Hospodársky denník
USD47,094 Sk
EUR43,849 Sk
CHF28,536 Sk
CZK1,257 Sk
  Utorok  6.Marca 2001
Archív - Tiráž - Prílohy
Vyhľadávanie
 
Titulná strana
Z domova
Podnikové spektrum
Zahranicie
Podnikateľ a štýl
Veda/Kultúra
Digitálny svet
Finančné komentáre
Šport
Poradenstvo/Servis
Inzercia
ASS
Veľtrhy a výstavy 2004
Spotrebiteľské ceny
Hospodársky klub
Zdravotníctvo

Ohraničené straty dlhopisov

Včerajšie obchodovanie na americkom trhu dlhopisov sa nieslo v pokojnej atmosfére, keď nepresvedčivý výhľad akciových trhov zosobnených v stratovom ťažení futurít na indexy spolu s očakávaním dôležitých makroekonomických dát v USA v priebehu tohto týždňa podmienil nízky záujem investorov o aktívnejší vstup na trh. Pozornosť obchodníkov sa orientovala najmä na dlhšie splatnosti, ktoré v porovnaní s kratšími ekvivalentmi pomalšie reagujú na prípadnú zmenu úrokovej politiky zo strany americkej centrálnej banky FED. Práve výsledky kľúčových indikátorov US hospodárstva významne ovplyvnia razanciu a hlavne načasovanie zníženia sadzieb v ekonomike. V popoludňajších hodinách trh reagoval na mierne oživenie Wall Street, čo pomohlo vymazať raňajšie zisky dlhopisov. Cena 10-ročného bondu sa v priebehu pondelkovej seansy oslabila o 8/32, keď sa dočasne pohybovala okolo úrovne 100 5/32. Výnos tohto benchmarkového bondu sa následne stabilizoval na 4,98 %. V prípade 30-ročných bondov sa cena ustálila na 99 28/32, pri priebežnej strate 7/32. Jeho výnos sa ustálil na 5,38 %.

Dlhopisový trh eurolandu bol v priebehu pondelkového obchodovania ovplyvnený vlnou vyberania ziskov z atraktívnych cenových úrovní, keď väčšina investorov reagovala na strmý minulotýždňový prepad cien amerických treasuries. Absencia významnejších makroekonomických ukazovateľov podmienila nízku likviditu trhu, keď väčšina obchodníkov zaujímala vyčkávacie pozície. Marcový futuritný kontrakt na 10-ročný bund si včera odpočítal 0,11 zo svojej otváracej hodnoty a priebežne sa pohyboval okolo úrovne 109,22. Výnos benchmarkového bundu sa posilnil o 1,5 bázického bodu (bp) na dočasných 4,75 %. Okrem vývoja amerického hospodárstva dôležitým faktorom ostáva aj vývoj európskych akciových trhov, ktoré by mali určiť smerovanie dlhopisov.

Pondelkové obchodovanie na britskom dlhopisovom trhu sa nieslo v pokojnej atmosfére, keď jednotlivé vládne dlhové papiere zaznamenali mierne straty. Informácia o zvýšení minimálnej mzdy vo Veľkej Británii o 10 %, ako aj stredajšie rokovanie o štátnom rozpočte majú len ohraničený dosah na vývoj trhu. Marcové futurity na 10-ročný gilt sa v pondelok oslabili o 0,21 a finišovali obchodovanie na úrovni 117,01. V prípade short šterlingových kontraktov sa cena stabilizovala na 94,75, pri minimálnej strate 0,03. Výnos benchmarkového giltu zakončil na úrovni 4,87 %, keď spread k jeho nemeckému ekvivalentu sa znížil na 17 bp.

(M. Tirpák/REUTERS)

Počasie

Dnes bude jasno až polojasno, v horských oblastiach časom oblačno a ojedinele snehové prehánky. Zrána v nižších polohách ojedinele hmla. Najvyššia denná teplota 6 až 10, na Kysuciach, na Orave, v Liptove a na Spiši okolo 4, na horách vo výške 1500 m -3 stupne. Slabý premenlivý, na východe spočiatku severný vietor 4 až 7 m/s. V stredu bude jasno až polojasno, zrána v údoliach miestami hmla. Nočná teplota 3 až -1, v dolinách na severe miestami okolo -3, denná teplota 11 až 15, na severe okolo 7 stupňov. Vo štvrtok bude jasno až polojasno, ráno v údoliach miestami hmla. V priebehu dňa na západe pribúdanie oblačnosti a k večeru časom dážď. Nočná teplota 4 až 0, denná 13 až 17, na severe okolo 9 stupňov. Slnko vyjde zajtra o 6.22 a zapadne o 17.44 hod.

Amsterdamoblačno7
Aténydážď16
Belehradpolooblačno10
Berlínjasno4
Bratislavamalá oblačnosť7
Bruselpolojasno8
Budapešťjasno8
Bukurešťoblačno9
Frankfurtjasno8
Helsinkisneženie-1
Istanbuldážď13
Kodaňjasno4
Lisabondážď15
Londýndážď10
Madridoblačno16
Milánooblačno12
Moskvajasno-7
Oslozamračené0
Paríždážď8
Prahajasno3
Rímoblačno20
Sofiadážď7
Štokholmdážď so snehom0
Varšavajasno3
Viedeňmalá oblačnosť7
Záhrebpolooblačno8
Ženevaoblačno10

 

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.