Hospodársky denník
USD49,062 Sk
EUR43,599 Sk
CHF28,48 Sk
CZK1,265 Sk
  Štvrtok  29.Marca 2001

Po recesii nastal sľubný obrat

Mliekospol a Zempmilk môžu vyvážať najviac produktov

Celoročná kvóta nákupu mlieka na tento rok je stanovená na 930 miliónov litrov, pričom vlaňajší nákup dosiahol podľa údajov Slovenskej poľnohospodárskej a potravinárskej komory (SPPK) 903 miliónov litrov. Cieľom mliekarov je dosiahnuť do konca prvej polovice tohto decénia ročný objem nákupu a spracovania na úrovni 1,2 mld. litrov. V rámci rokovaní o vstupe do EÚ budú slovenskí negociátori presadzovať ročnú produkčnú kvótu 1,25 miliardy litrov, ktorá by mala približne zabezpečovať sebestačnosť krajiny v mlieku a mliečnych výrobkoch. Nákup surového kravského mlieka vo februári dosiahol 66,024 mil. litrov. Rozpísaná kvóta 66,112 mil. litrov sa teda splnila na 99,9 %, čo v porovnaní s rovnakým obdobím minulého roka predstavuje zlepšenie o 6,7 %. Absolútny objem nákupu zaznamenal v druhom mesiaci nárast o 2,256 mil. litrov. Podľa riaditeľa odboru agropotravinárskeho marketingu SPPK Albína Marenčíka môže ísť o signál dlhodobejšieho pozitívneho trendu. Pri udržaní tempa je šanca prvýkrát v histórii dosiahnuť naplnenie celoročného rozpisu produkcie mlieka. Za prvé dva mesiace roka sa namiesto kvótou určených 133,566 mil. litrov podarilo nakúpiť až 138,291 mil. litrov. Opatrenia na zastavenie znižovania produkcie mlieka začínajú prinášať prvé ovocie, čo však neznamená, že so súčasným stavom už môžeme byť spokojní. Podľa signálov z regiónov nedosahujú všetci producenti optimálnu úžitkovosť. Na druhej strane si musíme uvedomiť, že po predchádzajúcej recesii nedosiahneme výrazný obrat okamžite, ale postupne. Začiatok tohto roka naznačuje, že situácia sa predsa len začína meniť k lepšiemu a pokiaľ budú naši poľnohospodári pokračovať v nastúpenom trende, konečne by sme azda po prvý raz v histórii kvotácie tejto komodity mohli dosiahnuť splnenie celoročného rozpisu.

Februárovú kvótu nesplnilo 14 z 36 regiónov, keď jednoznačne najslabšie plnenie (na 67,8 percenta) zaznamenal Zvolen. Všetci ostatní neplniči sa dostali nad hranicu 90 percent. Dvojmesačnú kvótu nemá splnenú Bratislava, Dunajská Streda, Levice, Nitra, Čadca, Veľký Krtíš, Žiar nad Hronom a Michalovce. Najvyšší objem nákupu za január a február (10,650 mil. litrov) zaznamenal región Trnava. Najvyššie prekročenie kvóty (o 30,6 percenta) vykazuje trebišovský región a vyššie ako 110-percentné plnenie dosiahol ešte aj Dolný Kubín, Liptovský Mikuláš, Martin, Rimavská Sobota, Humenné, Poprad, Rožňava a Spišská Nová Ves. Mierne pod hranicou 100 percent je zatiaľ Dunajská Streda, predstavujúca po Trnave druhý najproduktívnejší región (10,280 mil. litrov).

Vlani sa celkový počet kráv, ako aj dojníc opäť znížil. Kráv bolo menej oproti roku 1999 približne o tritisíc kusov a dojníc o viac ako štyritisíc. Pozitívom je zvýšenie priemernej dojivosti za rok na jednu dojnicu o 236 litrov. Štátny fond trhovej regulácie (ŠFTR) by mal vynaložiť na schválené tohtoročné subvencované vývozy výrobkov z kravského a ovčieho mlieka (ako aj sladu) asi 780 mil. Sk. Schválené vývozy syrov, sušeného mlieka a masla predstavujú v prepočte na surové mlieko 125,640 mil. litrov. Pri syroch a bryndze z ovčieho mlieka predstavuje celkový objem 400 ton. Najvýznamnejšie objemy na vývoz produktov z kravského mlieka na základe predchádzajúcich obchodných verejných súťaží, ktorých hlavným kritériom bola výška požadovanej subvencie, získal Mliekospol Nové Zámky a Zempmilk Michalovce. Dotácia pri vývoze výrobkov prepočítaná na liter surového mlieka je stanovená na 2,60 Sk.

Andrej Pokojný

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.