Hospodársky denník
USD49,145 Sk
EUR43,624 Sk
CHF28,508 Sk
CZK1,265 Sk
  Piatok  30.Marca 2001

Iný názor Wall Street

Neočakávané výsledky indexu spotrebiteľskej dôvery a promptná reakcia devízových trhov vo forme ziskového ťaženia amerického dolára oproti euromene ešte viac odsunula do pozadia úvahy ekonómov o možnosti citeľného spomalenia US hospodárstva. Získaná podpora zo sektora obyvateľstva, ktoré svojou masívnou spotrebou vytváralo základ pre desaťročie prosperity, však nekorešponduje s názorom investorov na Wall Street. Americká verejnosť nadobudla predstavu neohroziteľnosti primátu Spojených štátov aj v ekonomickej sfére, no dôležitejším aspektom na posudzovanie stavu hospodárstva sú nálady akciových trhov. Americké spoločnosti však neprestávajú kŕmiť finančnícku verejnosť správami o opätovnom znížení odhadov svojich ziskov, redukcii počtu zamestnancov či radikálnej reštrukturalizácii jednotlivých podnikových divízií.

Vysoká citlivosť tohto typu správ sa naplno prejavila v smerovaní Wall Street v priebehu stredajšieho obchodovania. Útek investorov z akciových trhov pod tlakom negatívnych správ o výhľade amerických firiem otvárajú problém takmer diametrálne odlišného sentimentu v dvoch najdôležitejších zložkách hospodárstva. Kým verejnosť svojou spotrebou predstavuje plnohodnotný stimul aspoň minimálneho hospodárskeho rastu, sektor podnikov kráti svoje investičné výdavky, čím odsúva fázu oživenia do budúcnosti. Technologický sektor, ktorý ešte s najväčšou pravdepodobnosťou neskončil svoju púť dole, zaznamenal takmer 6-percentný prepad zosobnený vo vývoji kompozitného indexu NASDAQ. Vážnym prekvapením je aj ohrozená stabilita najbonitnejších amerických firiem sektora tradičnej ekonomiky. Index Dow Jones postihla nová vlna výpredajov, ktorá ho dostala o 1,5 % nižšie v porovnaní s hodnotami na začiatku stredajšieho obchodovania.

Zlomovým momentom mohlo byť minulotýždňové rozhodnutie Federálneho rezervného systému (FED), ktorý v USA plní funkciu centrálnej banky, o znížení kľúčových úrokových sadzieb o 50 bázických bodov. Aj napriek určitej redukcii v nákladoch podnikov, ktorú priniesla táto zmena, väčšina obchodníkov nie je spokojná s dosiahnutým výsledkom. Šéf FED-u A. Greenspan avizoval, že úroková expanzia má vrátiť stratenú dôveru investorov v americký akciový trh, ktorého prípadné oživenie by malo pomôcť k rýchlejšiemu prekonaniu fázy útlmu, v ktorom sa US hospodárstvo práve nachádza. Hrozbu recesie považujú analytici za minulosť, keď predikcie rastu hrubého domáceho produktu v prvom kvartáli tohto roka sa pohybujú okolo 1 %. Podľa vrcholových predstaviteľov FED-u bude prvých šesť mesiacov roku 2001 obdobím stagnácie a prvé známky oživenia sa objavia až v druhom polroku.

Pokračovanie v nastúpenej politike menovej expanzie bude zavŕšené ďalším znížením úrokových sadzieb v USA a séria by mala byť uzavretá začiatkom mája tohto roka. V prípade, ak zotrvajú aktuálne nízkoinflačné tlaky, ktoré vychádzajú najmä z vývoja ceny ropy, v priebehu letných mesiacov môžeme byť svedkami postupného oživenia US ekonomiky. Dôležitým momentom však musí byť zmena nálady obchodníkov na finančných trhoch, ktorých optimizmus je zárukou budúceho stabilného rozvoja Spojených štátoch amerických.

Marcel Tirpák

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.