Hospodársky denník
USD47,094 Sk
EUR43,849 Sk
CHF28,536 Sk
CZK1,257 Sk
  Utorok  6.Marca 2001
Archív - Tiráž - Prílohy
Vyhľadávanie
 
Titulná strana
Z domova
Podnikové spektrum
Zahranicie
Podnikateľ a štýl
Veda/Kultúra
Digitálny svet
Finančné komentáre
Šport
Poradenstvo/Servis
Inzercia
ASS
Veľtrhy a výstavy 2004
Spotrebiteľské ceny
Hospodársky klub
Zdravotníctvo

Špekulácie zdvihli cenu kakaa

Obchodníci na americkom Coffe, Sugar & Cocoa Exchange (CSCE) podľahli v piatok panike, ktorú vyvolali obavy z možného nedostatku kakaových bôbov. Mohutný dopyt veľkých inštitucionálnych investorov neskôr doplnil dopyt zo strany malých lokálnych hráčov a cena kakaa sa postupne zvýšila z 1130 USD na 1140 USD za jednu metrickú tonu. V závere seansy sa nakoniec objavili aj špekulatívni investori, ktorí svojimi nákupmi vytlačili cenu jednej tony sladkej komodity až nad hranicu 1160 USD. Kontrakty benchmarkového májového kakaa na CSCE si nakoniec pripočítali 48 USD na 1168 USD za metrickú tonu. Hnacím motorom piatkových ziskov kakaa boli predovšetkým správy o výraznom poklese objemu predaných kakaových bôbov v Ghane, druhej najväčšej producentskej krajine tejto komodity. Kumulatívny objem exportovaných bôbov dosiahol v Ghane v 17. týždni tohtoročnej sezóny 2000/2001 len 343 749 ton, čo je silný pokles oproti rovnakému obdobiu minulého roka, keď sa predalo viac než 384 tis. ton. Podobný úbytok zaznamenalo aj Pobrežie Slonoviny, ktoré je dominantným exportérom kakaa.

Nedostatok pšenice

Špekulácie nad možným nedostatkom sa prejavili aj na čiastkovom trhu s pšenicou na Chicago Board of Trade. Dlhodobé vyhliadky svetových zásob pšenice nevyznievajú práve optimisticky. Americké ministerstvo pôdohospodárstva v závere uplynulého týždňa revidovalo svoj tohtoročný odhad výšky svetových zásob spomínanej komodity. Podľa amerických odborníkov dosiahnu globálne rezervy pšenice len 108,89 mil. metrických ton, čo je o jeden milión ton menej než bol pôvodný predpoklad. V porovnaní s predchádzajúcimi rokmi vyzerá toto číslo viac než pesimisticky. V minulom roku boli zásoby vyššie o 17 mil. ton, rok predtým dokonca o 28 mil. ton. Olej do ohňa navyše priliali aj správy o rozsiahlych škodách na úrode pšenice v Číne, ktoré hrozia v dôsledku nepriaznivého počasia. Marcové dodávky pšenice si tak pod týmto tlakom v závere týždňa pripočítali 3 3/4 USc na 2,7 USD/t.

Absencia trendu

Trhu s kávou na CSCE momentálne chýba jasný trend. Dokazuje to minulotýždňový vývoj obchodovania, keď sa cena jednotlivých kontraktov v jeden deň zvýšila, na druhý však opäť klesla. Počas poslednej minulotýždňovej seansy sa kontrakty kľúčovej májovej arabiky nakoniec ocitli v pozitívnom pásme, keď ich denný zisk predstavoval 1,05 USc a záverečná hodnota 65,85 USc za libru. Posledné správy o ohrození úrody v kľúčových pestovateľských oblastiach v Brazílii, a to v dôsledku vysokých teplôt a výrazného poklesu priemerných zrážok, však pravdepodobne v najbližších dňoch vyvolajú tlak na rast ceny tejto komodity.

Záver týždňa na CSCE priniesol kontraktom cukru mierne oslabenie. V úvode seansy síce špekulatívne nákupy niekoľkých investorov pomohli cukru zaznamenať zisky, v jeho raste ho však ubrzdili predajné tlaky zo strany väčších inštitucionálnych investorov. Májový cukor nakoniec finišoval s nepatrnou stratou 0,03 USc na 9,11 USc za libru. Júlové dodávky sladkej komodity zaznamenali prepad o 0,04 USc na 8,5 USc za libru.

(I. Sedliaková/REUTERS)

Počasie

Dnes bude jasno až polojasno, v horských oblastiach časom oblačno a ojedinele snehové prehánky. Zrána v nižších polohách ojedinele hmla. Najvyššia denná teplota 6 až 10, na Kysuciach, na Orave, v Liptove a na Spiši okolo 4, na horách vo výške 1500 m -3 stupne. Slabý premenlivý, na východe spočiatku severný vietor 4 až 7 m/s. V stredu bude jasno až polojasno, zrána v údoliach miestami hmla. Nočná teplota 3 až -1, v dolinách na severe miestami okolo -3, denná teplota 11 až 15, na severe okolo 7 stupňov. Vo štvrtok bude jasno až polojasno, ráno v údoliach miestami hmla. V priebehu dňa na západe pribúdanie oblačnosti a k večeru časom dážď. Nočná teplota 4 až 0, denná 13 až 17, na severe okolo 9 stupňov. Slnko vyjde zajtra o 6.22 a zapadne o 17.44 hod.

Amsterdamoblačno7
Aténydážď16
Belehradpolooblačno10
Berlínjasno4
Bratislavamalá oblačnosť7
Bruselpolojasno8
Budapešťjasno8
Bukurešťoblačno9
Frankfurtjasno8
Helsinkisneženie-1
Istanbuldážď13
Kodaňjasno4
Lisabondážď15
Londýndážď10
Madridoblačno16
Milánooblačno12
Moskvajasno-7
Oslozamračené0
Paríždážď8
Prahajasno3
Rímoblačno20
Sofiadážď7
Štokholmdážď so snehom0
Varšavajasno3
Viedeňmalá oblačnosť7
Záhrebpolooblačno8
Ženevaoblačno10

 

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.