Hospodársky denník
USD48,6 Sk
EUR43,524 Sk
CHF28,342 Sk
CZK1,275 Sk
  Streda  28.Marca 2001
Archív - Tiráž - Prílohy
Vyhľadávanie
 
Titulná strana
Z domova
Podnikové spektrum
Zahranicie
Podnikateľ a štýl
Veda/Kultúra
Digitálny svet
Finančné komentáre
Šport
Poradenstvo/Servis
Inzercia
ASS
Veľtrhy a výstavy 2004
Spotrebiteľské ceny
Hospodársky klub
Zdravotníctvo

Vysoká pridaná hodnota

Štát, ktorý zabúda na domácich podnikateľov

Nie je tajomstvom, že na Slovensku je už po dlhé roky zakorenená tradícia výroby kvalitného nábytku. Napriek rôznym privatizačným problémom, škandálom a škandálikom v sektore výroby nábytku, predsa nám Slovákom ešte niečo zostalo. To, čo na Slovensku je, bolo a dúfam, že zostane, je chuť do práce a šikovné ruky. Kde inde, ako práve vo výrobe nábytku sa táto šikovnosť môže lepšie prejaviť? Samozrejme, nie každý

druh nábytku,

je možné vyrobiť iba rukami. Výroba nábytku, ktorá si vyžaduje nákladné, často stámiliónové technologické vybavenie, je dnes v útlme ak nie úplne mŕtva. Peniaze už nie sú príčinou. A naša nová nádej? Ešte stále lacná a veľmi kvalitná ručná práca. To je kapitál, na ktorom môžeme a pravdepodobne musíme stavať. Mám na mysli veľmi pekný čalúnený nábytok (najmä kožené sedacie súpravy), ktorý sa v krátkej výrobnej perspektíve slovenských podnikov stal veľmi dobrým obchodným artiklom. Ani Slovensko však nie je krajinou zázrakov, hoci si to niektorí kompetentní ešte stále myslia. Uvediem konkrétny príklad. Na výrobu koženej sedacej súpravy je potrebných asi 75 % materiálu a 25 % ľudskej práce, pričom slovenský materiál, ktorý sa dá použiť na výrobu kvalitnej sedačky, tvorí zhruba 15 % z celkových materiálových nákladov. Ide najmä o drevený a kovový materiál. Zvyšných niekedy až 90 % materiálu je

nevyhnutné dovážať

zo zahraničia - koža, látky, molitany. Napriek tomu sa to stále ešte oplatí… Dokedy? Možno dovtedy, kým niekto z kompetentných znovu nevymyslí povedzme špeciálnu dovoznú prirážku. Dokonca tí istí a ďalší kompetentní s pompéznymi prejavmi slávy a úspechu dokonalej zahraničnej politiky otvárajú spoločne so „zahraničnými investormi“ nové výrobné závody pod rúškom zvýšenia zamestnanosti v kolabujúcich regiónoch Lind Mobler Krupina, prečo sa „kompetentní“ neobrátia na tých, ktorí sú naozaj kompetentní, ktorí roky pôsobia na Slovensku a prispievajú k tvorbe HDP, roky dávajú prácu a platia dane štátu. Títo celé roky nepocítili ani najmenšiu podporu od štátu, ktorý sami vytvárajú. Netrúfam si odhadnúť, koľko ľudí je v čalúnnickom sektore zamestnaných a koľko obchodníkov sa venuje predaju daného produktu. Ale určite to nie je nezaujímavé číslo. Teda trh a výrobný potenciál tu je. Čo tu však chýba, je jasná koncepcia podpory výroby, a nielen čalúnnickej.

Vrátim sa ešte k slovenskej domácnosti. Ani nie tretina domácností zaevidovala, že aj na Slovensku sa vyrábajú sedačky a naozaj aj veľmi kvalitné a cenovo prístupné. Žiaľ, zvyšné dve tretiny domácností sú ešte stále presvedčené, že často veľmi drahé sedačky, dovezené povedzme z Talianska či Fínska, sú tou najlepšou alternatívou. Ako riaditeľ výrobnej spoločnosti som mal možnosť mnohokrát posudzovať kvalitu našich konkurentov zo zahraničia. Som rád, že môžem hrdo povedať, že sedacia súprava vyrobená na Slovensku patrí medzi produkty s tou najvyššou známkou kvality a dnes už aj s konkurencieschopnou cenou.

Ing. Bohumír Zvrškovec

Predseda predstavenstva

Dividend Manufacturing, a. s.

Počasie

Dnes bude jasno až polojasno, na severovýchode časom oblačno. Najvyššia denná teplota 5 až 10, na Orave, v Liptove a na Spiši okolo 3 stupne. Teplota na horách vo výške 1500 m -3 stupne. Slabý premenlivý, na východe spočiatku severný vietor 3 až 7 m/s. Vo štvrtok v noci malá, cez deň od západu postupne veľká oblačnosť a miestami občasný dážď, od 800 m sneženie. Nočná teplota -1 až -5, v horských dolinách okolo -8 stupňov. Denná teplota 3 až 8 stupňov. V piatok prevažne veľká oblačnosť a na mnohých miestach občasný dážď, od 1400 m sneženie. Nočná teplota 1 až -4, na severnom Slovensku okolo -6 stupňov. Denná teplota 5 až 10, na severe okolo 3 stupne.Slnko vyjde zajtra o 6.35 a zapadne o 19.18 hod.

Amsterdamoblačno10
Aténypolojasno18
Belehraddážď10
Berlínjasno 4
Bratislavapolojasno7
Bruseloblačno6
Budapešťpolooblačno9
Bukurešťdážď9
Frankfurtpolojasno7
Helsinkioblačno-1
Istanbuldážď12
Kodaňjasno4
Lisabonoblačno16
Londýndážď10
Madridzamračené16
Milánodážď12
Moskvajasno -4
Oslosnehové prehánky-1
Parížoblačno9
Prahaoblačno4
Rímzamračené16
Sofiadážď8
Štokholmjasno2
Varšavaoblačno5
Viedeňoblačno8
Záhrebdážď8
Ženevadážď9

 

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.