Hospodársky denník
USD46,853 Sk
EUR43,843 Sk
CHF28,498 Sk
CZK1,261 Sk
  Pondelok  5.Marca 2001

Nie pre iniciatívu „Áno Európe“

Švajčiari sú ešte stále konzervatívni a protieurópski

„EÚ je centralistický a nedemokratický útvar, do ktorého Švajčiarsko v žiadnom prípade nepatrí!“ Toľko slová švajčiarskeho miliardára Christopha Blochera, lídra konzervatívneho krídla Švajčiarskej národnej strany. Spolu so svojimi vernými vyzýval obyvateľov helvétskej únie kantónov, aby vo včerajšom referende o začatí vstupných rokovaní s Bruselom povedali nie Európskej únii. O tom, či Švajčiarsko vstúpi alebo nie do eurorodiny národov, nakoniec aj tak rozhodne väčšina populácie, ktorá je na inštitút všeľudového hlasovania zvyknutá už od roku 1891. A okrem toho, s tým musí unisono súhlasiť všetkých 26 kantónov. Zatiaľ však takáto väčšinová vôľa vo štvorrečovom národe absentuje. Od roku 1992, keď Švajčiarsko podalo prihlášku do EÚ a keď cestou referenda odmietlo vstup do Európskeho hospodárskeho spoločenstva (EHS) sa síce veľa vecí zmenilo, avšak podľa všetkého doba „poeurópčenia“ ešte nedozrela.

Nemyslí si to prinajmenšom 100 000 ľudí, ktorí podpísali petičné hárky iniciatívy „Áno Európe“, ktorú zrežírovalo Nové švajčiarske proeurópske hnutie (NOMES). Práve vďaka týmto podpisom bolo možné vypísať mandatórne referendum o ďalšom zbližovaní krajiny s EÚ. Zozbierané podpisy pravdaže predstavujú len vzorku obyvateľstva zo skoro sedemmiliónového Švajčiarska. Sympatizantov euroklubu je oveľa viac, ich počet v posledných rokoch stúpa, stále však - aspoň podľa prieskumov - majú navrch europesimisti. Ich hlas je najvýraznejší na konzervatívnom vidieku. Urbánne zóny viac závislé od obchodovania a finančného prepojenia so zvyškom Európy a odkázané na priemyselnú produkciu, sú myšlienke pripojenia k európskej pätnástke viac naklonené.

Zaujímavé je aj názorové zloženie podľa národnostnej príslušnosti. Kým podľa prieskumov verejnej mienky až dve tretiny frankofónnych Švajčiarov (oblasť okolo Ženevského jazera) boli pripravení včera hlasovať za „bezodkladné začatie integračných rozhovorov s Európskou úniou“, drvivá väčšina nemeckých Švajčiarov vstup do európskeho zoskupenia zásadne odmieta. Nemeckí Švajčiari sú tradične najkonzervatívnejšou zložkou spoločnosti, hrdí na svoju dlhoročnú neutralitu. A keďže podľa štatistík nemecky hovoriaca časť obyvateľstva v krajine helvétskeho kríža prevláda, zdá sa, že súhlas s integráciou je vylúčený. Vzťahy medzi týmito najsilnejšími skupinami národa (talianska a retorománska oblasť na juhu je oveľa menšia a menej vplyvnejšia) nie vždy boli a sú ideálne. Terajšie ťahanice okolo euroorientácie vystavia ich relácie ďalšej zaťažkávacej skúške.

Zaujímavé je, že vláda integráciu do únie podporuje, toto referendum však prichádza nečakane pre zámery vládneho kabinetu. Už vo februári šéf diplomacie Joseph Deiss a minister hospodárstva Pascal Couchepin vyzvali verejnosť na zamietnutie referenda, ktoré podľa nich proeurópskej veci skôr uškodí. Táto iniciatíva vraj má patriť iba vláde, lebo je v kompetencii vlády (a nie referenda) rozhodnúť o začatí rokovaní s EÚ a referendum sa má vysloviť až k výsledkom týchto rokovaní. Švajčiarska vláda vníma ako najskorší možný dátum vstupu konfederácie do EÚ rok 2010. Výsledky referenda by mali byť známe už dnes. Je viac ako isté, že iniciatíva „Áno Európe“ spozná Nie.

Iaromír Novák

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.