Hospodársky denník
USD46,853 Sk
EUR43,843 Sk
CHF28,498 Sk
CZK1,261 Sk
  Pondelok  5.Marca 2001

Japonský jen stále pod tlakom

Počas piatkového ázijského obchodovania sa na povrch postupne dostávali informácie, ktoré pripravili japonskému jenu značné problémy. Najprv sa objavili správy o aktivitách japonskej opozície, ktorá si dala za cieľ odvolať súčasného premiéra, čím len zvýšila politickú nestabilitu v krajine. Pretože predseda vlády Japonska musí čeliť značnej nedôvere aj z radov vládnucej koalície, ktorá sa snaží dosiahnuť jeho odstúpenie. Ďalšou správou, ktorá oslabila japonský jen, bola miera nezamestnanosti v Japonsku, ktorá dosiahla historické maximum na úrovni 4,9 %. Po nej nasledoval údaj o najväčšom medziročnom poklese cien v histórii v oblasti Tokia, čo zvýraznilo obavy z následnej deflácie. A ako keby negatívnych správ nebolo dosť, prišiel záver obchodovania na japonskom kapitálovom trhu, ktorý zaznamenal opätovný pokles, čo dostalo index Nikkei na úroveň 15-ročného minima.

Nízka dôvera

Japonskému jenu nepomohli ani správy o balíčku ekonomických opatrení, ktorý pripravuje vláda. Investori však od neho veľa neočakávajú, pretože už nie je ani veľa možností, ako dosiahnuť ekonomické oživenie stagnujúcej japonskej ekonomiky. Japonský jen sa po spŕške negatívnych informácií dostal pod značný tlak a aj keď dlho odolával, koncom obchodovania v Ázii sa oslabil na 3-týždňové minimum oproti doláru na 117,90 JPY/1 USD. Na crosse s eurom jen pokračoval v oslabovaní, kde minulý týždeň stratil viac ako 4,6 % a dostal sa až k hodnote 109,70 JPY/1 EUR.

Čierny deň pre japonský jen pokračoval aj v priebehu európskej obchodovacej seansy, kde sa prehĺbil vplyv množstva zlých správ pre japonský jen, čo sa odzrkadlilo v páde jenu na 6-týždňové minimá oproti euru, ako aj americkému doláru. Dolár sa dostal až nad hranicu 119,30 JPY/1 USD a euro si pripísalo maximum na úrovni 111,70 JPY/1 EUR.

Euru sa v podstate darilo aj oproti americkému doláru, kde si na základe oslabenia akciových indexov NASDAQ a Dow Jones udržalo hodnotu v tesnom okolí hranice 93 centov za euro.

Euro zažiarilo

Spoločná európska mena zažiarila aj v páre s americkým dolárom, keď zúročila negatívny výhľad, ktorý sa spája s ekonomikou USA. Európske ekonomické ukazovatele síce tiež nie sú excelentné, ale potvrdzujú názory investorov, že spomalenie ekonomiky v krajinách eurozóny sa bude odohrávať výrazne nižším tempom ako v USA. Preto aj pokles spotrebiteľskej dôvery vo Francúzsku vo februári na hodnotu 5 z rekordnej januárovej 7 alebo rast inflácie v Taliansku na 3 % druhý mesiac za sebou nepriniesli oslabenie dôvery v euro, ktoré si tak pripísalo nové 3-týždňové maximum oproti doláru na úrovni 0,9380 USD/1 EUR.

V dôsledku absencie domácich impulzov česká koruna pokračovala v sledovaní vývoja crossu EUR/USD, čo sa prejavilo na jej oslabení až k hranici 34,860 CZK/1 EUR, keď euro výraznejšie posilnilo oproti doláru. Najvýznamnejšou udalosťou tohto týždňa bude vyhlásenie februárovej inflácie v stredu, čo môže priniesť pozitívny, ale aj negatívny impulz do vývoja obchodovania s českou korunou.

Tomáš Kraus

VÚB, a. s.

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.