Hospodársky denník
USD47,094 Sk
EUR43,849 Sk
CHF28,536 Sk
CZK1,257 Sk
  Utorok  6.Marca 2001
Archív - Tiráž - Prílohy
Vyhľadávanie
 
Titulná strana
Z domova
Podnikové spektrum
Zahranicie
Podnikateľ a štýl
Veda/Kultúra
Digitálny svet
Finančné komentáre
Šport
Poradenstvo/Servis
Inzercia
ASS
Veľtrhy a výstavy 2004
Spotrebiteľské ceny
Hospodársky klub
Zdravotníctvo

Nájomné byty, tohtoročné hity

Pre Rómov (zvýhodnená skupina) príspevok až 80 percent

Pred niekoľkými dňami Dzurindova vláda odsúhlasila návrh poslancov, novelizovať Štátny fond rozvoja bývania (ŠFRB). Táto novela má za cieľ rozhýbať súčasnú nepriaznivú finančnú situáciu obcí, pri zabezpečovaní výstavby nájomných bytov. Podľa doteraz platného znenia zákona o ŠFRB, musia obce preukázať, že na poskytnutie úveru spĺňajú podmienku, disponovať prostriedkami aspoň vo výške 20 % obstarávacej ceny bytov. Keďže obce nie sú schopné disponovať potrebnými financiami, predložená novela ruší povinnosť obcí preukazovať vlastné prostriedky v prípade výstavby nájomných bytov, čiže umožní obciam stavať nájomné byty aj bez vlastných prostriedkov. Mestá a obce majú teda možnosť získať na výstavbu nájomných bytov až 100 % potrebných finančných prostriedkov. Ministerstvo poskytuje mestám a obciam nenávratnú dotáciu do výšky 50 % obstarávacej ceny a zostávajúcich 50 % môžu obce a mestá získať zo ŠFRB výhodný dlhodobý úver na tridsať rokov, za 4,4-percentný úrok. Ako zdôraznil minister výstavby István Harna: „V novele sa rieši aj bývanie Rómov. Obciam umožňuje získať nenávratnú dotáciu vo výške až 80 % obstarávacích nákladov, pri výstavbe bytov, tzv. nižšieho štandardu. Zvyšných 20 % môže obec získať formou výhodného úveru zo ŠFRB pri úrokovej sadzbe 4,4 %.“ Tieto opatrenia vláda neurobila len tak. V tomto roku podľa volebného programu sa musí postaviť 15 500 bytov a v roku 2002 až 18-tisíc a odborníci pripomínajú, že bez mimoriadnych opatrení by volebný sľub mohol zostať iba sľubom. Na realizáciu tohto projektu potrebuje rezort len v tomto roku 32,9 mld. Sk. Novela rieši aj zvýšenie maximálneho príjmu budúcich užívateľov nájomných bytov z dvojnásobku životného minima na trojnásobok. Čiže novela, podľa ministra I. Harnu, podporuje nielen mladých manželov, ale aj starších občanov.

Ďalšou užitočnou zmenou je formulácia - výstavba nájomných bytov v „bytovom dome“. Teraz sa už nájomné byty môžu stavať aj na nebytových domoch, napríklad nadstavbou nad zdravotnými strediskami, škôlkami atď. Táto „preformulácia“ opäť zníži náklady, napríklad na pozemok či infraštruktúru a nákladový materiál. Poslednou novinkou novely je zvýšenie priemerného obstarávacieho nákladu na jeden štvorcový meter podlahovej plochy bytu pri odlišnom štandarde zo 4000 Sk na 7000 Sk pri novej výstavbe a pri prestavbe z 3000 na 5200 Sk. Výška nákladov je upravená na základe aktualizovaných projektov na súčasné platné ceny. Spomínaná novela však vyvoláva u odborníkov aj nemalé vrásky. Napríklad z čoho budú obce splácať úver vo výške 50 %, ak teraz deklarujú, že na byty nemajú ani korunu. Nepochybne, že z nájomného to nepôjde, pretože nájomné bude regulované štátom. Čiže relatívne nízke, pretože spomínané sociálne slabé skupiny občanov nemajú šancu splácať ekonomické nájomné. Ak obce nebudú schopné vytvoriť zdroje na splátky úverov na výstavbu nájomných bytov, tak vlastne aj pôžička bude absolútnou štátnou dotáciou a súčasná vláda, konkrétne ministerstvo výstavby a regionálneho rozvoja, vedome presunie zodpovednosť za nesplácanie úverov už na budúcu vládu systémom - po nás potopa.

Jozef Kunik

Počasie

Dnes bude jasno až polojasno, v horských oblastiach časom oblačno a ojedinele snehové prehánky. Zrána v nižších polohách ojedinele hmla. Najvyššia denná teplota 6 až 10, na Kysuciach, na Orave, v Liptove a na Spiši okolo 4, na horách vo výške 1500 m -3 stupne. Slabý premenlivý, na východe spočiatku severný vietor 4 až 7 m/s. V stredu bude jasno až polojasno, zrána v údoliach miestami hmla. Nočná teplota 3 až -1, v dolinách na severe miestami okolo -3, denná teplota 11 až 15, na severe okolo 7 stupňov. Vo štvrtok bude jasno až polojasno, ráno v údoliach miestami hmla. V priebehu dňa na západe pribúdanie oblačnosti a k večeru časom dážď. Nočná teplota 4 až 0, denná 13 až 17, na severe okolo 9 stupňov. Slnko vyjde zajtra o 6.22 a zapadne o 17.44 hod.

Amsterdamoblačno7
Aténydážď16
Belehradpolooblačno10
Berlínjasno4
Bratislavamalá oblačnosť7
Bruselpolojasno8
Budapešťjasno8
Bukurešťoblačno9
Frankfurtjasno8
Helsinkisneženie-1
Istanbuldážď13
Kodaňjasno4
Lisabondážď15
Londýndážď10
Madridoblačno16
Milánooblačno12
Moskvajasno-7
Oslozamračené0
Paríždážď8
Prahajasno3
Rímoblačno20
Sofiadážď7
Štokholmdážď so snehom0
Varšavajasno3
Viedeňmalá oblačnosť7
Záhrebpolooblačno8
Ženevaoblačno10

 

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.