Hospodársky denník
USD48,6 Sk
EUR43,524 Sk
CHF28,342 Sk
CZK1,275 Sk
  Streda  28.Marca 2001
Archív - Tiráž - Prílohy
Vyhľadávanie
 
Titulná strana
Z domova
Podnikové spektrum
Zahranicie
Podnikateľ a štýl
Veda/Kultúra
Digitálny svet
Finančné komentáre
Šport
Poradenstvo/Servis
Inzercia
ASS
Veľtrhy a výstavy 2004
Spotrebiteľské ceny
Hospodársky klub
Zdravotníctvo

Iný kraj, iný mrav (14)

Maďarsko a jeho pravidlá

Maďari sú pyšný, sebavedomý, avšak aj trochu zraniteľný národ. Stredoeurópsky priestor, v ktorom žijú, predznamenáva, že pravidlá správania nie sú komplikované, a pokiaľ ide o pracovný život, veľmi sa nelíšia od našich zvyklostí.

Veľa Maďarov hovorí po nemecky a anglicky, na druhej strane veľa Slovákov vie po maďarsky, čo maďarskí obchodní partneri ocenia, pretože svoj jazyk považujú za veľmi ťažký. Rozdávanie navštíveniek je obľúbené, na koho sa nedostane, cíti sa odstrčený. Na maďarských vizitkách je najprv uvedené priezvisko, až potom krstné meno.

Pokiaľ ide o presnosť, dodržiavanie termínov sa očakáva na oboch stranách. Ani pri obliekaní neplatia nezvyčajné pravidlá, voliť treba formálne oblečenie, to znamená tmavý oblek pre mužov a kostým pre ženy. O malých darčekoch sa u našich južných susedov hovorí, že „udržiavajú priateľstvo. Okrem štedrého rozdávania rôznych reklamných predmetov sa pri užšom vzťahu s obchodným partnerom treba snažiť spoznať jeho osobné záľuby a nim prispôsobiť charakter pozorností.

Pozvanie na spoločné strávenie večera v spoločnosti manželov/manželiek je optimálnym spôsobom na prehĺbenie osobných vzťahov. Podpísanie zmluvy je tiež dôvodom na oslavu. Väčšina Maďarov je pyšná na maďarskú kuchyňu, vynikajúce víno a krásnu krajinu. Okrem toho sa patrí pochváliť úroveň hospodárskeho rozvoja. Tabu témou je vysoký počet samovrážd a komunistická éra.

Pri rokovaniach je triumfom zdvorilosť. Z tohto dôvodu je lepšie vyhnúť sa slovu „nie”. Výrok „Áno, ak do toho medzitým niečo nepríde”, znamená vo väčšine prípadov odmietnutie. Pred rokovaním je vhodný nezáväzný rozhovor, osobné a priateľské kontakty majú vysokú hodnotu. Umenie „vyjednávať” je doslova „národným športom” a očakáva sa aj od partnerov. Maďari sú citliví na poučovanie a kritiku, preto ich, ak sú skutočne opodstatnené, treba kombinovať s pochvalou.

(hyž)

Počasie

Dnes bude jasno až polojasno, na severovýchode časom oblačno. Najvyššia denná teplota 5 až 10, na Orave, v Liptove a na Spiši okolo 3 stupne. Teplota na horách vo výške 1500 m -3 stupne. Slabý premenlivý, na východe spočiatku severný vietor 3 až 7 m/s. Vo štvrtok v noci malá, cez deň od západu postupne veľká oblačnosť a miestami občasný dážď, od 800 m sneženie. Nočná teplota -1 až -5, v horských dolinách okolo -8 stupňov. Denná teplota 3 až 8 stupňov. V piatok prevažne veľká oblačnosť a na mnohých miestach občasný dážď, od 1400 m sneženie. Nočná teplota 1 až -4, na severnom Slovensku okolo -6 stupňov. Denná teplota 5 až 10, na severe okolo 3 stupne.Slnko vyjde zajtra o 6.35 a zapadne o 19.18 hod.

Amsterdamoblačno10
Aténypolojasno18
Belehraddážď10
Berlínjasno 4
Bratislavapolojasno7
Bruseloblačno6
Budapešťpolooblačno9
Bukurešťdážď9
Frankfurtpolojasno7
Helsinkioblačno-1
Istanbuldážď12
Kodaňjasno4
Lisabonoblačno16
Londýndážď10
Madridzamračené16
Milánodážď12
Moskvajasno -4
Oslosnehové prehánky-1
Parížoblačno9
Prahaoblačno4
Rímzamračené16
Sofiadážď8
Štokholmjasno2
Varšavaoblačno5
Viedeňoblačno8
Záhrebdážď8
Ženevadážď9

 

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.