Hospodársky denník
USD49,062 Sk
EUR43,599 Sk
CHF28,48 Sk
CZK1,265 Sk
  Štvrtok  29.Marca 2001

Príde oživenie hospodárstva?

Silným nástrojom v pomyselnom súboji medzi americkým a európskym trhom sa tento týždeň stalo zverejnenie dát o spotrebiteľskej dôvere v Spojených štátoch. Nielen investori a analytici, ale aj predstavitelia Federálneho rezervného systému (FED) sa obávajú, že sústavný pokles dôvery, ktorý registrujú odborníci po obdobie piatich mesiacov, bude mať negatívny vplyv na výšku spotreby v krajine. Slabá spotreba by mohla pôsobiť ako brzda hospodárskeho oživenia, o ktoré sa FED snaží prostredníctvom uvoľňovania monetárnej politiky. Odborníci po februárových revidovaných dátach o spotrebiteľskej dôvere na 109,1 bodu očakávali jej pokračujúce zníženie na 104,3 bodu. Marcové údaje sa stali skutočným prekvapením, posilnená dôvera na hodnotu 117 bodov spôsobila prevrat.

Prudká reakcia

Devízové trhy zareagovali na čerstvú informáciu tak prudko, že spoločná európska mena prišla o celý svoj utorkový zisk, prelomila úroveň podpory 89,4 USc/1 EUR a na konci európskeho obchodovania sa nebezpečne priblížila k psychologickým 89,00. Úspech dolára bol mierne zatienený jeho oslabením oproti jenu, ktorý sa tešil pozornosti investorov skupujúcich japonskú menu pred koncom fiskálneho roka v krajine vychádzajúceho slnka.

Posilnená dôvera spotrebiteľov v najsilnejšej ekonomike sveta mala priaznivý vplyv aj na akciové trhy. Neschopnosť oboch svetových búrz na Wall Street aj NASDAQ-u prelomiť klesajúci trend spôsobovala, že investori strácali trpezlivosť a masívne presúvali investície do menej rizikových cenných papierov. Analytici sa zhodovali na tom, že ceny väčšiny akcií sú pod skutočnou trhovou hodnotou, čo lákalo tzv. bargain hunters, obchodníkov využívajúcich nízke ceny na nákupy akcií. Po pozitívne prekvapujúcich dátach sa hlavnému indexu burzy na Wall Street Dow Jones Industrial Average podarilo posilniť sa o 2,68 % na utorkovú záverečnú hodnotu 9947,54 bodu. Nárast zaznamenal aj technologický index NASDAQ, ktorý si k dobru pripočítal 2,8 % a utorkové obchodovanie finišoval na 1972,26 bodu. „Je pravdepodobne priskoro tvrdiť, že medvedia nálada na trhu je prelomená a nastolí sa býčí trend, no to, čo vidíme, je veľmi povzbudzujúce,“ povedal H. Johnson, šéf investičného oddelenia First Albany Corp.

Odlev kapitálu

Nebolo však veľkým prekvapením, že v prostredí rastúceho záujmu o akcie dôjde k odlevu kapitálu z dlhopisového trhu, čo následne oslabí ceny amerických vládnych bondov. Investori totiž predpokladajú, že lepší výhľad spotrebiteľov na americkú ekonomiku by mohol v najbližších týždňoch vytiahnuť podniky zo stagnácie a presvedčiť FED o ďalšom, hoci menej prudkom znižovaní úrokových sadzieb. Benchmarkové 10-ročné americké vládne dlhopisy sa oslabili o 1-3/32 na 99-29/32, čo zvýšilo ich výnos o výrazných 14 bázických bodov na 5,01 %.

Budúci vývoj na amerických finančných trhoch bude čiastočne závisieť od reakcie Európske centrálnej banky na momentálny pokles kurzu eura. Obchodníci dúfajú, že štvrtkové stretnutie jej predstaviteľov prinesie priaznivé správy v oblasti politiky úrokových sadzieb v eurozóne.

Ján Plačko

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.