Hospodársky denník
USD47,094 Sk
EUR43,849 Sk
CHF28,536 Sk
CZK1,257 Sk
  Utorok  6.Marca 2001
Archív - Tiráž - Prílohy
Vyhľadávanie
 
Titulná strana
Z domova
Podnikové spektrum
Zahranicie
Podnikateľ a štýl
Veda/Kultúra
Digitálny svet
Finančné komentáre
Šport
Poradenstvo/Servis
Inzercia
ASS
Veľtrhy a výstavy 2004
Spotrebiteľské ceny
Hospodársky klub
Zdravotníctvo













Taktovka bez dirigenta

Z okresov na samosprávy

Vláda svojím uznesením č. 230/2000 ku Koncepcii decentralizácie a modernizácie verejnej správy SR schválila aj decentralizáciu koordinačných, plánovacích a metodických činností v oblasti cestovného ruchu na samosprávy vyššieho územného celku. Je to prejav novej štátnej politiky, ktorá prinesie nové úlohy na samosprávne orgány druhého stupňa, ktoré sa budú len formovať. Základným prvkom inštitucionálneho usporiadania na miestnej úrovni by mali byť miestne združenia cestovného ruchu, ktoré sa následne môžu spájať do regionálnych združení. O pripravovaných zmenách sme sa porozprávali s predsedom ZMOS Michalom Sýkorom.

Aké sú vaše predstavy o motivácii na združovanie a finančné toky zabezpečujúce činnosť združení?

- S ministerstvom hospodárstva sme dospeli k návrhu riešenia, aby mestá a obce, vyhlásené za miesto sústredeného cestovného ruchu, podľa zákona

boli povinné

zriadiť združenie cestovného ruchu a prispievať na jeho činnosť 50 percentami. Tie by mali plynúť predovšetkým z miestneho poplatku za kúpeľný a rekreačný pobyt, ktorý platí fyzická osoba prechodne sa združujúca v kúpeľnom meste alebo mieste sústredeného cestovného ruchu na účely liečenia alebo rekreácie. Súčasná sadzba poplatku je najviac 15 korún za osobu a každý deň pobytu, pričom deň príchodu a odchodu sa do pobytu nezapočítava, poplatok vyberá obec a ručí zaň fyzická alebo právnická osoba, ktorá prechodné ubytovanie poskytuje. Mestá a obce sú za kúpeľné vyhlasované na základe zákona, po vypracovaní ich štatútu, ktorý schvaľuje vláda. Miesto sústredeného cestovného ruchu vymedzuje okresný úrad po prerokovaní s obcou. Zvyšnými 50 percentami by na činnosť združenia mal podľa nás prispievať štát. To by bola vhodná a adresná motivácia a podpora cestovnému ruchu. Otázky vytvárania združení cestovného ruchu, teda aj financovania, ich činností, orgánov atď., by mal riešiť samostatný zákon, ktorého návrh by za spolupráce ministerstva hospodárstva a ZMOS mal uzrieť svetlo sveta do konca tohto roka.

Aké budú úlohy lokálnych či regionálnych združení cestovného ruchu?

- Vidí sa mi, že úloha združení je zakotvená priamo v ich názve - nemajú mať iné povinnosti, než starostlivosť o rozvoj cestovného ruchu. Ich pôsobenie si predstavujem ako súbor samostatných a tvorivých aktivít, ktoré budú vykonávať pre dané územie v prospech domácich i zahraničných hostí tak, aby zlepšovali rámcové podmienky činnosti jednotlivých subjektov, podieľajúcich sa na cestovnom ruchu. Aj pre obec ako miesto sústredeného cestovného ruchu je

cestovný ruch

len jednou z povinností, nemôže mu teda venovať celú svoju kapacitu. Pre úspešnú prax je však potrebné, aby existoval subjekt, ktorý by sa na profesionálnej úrovni venoval výlučne cestovnému ruchu. Cestovný ruch je vlastne samostatný druh hospodárskej politiky, preto nemôžeme očakávať excelentné výsledky na základe amatérskych podmienok. Takže na to sú potrebné združenia cestovného ruchu na lokálnej i regionálnej úrovni.

Turistické informačné kancelárie sú základným nositeľom neplatených informácií o regióne. Komu by mali podľa vás patriť?

- Zrejme by bolo najrozumnejšie a najlogickejšie, keby patrili združeniam cestovného ruchu. Pokiaľ ide o vzájomnú porovnateľnosť a zlučiteľnosť informácií, domnievam sa, že by stačilo, aby ich charakter bol po dohode so zainteresovanými celoslovenskými inštitúciami vymedzený predpisom alebo metodickým usmernením príslušného rezortu. Garantovať národný informačný systém musí zrejme takisto príslušný rezort, ale zabezpečovať ho môžu iné zložky. Predpokladám však, že ak už bude spracovaný samostatný zákon o združeniach cestovného ruchu, bude spracovaný komplexne a bude sa vyjadrovať i k týmto súvislostiam.

Rudolfa Vallová

Počasie

Dnes bude jasno až polojasno, v horských oblastiach časom oblačno a ojedinele snehové prehánky. Zrána v nižších polohách ojedinele hmla. Najvyššia denná teplota 6 až 10, na Kysuciach, na Orave, v Liptove a na Spiši okolo 4, na horách vo výške 1500 m -3 stupne. Slabý premenlivý, na východe spočiatku severný vietor 4 až 7 m/s. V stredu bude jasno až polojasno, zrána v údoliach miestami hmla. Nočná teplota 3 až -1, v dolinách na severe miestami okolo -3, denná teplota 11 až 15, na severe okolo 7 stupňov. Vo štvrtok bude jasno až polojasno, ráno v údoliach miestami hmla. V priebehu dňa na západe pribúdanie oblačnosti a k večeru časom dážď. Nočná teplota 4 až 0, denná 13 až 17, na severe okolo 9 stupňov. Slnko vyjde zajtra o 6.22 a zapadne o 17.44 hod.

Amsterdamoblačno7
Aténydážď16
Belehradpolooblačno10
Berlínjasno4
Bratislavamalá oblačnosť7
Bruselpolojasno8
Budapešťjasno8
Bukurešťoblačno9
Frankfurtjasno8
Helsinkisneženie-1
Istanbuldážď13
Kodaňjasno4
Lisabondážď15
Londýndážď10
Madridoblačno16
Milánooblačno12
Moskvajasno-7
Oslozamračené0
Paríždážď8
Prahajasno3
Rímoblačno20
Sofiadážď7
Štokholmdážď so snehom0
Varšavajasno3
Viedeňmalá oblačnosť7
Záhrebpolooblačno8
Ženevaoblačno10

 

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.