňoblačno8
Záhrebdážď8
Ženevadážď9

 

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.