Hospodársky denník
USD49,145 Sk
EUR43,624 Sk
CHF28,508 Sk
CZK1,265 Sk
  Piatok  30.Marca 2001

Stop pre slintačku a krívačku

Zákaz prevozu zvierat finančne nepostihne ŽSR

Ako Jóbova zvesť zasiahla Európu správa o nákaze hospodárskych zvierat slintačkou a krívačkou vo Veľkej Británii. Európske krajiny reagovali zákazom dovozu živých zvierat z britských ostrovov. Nákaza sa ale objavila aj na kontinente, a tak bolo potrebné prijať opatrenia proti ďalšiemu šíreniu epidémie. Bezpečnostné opatrenia proti zavlečeniu nákazy slintačky a krívačky (SLAK) na územie Slovenskej republiky, vyhlásené od pondelka 12. marca, platia aj na všetkých železničných hraničných priechodoch ŽSR.

Železnice SR vydali na základe opatrení Štátnej veterinárnej správy zákaz dovozu, vývozu a prevozu živých zvierat z tých štátov Európy, kde sa nákaza vyskytla. Prepravné obmedzenia platia v nákladnej preprave aj na rizikové potravinárske výrobky a produkty živočíšneho pôvodu. Podobné zákazy s menšími odchýlkami či výnimkami vydali aj ostatné európske železničné správy. Aj keď sa v týchto dňoch nepredpokladajú žiadne prepravy živých zvierat po železnici, ŽSR sú v kontakte so zástupcami Štátnej veterinárnej správy i Colnej správy, aby mohli včas reagovať. Podľa informácií námestníka riaditeľa divízie nákladnej prepravy Ing. Ervína Kvašnovského ŽSR prepravujú živé zvieratá a mrazené mäso len výnimočne. V tomto roku sa napríklad preprava živých zvierat doteraz ani neuskutočnila, pri komodite mäso a jedlé drobky sa do vyhlásenia opatrení zaznamenali prepravy v objeme 700 ton. Opatrenia proti nákaze SLAK sa teda nedotknú prevádzky a neovplyvnia tržby v nákladnej preprave, keďže nejde o veľké objemy alebo záťažové prúdy.

Pokiaľ ide o osobnú železničnú prepravu, všetky preventívne opatrenia vykonáva colná správa, vrátane kontroly dovozu potravín. Ako sme sa dozvedeli od zástupcov Štátnej veterinárnej správy, veterinárne opatrenia sa v prvom rade sústredili na cestné hraničné priechody, dezinfekčné rohože sa ale postupne zavádzali aj na všetkých železničných hraničných priechodoch pre osobnú železničnú prepravu. „Cestujúci rešpektujú pokyny veterinárnej a colnej služby. Keďže sa týkajú len vystupujúcich osôb, k žiadnym meškaniam vlakov nedochádza. Cestujúci sú informovaní o obmedzeniach v dovoze potravín, a teda ani pri kontrolách nevznikajú komplikácie. Turistov je menej ako zvyčajne, pretože obmedzili svoje cesty za nákupmi,“ informoval nás dopravný námestník Pohraničnej prechodovej stanice Plaveč Štefan Plavnický. Kolesá a podvozky rušňov a vozňov sa nedezinfikujú takým spôsobom ako autá a autobusy na cestných priechodoch, ktoré prechádzajú špeciálnymi brodmi. Bolo by to zrejme menším technickým problémom vybudovať podobné očistné zariadenie aj pre vlaky. Štátna veterinárna správa zatiaľ neuvažuje zaviesť dezinfekčné rohože na železničných staniciach vo vnútrozemí. Podľa ďalšieho vývoja nákazy však bude sprísňovať či zmierňovať vydané opatrenia.

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.