Hospodársky denník
USD47,094 Sk
EUR43,849 Sk
CHF28,536 Sk
CZK1,257 Sk
  Utorok  6.Marca 2001
Archív - Tiráž - Prílohy
Vyhľadávanie
 
Titulná strana
Z domova
Podnikové spektrum
Zahranicie
Podnikateľ a štýl
Veda/Kultúra
Digitálny svet
Finančné komentáre
Šport
Poradenstvo/Servis
Inzercia
ASS
Veľtrhy a výstavy 2004
Spotrebiteľské ceny
Hospodársky klub
Zdravotníctvo

Zdravotnícka priorita v praxi

Opakované protesty vo všetkých sférach rezortu

Likvidácia plurality zdravotných poisťovní, ktorú presadzuje minister zdravotníctva R. Kováč, problémy zdravotníctva nevyrieši. Neodstráni totiž a ani nezmierni výšku deficitu financií, pokiaľ nebudú prijaté zásadné organizačné a skutočné transformačné opatrenia na jednotlivých úsekoch rezortu.

Vyzerá to tak, akoby šlo o pomerne priehľadnú kamufláž na zakrývanie skutočnej situácie.

V zdravotníctve sa totiž začínajú množiť otvorené listy. Prezidentovi republiky, predsedovi vlády, parlamentu... Takýmto spôsobom napríklad žiadali poslanci mestského zastupiteľstva Turzovky o pomoc pri riešení privatizácie polikliniky. Informácie z listu hovoria, že mesto Turzovka sa uchádza o bezodplatný prevod polikliniky do majetku mesta už od roku 1993. Doteraz však nedostalo odpoveď o ďalšom postupe privatizácie týchto zariadení, aj keď podľa oznámenie ministra zdravotníctva z 25. mája 2000 mal byť návrh koncepcie 2. etapy privatizácie zdravotníckych zariadení predložený do vlády, avšak o výsledku rokovaní nemajú žiadnu vedomosť. Polikliniku v Turzovke vybudovali občania v rámci takzvanej Akcie Z... No nielen lokálne - aj keď dôležité problémy, týkajúce sa zachovania štandardu zdravotníckej starostlivosti pre veľkú spádovú oblasť horných Kysúc - sú zdrojom otvorených protestov v zdravotníctve.

Aj lekári sa začali domáhať splnenia sľubov. Už ani nie tých predvolebných, ale z obdobia, keď v parlamente prijímali zákon o štátnom rozpočte. Zástupcovia Lekárskeho odborového združenia opäť verejne upozorňujú na nedostatok financií, ktorý sa prejavuje tradične nedostatočným materiálno-technickom vybavením našich zdravotníckych zariadení a zlým finančným ohodnotením pracovníkov. Vybavenie nemocníc často nevyhovuje požiadavkám modernej medicíny, zápasia s nedostatkom liekov a zdravotníckeho materiálu. Podľa ich vlastného vyjadrenia niekedy nemôžu pomôcť v prípadoch, v ktorých by - za iných okolností mohli...

Asociácia lekárnikov Slovenska hrozí protestnými akciami v uliciach za zachovanie liekového reťazca... Jej zástupcovia uvádzajú, že sa neobjavili reálne kroky pri znižovaní nedoplatkov, skôr naopak. Sklz a dlžoby Všeobecnej zdravotnej poisťovne v ostatnom čase narástli a vážne ohrozujú existenciu lekárnikov. Práve v tomto období - akoby ešte zázrakom trvajúcej stability liekového reťazca - sa objavili prakticky celoplošné penalizácie od distribučnej spoločnosti FAKON a zo strany VADIS, a. s. v likvidácii aj vymáhanie ušlého zisku. ALS o týchto problémoch informovala prezidenta republiky počas osobného prijatia.

Najmenšiu možnosť hovoriť do celého problému majú u nás tí, ktorých sa najviac týka - pacienti. Tu už nejde len o to, že napriek rozličným optimistickým prognózam väčšina z nich v lekárňach dopláca takmer za každý liek, ale o komplex celej zdravotníckej starostlivosti. Určitá skupina odborníkov zastáva názor, podľa ktorého financovanie rezortu zdravotníctva počas uplynulých desať rokov prostredníctvom štátneho rozpočtu sa rieši formou „zvyškového rozpočtu“. Tento systém nikdy nezohľadnil skutočné potreby v regulovaných nákladoch zdravotníckych zariadení, ale vychádzal z potreby uchovania projektovaného deficitu štátneho rozpočtu v danom roku. Tým nebola nikdy vytvorená možnosť efektívneho využívania zdrojov - vzhľadom na to, že neboli pokryté náklady a manažmentu nemocníc nevytvárali dostatok priestoru na ekonomické a efektívne využívanie zdrojov. Štát v súvislosti s prijímaním zákona o štátnom rozpočte každoročne nanovo určuje vymeriavací základ zdravotného poistenia pre osoby, za ktoré vykonáva odvody do zdravotných poisťovní, čím nevytvára stabilné prostredie pre dlhodobé poistné plány. Ďalšia skupina odborníkov zasa tvrdí, že peniaze v zdravotníctve sú - aj nie sú. Objavujú sa totiž na nesprávnych miestach, a toľko spomínané nepriehľadné toky zatiaľ nikto nerozanalyzoval. Sľubované ministerské reformy žiadny efekt nepriniesli. Množia sa obavy, že v súčasnom systéme a vo svojskom prístupe súčasného ministra zdravotníctva k problémom prídeme aj o to, čo ešte - napriek všetkému - u nás dobré v rezorte máme. Otázka však znie, či si niekto takto predstavoval toľko sľubovanú prioritu zdravotníctva v praxi... Viacerí odborníci majú v súvislosti s avizovaným zrušením plurality zdravotných poisťovní obavy z toho, že tu môže ísť o úsilie zmocniť sa monopolného postavenia financovania zdravotníctva. Ale v takom prípade sa nepatrí schovávať za záujmy pacienta...

Ľudmila Koníková

Počasie

Dnes bude jasno až polojasno, v horských oblastiach časom oblačno a ojedinele snehové prehánky. Zrána v nižších polohách ojedinele hmla. Najvyššia denná teplota 6 až 10, na Kysuciach, na Orave, v Liptove a na Spiši okolo 4, na horách vo výške 1500 m -3 stupne. Slabý premenlivý, na východe spočiatku severný vietor 4 až 7 m/s. V stredu bude jasno až polojasno, zrána v údoliach miestami hmla. Nočná teplota 3 až -1, v dolinách na severe miestami okolo -3, denná teplota 11 až 15, na severe okolo 7 stupňov. Vo štvrtok bude jasno až polojasno, ráno v údoliach miestami hmla. V priebehu dňa na západe pribúdanie oblačnosti a k večeru časom dážď. Nočná teplota 4 až 0, denná 13 až 17, na severe okolo 9 stupňov. Slnko vyjde zajtra o 6.22 a zapadne o 17.44 hod.

Amsterdamoblačno7
Aténydážď16
Belehradpolooblačno10
Berlínjasno4
Bratislavamalá oblačnosť7
Bruselpolojasno8
Budapešťjasno8
Bukurešťoblačno9
Frankfurtjasno8
Helsinkisneženie-1
Istanbuldážď13
Kodaňjasno4
Lisabondážď15
Londýndážď10
Madridoblačno16
Milánooblačno12
Moskvajasno-7
Oslozamračené0
Paríždážď8
Prahajasno3
Rímoblačno20
Sofiadážď7
Štokholmdážď so snehom0
Varšavajasno3
Viedeňmalá oblačnosť7
Záhrebpolooblačno8
Ženevaoblačno10

 

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.