Hospodársky denník
USD48,6 Sk
EUR43,524 Sk
CHF28,342 Sk
CZK1,275 Sk
  Streda  28.Marca 2001
Archív - Tiráž - Prílohy
Vyhľadávanie
 
Titulná strana
Z domova
Podnikové spektrum
Zahranicie
Podnikateľ a štýl
Veda/Kultúra
Digitálny svet
Finančné komentáre
Šport
Poradenstvo/Servis
Inzercia
ASS
Veľtrhy a výstavy 2004
Spotrebiteľské ceny
Hospodársky klub
Zdravotníctvo

Spomienka na majstra

Dvadsiateho marca t. r. by sa bol dožil 78 rokov výtvarník, karikaturista, satirik a poviedkar, zakladateľ slovenského kresleného filmu, scenárista, kameraman a režisér Viktor Kubal, rodák z Neštychu pri Svätom Jure pri Bratislave, ktorého milovalo celé Slovensko a ktorého uznávali nielen doma, ale aj v zahraničí.

Ako kedysi vyslovil Vladimír Jiránek (1939), významná osobnosť súčasnej českej karikatúry, „Kubal bol samorast, najvýznamnejšia osobnosť slovenského animovaného filmu a kresleného humoru. Kreslenie u neho bolo každodennou komunikáciou s ľuďmi, čo bolo zvlášť markantné“.

Čitatelia si ho najviac zapamätali iste zo stránok satiricko-humoristických týždenníkov - slovenského Roháča (patril aj k jeho spoluzakladateľom) a českého Dikobrazu, v ktorých jeho výtvarný rukopis - pôsobivá výtvarná skratka, náčrtkovitá kresba tužkou a prekreslená perom-tušom - a ním vytvorené kreslené postavičky nás sprevádzali vyše štyri desaťročia. Svojou skratkovitosťou a zrozumiteľným jazykom nadväzovali okamžitý kontakt s divákom. Vytvoril novú kreslenú satiru, ktorá bola osviežujúcou oázou života v nudnej sivosti svojej doby.

Umelecká dráha majstra Viktora Kubala bola spojená hlavne s animovaným filmom. Už v roku 1943 vytvoril prvý slovenský film Studňa lásky. Jeho všestranný talent výtvarníka, režiséra, scenáristu a animátora vyústil do takmer štyroch stoviek krátkometrážnych animovaných filmov, ktoré dali základ k vzniku pojmu slovenská škola animovaného filmu, ktorej sám je najvýraznejším

V kreslených filmoch si vyberal všeobecne známych ústredných hrdinov ako bol Janko Hraško, Juraj Jánošík či krvilačná Čachtická pani alebo vymyslené figúrky ako Puf a Muf či Cvik a Cvak, ktorých adoptívnym otcom bol sám veľký majster. Ich čitateľnosť, fantázia a humor ideálne komunikujú s divákmi. Za vrchol jeho filmovej tvorby je považovaný celovečerný film Zbojník Jurko (1980), ktorý na 21. ročníku filmov pre deti a mládež v Zlíne získal Cenu Jiřího Trnku.

(do)

Počasie

Dnes bude jasno až polojasno, na severovýchode časom oblačno. Najvyššia denná teplota 5 až 10, na Orave, v Liptove a na Spiši okolo 3 stupne. Teplota na horách vo výške 1500 m -3 stupne. Slabý premenlivý, na východe spočiatku severný vietor 3 až 7 m/s. Vo štvrtok v noci malá, cez deň od západu postupne veľká oblačnosť a miestami občasný dážď, od 800 m sneženie. Nočná teplota -1 až -5, v horských dolinách okolo -8 stupňov. Denná teplota 3 až 8 stupňov. V piatok prevažne veľká oblačnosť a na mnohých miestach občasný dážď, od 1400 m sneženie. Nočná teplota 1 až -4, na severnom Slovensku okolo -6 stupňov. Denná teplota 5 až 10, na severe okolo 3 stupne.Slnko vyjde zajtra o 6.35 a zapadne o 19.18 hod.

Amsterdamoblačno10
Aténypolojasno18
Belehraddážď10
Berlínjasno 4
Bratislavapolojasno7
Bruseloblačno6
Budapešťpolooblačno9
Bukurešťdážď9
Frankfurtpolojasno7
Helsinkioblačno-1
Istanbuldážď12
Kodaňjasno4
Lisabonoblačno16
Londýndážď10
Madridzamračené16
Milánodážď12
Moskvajasno -4
Oslosnehové prehánky-1
Parížoblačno9
Prahaoblačno4
Rímzamračené16
Sofiadážď8
Štokholmjasno2
Varšavaoblačno5
Viedeňoblačno8
Záhrebdážď8
Ženevadážď9

 

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.