Hospodársky denník
USD46,853 Sk
EUR43,843 Sk
CHF28,498 Sk
CZK1,261 Sk
  Pondelok  5.Marca 2001

Predvíkendové zisky ropy

Oživené presvedčenie trhových hráčov na americkej burze NYMEX o tom, že krajiny združenia OPEC na svojom najbližšom zasadaní opakovane pristúpia k zníženiu produkcie ropy, posunulo po druhý raz futurity na čierne zlato do pozitívneho teritória. Dohady mali svoje korene v štvrtkovom vyhlásení venezuelského ministra pre energiu Alvara Silvu, že cena ropného koša OPEC-u pod 25 dolárov je nežiaduca, pritom jeho štvrtková cena klesla na 23,64 USD. Investori pokrývali v priebehu piatkového obchodovania predovšetkým krátkodobé pozície a v najlepšej chvíli vyleteli aprílové futurity na ropu až na 28,2 USD za barel. V závere obchodovania však skorigovali svoje zisky na 22 centov a finišovali na hodnote 27,84 USD/BBL. Združenie krajín produkujúcich ropu sa zíde pri spoločnom stole vo Viedni 16. marca a v prípade rozhodnutia o znížení dennej produkcie to bude už druhé tohtoročné priškrtenie ponuky ropy na svetových trhoch. V januári tohto roku rozhodli predstavitelia OPEC-u o znížení dennej produkcie o 1,5 mil. barelov denne. Ropné futurity sa posilňovali aj napriek obavám z ochladenia najsilnejšej ekonomiky sveta, ktoré spôsobí pokles dopytu po významnej energetickej komodite. Obchodníci sa domnievajú, že tesne pred zasadaním OPEC-u sa spustí vlna pokrývania krátkodobých pozícií.

Pomohli predpovede

Piatková seansa priniesla oživenie aj ropným derivátom. Aprílový vykurovací olej si k dobru pripočítal 0,91 centa na 72,52 USc za galón, keď mu pomohli predpovede chladného počasia na severovýchode Spojených štátov. Rovnako datovaný benzín získal 0,69 centa na 87,39 USc/gal. Mierne zisky si pripísal v piatok na londýnskej burze kľúčový aprílový Brent, ktorý si zisk 15 centov udržal až do konca seansy, keď zatváral na 25,97 USD/BBL.

Burza NYMEX zaznamenala v priebehu piatkového obchodovania prepad futurít na paládium. Najvzácnejší kov podľa analytikov utrpel kvôli predpokladanej dostupnosti ruskej ponuky paládia, špekulatívnemu predaju na japonskom trhu a v reakcii na prepad akcií svetových automobiliek. Minimum dosiahlo paládium po tom, ako automobilové koncerny, ktoré sú najväčšími spotrebiteľmi kovov paládiovej skupiny na produkciu katalyzátorov, sa zdržali nakupovania paládia a ťažili zo zásob. Júnový kontrakt spadol o 33,55 na 766 USD/oz, čo je najnižšia úroveň od októbra minulého roka.

Korekcia sadzieb

Pokles sadzieb na zapožičanie zlata oslabil na konci minulého týždňa futurity na žltý kov. Na burze COMEX si aprílové zlaté futurity odpočítali 3,1 USD na 263,1 USD/oz v dôsledku zníženia sadzieb na zapožičanie zlata na 1,7 %. Rast sadzieb v priebehu týždňa spôsobil nárast nákladov na jeho zapožičanie, čo dočasne zdvihlo ceny zlata. V kladných číslach však skončilo striebro, keď vlna nakupovania zo strany fondov zo začiatku týždňa podnietila ďalšie nákupné príkazy. Najaktívnejší májový kontrakt si pripočítal 2,3 centa na 4,458 USD/oz. Červený kov si v piatok na COMEX-e opäť pripočítal mierne zisky, pod ktoré sa podpísalo predvíkendové pokrývanie krátkodobých pozícií. Benchmarkový májový kontrakt na meď si polepšil o 0,4 centa a zatváral na 82,8 USc/lb tesne pod denným maximom.

(J.Plačko/REUTERS)

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.