Hospodársky denník
USD49,145 Sk
EUR43,624 Sk
CHF28,508 Sk
CZK1,265 Sk
  Piatok  30.Marca 2001

Možnosti pre podnikateľov

Slobodné ekonomické zóny v Bielorusku

Pozitívny obrat vo vývoji ekonomiky Bieloruska v roku 2000 potvrdzuje pokračovanie rastových trendov jej ekonomiky v posledných rokoch. Hrubý domáci produkt Bieloruska vzrástol za sledované obdobie v medziročnom porovnaní, o 6 %, priemyselná výroba o 8 % a poľnohospodárstvo o 8,9 % (v rámci bývalého ZSSR patrila ekonomika Bieloruska k jej najvyspelejším). Výhľad krajiny na oživenie hospodárskeho rastu je treba hľadať predovšetkým v reštrukturalizácii domáceho priemyslu. V záujme zabezpečenia makroekonomických cieľov a viacročného rastu HDP prijala vláda viaceré strategické opatrenia na dosiahnutie tohto cieľa. Jedným z nich je aj zákon na postupné vytvorenie slobodných ekonomických zón. Prezidentskými výnosmi boli vytvorené štyri slobodné ekonomické zóny (SEZ) - Brest, Minsk, Gomeľ - Ratom a Vitebsk. Zóny sú vytvorené na 50 rokov.

Výber lokalít zohľadňuje výhodnú geografickú polohu, rozšírenú dopravnú infraštruktúru (leteckú, železničnú a cestnú) a dostatok kvalifikovanej pracovnej sily. Zóny majú vlastnú infraštruktúru, všetky nevyhnutné energetické zdroje a veľkokapacitné skladovacie priestory, čím sú vytvorené okamžité podmienky na rozvoj oblasti výroby, veľkopredaja a služieb a postupného rozširovania výroby formou budovania väčších priemyselných podnikov a centier. SEZ môžu využívať jeho zakladatelia, bieloruská a zahraničná fyzická osoba a právny subjekt na zakladanie podnikov, ako aj filiálok a zastúpení v rámci platného zákonodarstva krajiny. Podmienkou je uzavretie písomnej dohody medzi zakladateľom a používateľom zóny s vymedzenými právami a povinnosťami. Zahraničným investorom a spoločnostiam pôsobiacim v SEZ je okrem colných úľav a daňových zvýhodnení garantovaná ochrana zahraničného kapitálu a voľný prevod zisku do zahraničia.

Slobodné zóny

SEZ Brest: rozprestiera sa na juhozápade krajiny, v Bretskej oblasti (32,8 tis. km2 a má 1,5 mil. obyv.). K najvýznamnejším odvetviam priemyslu, z celkového objemu vyrobenej produkcie v oblasti patrí potravinársky priemysel (25 %), strojársky (19 %), ľahký priemysel (19%) a energetika (11 %). Prvá SEZ s rozlohou 10 km2 hraničí s prihraničným mestom Brest (300 tis. obyv.), administratívnym centrom oblasti. Výhodná geografická poloha v tesnej blízkosti poľských hraníc, s cestným (osobným a nákladným) a železničným hraničným priechodom vytvára predpoklad jej rozvoja a významu v medzinárodnej ekonomickej spolupráci. Miestne letisko má štatút medzinárodného letiska a jeho dráha umožňuje prijímať aj najväčšie lietadlá (Boeing 747). Zónou prechádzajú aj dva významné cestné koridory Berlín - Varšava - Minsk - Moskva a Viľnus - Kyjev. Aj preto sa Brestu hovorí, že je bránou zo SNŠ do strednej Európy. Zakladajúcimi investormi v zóne sú Nemecko (29 %), Poľsko (21,2 %), Rusko (7,6 %) a USA (5,8 %). V zóne je zaregistrovaných 75 rezidentov. Vyrábanú produkciu tvorí napr. nábytok, farby a laky, výrobky z trikotáže, svietidlá, infotechnika, chladiarenské zariadenia pre živočíšnu výrobu a iná produkcia.

SEZ Minsk: nachádza sa v centrálnej časti republiky, v Minskej oblasti (40,2 tis. km2 a má 3,285 mil. obyv.). Najviac rozvinutý je priemysel chemický a petrochemický (28,6 %), strojársky (27,3 %, v Minsku až 56,4 %, z ktorého je viac ako 70 % určených na export) a potravinársky (27,3 %). Je najväčším dopravným uzlom (cestným a železničným) v Bielorusku. Minskom prechádza tiež cestný koridor spájajúci Pobaltské štáty s Ukrajinou. Už dnes sa v SEZ vyrába od ovocných džúsov cez nábytok, termoregulačnú a kúrenársku techniku až po špeciálne vedecké prístroje.

SEZ Gomeľ- Raton: rozlohou 43 km2 najväčšia zóna sa rozprestiera na juhovýchodnom cípe krajiny, v najväčšej Gomeľskej oblasti, v blízkosti hraníc s Ruskom a Ukrajinou (40,4 tis. km2 a má 1,571 mil. obyv.). K najvýznamnejším patrí hutnícky priemysel (17,5 %), drevárensko-celulózovo-potravinársky (11 %) a potravinársky (15,9 %). Administratívne centrum krajiny Gomeľ (515 tis. obyv.) je druhým najväčším mestom v krajine. Zónou prechádzajú významné cestné diaľničné ťahy - Sankt Peterburg - Kyjev - Odessa a Gomeľ - Minsk-prístavy na Balte - Kaliningrad, Klajpeda a Ventspils. Je tu aj križovatka železničnej trasy Bachmač - Viľnus - Briansk - Brest. Oblasťou pretekajú rieky Pripjať, Dneper a Berezina a sú splavné. Najznámejším podnikom v zóne so zahraničným kapitálom je SP Čebel, česko-bieloruský spoločný podnik na výrobu šijacích strojov a švajčiarska spoločnosť UPECO trading A.G., ktorá investovala prostriedky do výroby oceľových rúr. Hospodárske výsledky ukazujú, že produktivita práce vo firmách v zóne za posledný rok vzrástla o 100 %, zatiaľ čo priemer v celej oblasti je iba 8,6 %.

SEZ Vítebsk: situovaná je v severnej časti krajiny, kde hraničí s Litvou, Lotyšskom a Ruskom (40,1 km2 a má 1,4 mil. obyv.). V hospodárskej oblasti patrí vedúce miesto energeticko-palivovému komplexu (37,8 %), potravinárskemu (17 %), a ľahkému priemyslu (13,1%). Administratívnym centrom oblasti je Vitebsk (367 tis. obyv.). Je tiež križovatkou dvoch medzinárodných transeurópskych koridorov Paríž - Vítebsk - Moskva a Helsinky - Vítebsk - Kyjev - Plovdiv. Prechádza ňou aj vetva Jamalského plynovodu pre dodávky plynu do západnej Európy. Ako prvý zahraničný rezident v oblasti sa zaregistroval popredný nemecký koncern Schwartau z oblasti potravinárskeho priemyslu s investíciou 10 mil. DEM v projekte novej firmy Vitella na výrobu produkcie na zabezpečenie výroby cukrárenských výrobkov.

Peter Závacký

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.