Hospodársky denník
USD48,6 Sk
EUR43,524 Sk
CHF28,342 Sk
CZK1,275 Sk
  Streda  28.Marca 2001
Archív - Tiráž - Prílohy
Vyhľadávanie
 
Titulná strana
Z domova
Podnikové spektrum
Zahranicie
Podnikateľ a štýl
Veda/Kultúra
Digitálny svet
Finančné komentáre
Šport
Poradenstvo/Servis
Inzercia
ASS
Veľtrhy a výstavy 2004
Spotrebiteľské ceny
Hospodársky klub
Zdravotníctvo

Daň z príjmov, poistné, ZPS

Píšte na adresu redakcie, faxujte na číslo 07/6381 0413 alebo mailujte do schránky: nazory@hd-dennik.sk

Vzťahuje sa paušálna daň od roku 2001 aj na súkromných veterinárnych lekárov?

- Tzv. paušálna daň sa na tento rok vzťahuje len na príjmy podľa § 7 ods. 1 písm. a) a b) tohto ustanovenia zákona č. 366/1999 Z. z. o daniach z príjmov v znení neskorších predpisov (t. j. z poľnohospodárskej výroby, lesného a vodného hospodárstva a zo živnosti, okrem príjmov z činností uvedených v prílohe č. 1 tohto zákona). Keďže príjem súkromných veterinárnych lekárov je príjmom podľa iného ustanovenia cit. zákona § 7 ods. 1 písm. c), paušálna daň sa na tieto daňové subjekty nevzťahuje.

Som fyzická osoba, podnikajúca na základe živnostenského oprávnenia. Moja manželka je tiež fyzická osoba podnikajúca na základe živnostenského oprávnenia a fakturuje mi za služby za účtovnícke a sekretárske práce. Môžem ešte navyše na ňu rozdeliť 20 % príjmov a výdavkov ako na spolupracujúcu

- I keď jednoznačne tento problém nie je v daňovom zákone riešený, podľa nášho názoru uvedené nie je možné, keďže manželka vám fakturuje za svoje výkony. Tým vám znižuje vaše zdaniteľné príjmy (formou zvýšenia výdavkov). Uplatnením manželky súčasne aj ako vypomáhajúcej osoby, by sa jeho príjmy ďalej znižovali. Tu zrejme nejde o vypomáhanie. Vypomáhaním na daňové účely je, ak daňovník (manžel v tomto prípade) dosiahne príjmy (zvyšujú sa mu) za výpomoci osôb, ktoré žijú s ním v domácnosti. Bolo by asi ťažké pri daňovej kontrole oddeliť činnosť „vypomáhania“ od činnosti, za ktorú má manželka zaplatené za svoje výkony.

Chcem zamestnať pracovníka, ktorý je t. č. na nezamestnaneckej podpore so zníženou pracovnou schopnosťou. Existuje nejaké zvýhodnenie pre malého podnikateľa v oblasti daňových úľav, resp. finančných dotácií zo strany štátu (napr. Sociálnej poisťovne pri zaradení takéhoto pracovníka na novovzniknuté pracovné miesto)?

- Z daňového hľadiska, ak zamestnávateľ zamestnáva občana so zmenenou pracovnou schopnosťou (ZPS), je možné, aby si uplatnil pri podaní daňového priznania úľavu na dani vo výške 10 000 Sk za každého zamestnanca so ZPS, resp. sumu vo výške 24 000 Sk za každého zamestnanca so ZPS s ťažším zdravotným postihnutím. Ide o ročné sumy (pri zamestnaní za celý rok na plný úväzok). Na výpočet zníženia dane je rozhodujúci priemerný prepočítaný počet týchto zamestnancov v zdaňovacom období (kalendárnom roku). Vypočítaná úľava za zaokrúhľuje na celé koruny smerom nadol. Kto sa považuje za zamestnanca so ZPS je uvedené v zákone o zamestnanosti.

Pri tejto príležitosti upozorňujem, že podľa § 113 zákona č. 387/1996 Z. z. o zamestnanosti v znení neskorších predpisov, podľa ktorého je zamestnávateľ, ktorý zamestnáva najmenej 20 zamestnancov, v prípade, ak okresný úrad práce vedie v evidencii nezamestnaných občanov so ZPS a občanov so ZPS s ťažším zdravotným postihnutím, povinný zamestnávať najmenej 3 % občanov so ZPS z celkového počtu zamestnancov a 0,2 % občanov so ZPS s ťažším zdravotným postihnutím. Ak tento podiel nedodrží, je povinný zaplatiť odvod do 31. marca nasledujúceho roka (pozri § 114 cit. zákona o zamestnanosti).

Pokiaľ ide o podporu štátu pri zabezpečovaní zamestnanosti, v rámci tzv. aktívnej politiky trhu práce, odporúčame pozrieť tretiu časť cit. zákona o zamestnanosti, v ktorom sú uvedené podmienky na poskytnutie rôznych druhov podpôr - napr. na vytvorenie nových pracovných miest, poskytnutie príspevkov na zaškolenie pri prijatí občana so ZPS do zamestnania alebo jeho prevedenia na inú prácu atď.

Pri platení poistného do Sociálnej poisťovne sa zohľadňuje zamestnávanie občanov so ZPS tak, že namiesto 3,4 % na nemocenské poistenie sa platí 1,1 % a namiesto 21,6 % na dôchodkové zabezpečenie sa platí poistné vo výške 5,3 % v prípade, ak zamestnávateľ zamestnáva:

- viac ako štvrtinu občanov so ZPS zo všetkých zamestnancov alebo

- zamestnáva občana so ZPS s ťažším zdravotným postihnutím.

Poistné sa platí z úhrnu vymeriavacích základov týchto zamestnancov.

Na zdravotné poistenie platí zamestnávateľ zamestnávajúci občanov so ZPS za tieto osoby poistné vo výške 2,6 % (inak bežne 10 %) z vymeriavacieho základu.

Pokiaľ ide o príspevok na poistenie v nezamestnanosti, namiesto 2,75 % sa platí 0,9 % z úhrnu vymeriavacích základov všetkých zamestnancov, ak podiel občanov so ZPS a ZPS s ťažším zdravotným postihnutím je vyšší ako 25 %.

Som zamestnaný v trvalom pracovnom pomere, t. j. mám príjem zo závislej činnosti podľa § 6 ods. 1 zákona č. 366/1999 Z. z. o daniach z príjmov. Popri závislej činnosti vykonávam znaleckú činnosť podľa zákona č. 36/1967 Zb. o znalcoch a tlmočníkoch, t. j. mám príjem z podnikania alebo inej samostatnej zárobkovej činnosti podľa § 7 ods. 2 písm. c) zákona č. 366/1999 Z. z. Odvody na zdravotné, dôchodkové a ďalšie poistenie za mňa odvádza zamestnávateľ. Zaujímalo by ma, či som povinný zúčastniť sa na poistení nad rámec toho, čo mi uhrádza zamestnávateľ. Pre úplnosť považujem za potrebné poukázať na ust. § 29 ods. 5 zákona č. 263/1996 Z. z., podľa ktorého znalec pri výkone svojej činnosti nie je považovaný za SZČO.

- Podľa § 4a ods. 1 písm. c) zákona č. 100/1988 Zb. o sociálnom zabezpečení v znení neskorších predpisov, sa na účely sociálneho zabezpečenia nepovažujú za samostatne zárobkovo činné osoby znalci a tlmočníci v prípadoch, ak vykonávajú činnosť podľa zákona o znalcoch a tlmočníkoch v konaní pred štátnymi orgánmi a orgánmi, na ktoré prešli úlohy štátnych orgánov. Ak máte aj ďalšie príjmy podľa § 7 zákona č. 366/1999 Z. z. (t. j. ak nejde len o konanie v zmysle uvedeného), potom podľa novelizovaného zákona o sociálnom zabezpečení, ak príjem z tejto ďalšej činnosti v minulom období bol vyšší ako 100-tisíc Sk, účasť na dôchodkovom zabezpečení a nemocenskom poistení nastáva (§ 6 ods. 1 a § 145a ods. 1 zákona č. 446/2000 Z. z., ktorým sa menil s účinnosťou od 1. 1. 2001 zákon o sociálnom zabezpečení). Nedokonalosť tejto zmeny je v tom, že nešpecifikuje postup v prípade, ak ide o znalca, ktorý vykonáva činnosť podľa zákona o znalcoch a tlmočníkoch nielen v konaní pred štátnymi orgánmi, ale aj mimo nich a poberá za to príjmy.

Ing. Jana Zátopková

Počasie

Dnes bude jasno až polojasno, na severovýchode časom oblačno. Najvyššia denná teplota 5 až 10, na Orave, v Liptove a na Spiši okolo 3 stupne. Teplota na horách vo výške 1500 m -3 stupne. Slabý premenlivý, na východe spočiatku severný vietor 3 až 7 m/s. Vo štvrtok v noci malá, cez deň od západu postupne veľká oblačnosť a miestami občasný dážď, od 800 m sneženie. Nočná teplota -1 až -5, v horských dolinách okolo -8 stupňov. Denná teplota 3 až 8 stupňov. V piatok prevažne veľká oblačnosť a na mnohých miestach občasný dážď, od 1400 m sneženie. Nočná teplota 1 až -4, na severnom Slovensku okolo -6 stupňov. Denná teplota 5 až 10, na severe okolo 3 stupne.Slnko vyjde zajtra o 6.35 a zapadne o 19.18 hod.

Amsterdamoblačno10
Aténypolojasno18
Belehraddážď10
Berlínjasno 4
Bratislavapolojasno7
Bruseloblačno6
Budapešťpolooblačno9
Bukurešťdážď9
Frankfurtpolojasno7
Helsinkioblačno-1
Istanbuldážď12
Kodaňjasno4
Lisabonoblačno16
Londýndážď10
Madridzamračené16
Milánodážď12
Moskvajasno -4
Oslosnehové prehánky-1
Parížoblačno9
Prahaoblačno4
Rímzamračené16
Sofiadážď8
Štokholmjasno2
Varšavaoblačno5
Viedeňoblačno8
Záhrebdážď8
Ženevadážď9

 

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.