Hospodársky denník
USD48,6 Sk
EUR43,524 Sk
CHF28,342 Sk
CZK1,275 Sk
  Streda  28.Marca 2001
Archív - Tiráž - Prílohy
Vyhľadávanie
 
Titulná strana
Z domova
Podnikové spektrum
Zahranicie
Podnikateľ a štýl
Veda/Kultúra
Digitálny svet
Finančné komentáre
Šport
Poradenstvo/Servis
Inzercia
ASS
Veľtrhy a výstavy 2004
Spotrebiteľské ceny
Hospodársky klub
Zdravotníctvo

Vidieť, zažiť, skúmať a analyzovať

Aj pri vzdelávaní dospelých môže platiť osvedčené heslo „škola hrou“

Na Slovensku využíva približne polovica firiem outsourcing – externé služby pri zabezpečovaní niektorých rutinných procesov. Relatívne často sa týmto spôsobom „riešia“ aj niektoré oblasti riadenia ľudských zdrojov, predovšetkým vyhľadávanie a výber pracovníkov a vzdelávanie. Z toho vyplýva, že časť školení pracovníkov si zamestnávatelia objednávajú u externých dodávateľov a časť si zabezpečujú z vlastných zdrojov. Najmä pre druhú skupinu pripravila bratislavská Agentúra J & T kurz Profesionálny lektor, tréner, pracovník v oblasti vzdelávania, ktorý je zameraný na rozvoj lektorských zručností.

„Znalosti potrebné na úspešné vzdelávanie pracovníkov tvoria tri zložky: odborné vedomosti, lektorské zručnosti a osobnostné predpoklady. Cieľom nášho intenzívneho výcvikového programu je poskytnúť lektorom poznatky z oblasti špecifických psychologických aspektov vzdelávania dospelých, z oblasti využitia moderných vzdelávacích metód a štýlov výučby, z umenia prednášať a komunikovať a v neposlednom rade z oblasti základov analýzy, projektovania a vyhodnocovania efektívnosti vzdelávania,“ hovorí lektorka kurzu Mgr. Miriam Jurštáková, kvalifikovaná lektorka vzdelávania dospelých v SR a ČR.

Mnohí dospelí si určite spomenú na častú sťažnosť či už zo svojho detstva alebo zo sveta súčasných detí „…ale keď mňa to nebaví, ten učiteľ je taký nudný“. Je pravda, že mnohé témy, ktorým sa však lektori nemôžu vyhnúť, nepatria k veľmi záživným. Napriek tomu ich dobrý lektor môže podať pútavo. „Chce to len použiť heuristický prístup – metodológiu tvorivého riešenia problému, ktorý v praxi znamená nechať účastníkov preskúmať, zažiť, pozorovať a následne analyzovať. K odovzdávaniu poznatkov treba pristupovať čo najtvorivejšie, so zapojením každého účastníka. Tvorivosť ako produkcia nových nápadov predstavuje cestu k osvojeniu čo najväčšieho množstva poznatkov s predpokladom ich uloženia v dlhodobej pamäti. Lektor musí vychádzať zo skúseností a znalostí účastníkov a ich individuálnych osobitostí, čo predpokladá partnerský prístup a zvládnutie umenia komunikácie, presviedčania a argumentácie,” vysvetľuje M. Jurštáková.

Jednou zo základných oblastí manažérskeho rozhodovania je rozhodnutie, čo urobiť so zarobenými peniazmi. Investície do ľudského potenciálu predstavujú v modernej ekonomike jeden z kľúčových faktorov konkurencieschopnosti. „Tak ako hodnotenie pracovného výkonu zamestnancov prispieva k motivácii a formovaniu pracovníkov v súlade s cieľmi organizácie, tak aj efektívne plánovanie, realizovanie a následné hodnotenie vzdelávacích aktivít pomôže k dosiahnutiu maximálnej efektívnosti prostriedkov vynaložených na túto oblasť,” dopĺňa M. Jurštáková. Správnej analýze vzdelávacích potrieb by malo predchádzať poznanie zdrojov, metód a techniky, zmysel pre inováciu a predovšetkým tvorivý prístup k riešeniu konkrétneho problému.

Po analýze by mala nasledovať príprava projektu vzdelávacej aktivity a po jeho skončení hodnotenie, ktoré prebieha vo viacerých rovinách. Pre lektora je hodnotenie nenahraditeľnou spätnou väzbou, zdrojom poznania vlastnej odbornej i lektorskej úrovne. Pre zadávateľa predstavuje nevyhnutný obraz o efektivite vynaložených prostriedkov – financie, čas, ľudia. Pre účastníkov zistenie, že sa zvyšuje ich trhová cena. „Úspešnú budúcnosť majú pred sebou tí lektori, tréneri a pracovníci v oblasti vzdelávania, ktorí svojou profesionalitou prispejú k filozofii učiacej sa organizácie a učiacej sa spoločnosti. Znalosti a zručnosti získané na našom kurze budú môcť jeho účastníci implementovať do každodennej praxe, a tak spolurozhodovať o konkurenčnej výhode organizácie a svojej vlastnej,” uzatvára M. Jurštáková.

Jana Hyžová

Počasie

Dnes bude jasno až polojasno, na severovýchode časom oblačno. Najvyššia denná teplota 5 až 10, na Orave, v Liptove a na Spiši okolo 3 stupne. Teplota na horách vo výške 1500 m -3 stupne. Slabý premenlivý, na východe spočiatku severný vietor 3 až 7 m/s. Vo štvrtok v noci malá, cez deň od západu postupne veľká oblačnosť a miestami občasný dážď, od 800 m sneženie. Nočná teplota -1 až -5, v horských dolinách okolo -8 stupňov. Denná teplota 3 až 8 stupňov. V piatok prevažne veľká oblačnosť a na mnohých miestach občasný dážď, od 1400 m sneženie. Nočná teplota 1 až -4, na severnom Slovensku okolo -6 stupňov. Denná teplota 5 až 10, na severe okolo 3 stupne.Slnko vyjde zajtra o 6.35 a zapadne o 19.18 hod.

Amsterdamoblačno10
Aténypolojasno18
Belehraddážď10
Berlínjasno 4
Bratislavapolojasno7
Bruseloblačno6
Budapešťpolooblačno9
Bukurešťdážď9
Frankfurtpolojasno7
Helsinkioblačno-1
Istanbuldážď12
Kodaňjasno4
Lisabonoblačno16
Londýndážď10
Madridzamračené16
Milánodážď12
Moskvajasno -4
Oslosnehové prehánky-1
Parížoblačno9
Prahaoblačno4
Rímzamračené16
Sofiadážď8
Štokholmjasno2
Varšavaoblačno5
Viedeňoblačno8
Záhrebdážď8
Ženevadážď9

 

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.