Hospodársky denník
USD47,094 Sk
EUR43,849 Sk
CHF28,536 Sk
CZK1,257 Sk
  Utorok  6.Marca 2001
Archív - Tiráž - Prílohy
Vyhľadávanie
 
Titulná strana
Z domova
Podnikové spektrum
Zahranicie
Podnikateľ a štýl
Veda/Kultúra
Digitálny svet
Finančné komentáre
Šport
Poradenstvo/Servis
Inzercia
ASS
Veľtrhy a výstavy 2004
Spotrebiteľské ceny
Hospodársky klub
Zdravotníctvo

Inwest Forum v USA

V minulých dňoch sa v Spojených štátoch uskutočnili dni krajín Vyšehradskej štvorky (Poľsko, Maďarsko, Česko a Slovensko) s cieľom prezentovať americkým investorom možnosti v strednej Európe. Medzi zúčastnenými zástupcami zo SR bol aj Peter Lukeš, predseda predstavenstva Ditec Group, ktorý nám o tejto akcii povedal:

- Bola názornou ukážkou pripravenosti krajín Vyšehradskej štvorky na čo najrýchlejší vstup do EÚ s cieľom zvýšiť svoju bonitu pre ďalších zahraničných investorov. S blížiacim sa termínom možného vstupu do EÚ reprezentanti jednotlivých štátov na úrovni vicepremiérov, prípadne ministrov financií alebo hospodárstva prezentovali postupnosť makroekonomických výsledkov od roku 1990 až po súčasnosť s otvoreným pozitívnym výhľadom do blízkej budúcnosti. Potešiteľnou bola skutočnosť, že slovenská prezentácia zanechala u náročného podnikateľského publika najlepší ohlas. Spolu s dobrou prezentáciou organizácie SARIO (bývalý SNAZIR) sa podarilo americkým investorom ukázať, ako sa nevýhoda doterajších menších investícií do národného hospodárstva môže stať výhodou z hľadiska nasledujúcich

investícií Keďže Slovensko bolo pôvodne iniciátorom myšlienky Inwest Fora, najviac podnikateľských subjektov zo Slovenska malo možnosť odprezentovať sa. Pre mňa, ako reprezentanta skupiny informatických spoločností, malo veľký význam kontaktovanie sa s niekoľkými americkými firmami, ktoré majú záujem spolupracovať v oblasti internetu, e-commerce v strednej Európe. Na večernej recepcii, ktorej tón udávali veľvyslanci krajín Vyšehradskej štvorky v USA (a hlavne slovenský veľvyslanec Martin Bútora), prebiehali zaujímavé diskusie s rôznymi firmami. V oblasti informačných technológií ma prekvapil a potešil záujem zo strany Američanov ponúknuť na ich trhu niektoré naše myšlienky a produkty.

(Hd, vs)

Počasie

Dnes bude jasno až polojasno, v horských oblastiach časom oblačno a ojedinele snehové prehánky. Zrána v nižších polohách ojedinele hmla. Najvyššia denná teplota 6 až 10, na Kysuciach, na Orave, v Liptove a na Spiši okolo 4, na horách vo výške 1500 m -3 stupne. Slabý premenlivý, na východe spočiatku severný vietor 4 až 7 m/s. V stredu bude jasno až polojasno, zrána v údoliach miestami hmla. Nočná teplota 3 až -1, v dolinách na severe miestami okolo -3, denná teplota 11 až 15, na severe okolo 7 stupňov. Vo štvrtok bude jasno až polojasno, ráno v údoliach miestami hmla. V priebehu dňa na západe pribúdanie oblačnosti a k večeru časom dážď. Nočná teplota 4 až 0, denná 13 až 17, na severe okolo 9 stupňov. Slnko vyjde zajtra o 6.22 a zapadne o 17.44 hod.

Amsterdamoblačno7
Aténydážď16
Belehradpolooblačno10
Berlínjasno4
Bratislavamalá oblačnosť7
Bruselpolojasno8
Budapešťjasno8
Bukurešťoblačno9
Frankfurtjasno8
Helsinkisneženie-1
Istanbuldážď13
Kodaňjasno4
Lisabondážď15
Londýndážď10
Madridoblačno16
Milánooblačno12
Moskvajasno-7
Oslozamračené0
Paríždážď8
Prahajasno3
Rímoblačno20
Sofiadážď7
Štokholmdážď so snehom0
Varšavajasno3
Viedeňmalá oblačnosť7
Záhrebpolooblačno8
Ženevaoblačno10

 

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.