Hospodársky denník
USD47,336 Sk
EUR43,862 Sk
CHF28,544 Sk
CZK1,258 Sk
  Streda  7.Marca 2001
Archív - Tiráž - Prílohy
Vyhľadávanie
 
Titulná strana
Z domova
Podnikové spektrum
Zahranicie
Podnikateľ a štýl
Veda/Kultúra
Digitálny svet
Finančné komentáre
Šport
Poradenstvo/Servis
Inzercia
ASS
Veľtrhy a výstavy 2004
Spotrebiteľské ceny
Hospodársky klub
Zdravotníctvo

Bonita našej energetiky

Do ankety nominovaných na prestížny titul Prominent ekonomiky 2001 vstupuje aj Vincent Pillár, predseda predstavenstva a generálny riaditeľ Slovenských elektrární. Čiastkové vý. . .

Čas je krutý

Peter Kasalovský

O osemnásť-deväťnásť mesiacov by sa mali uskutočniť parlamentné voľby. Predpokladám, že už začiatkom leta sa začne zvolebnievať. Aj keď terajšia vládna koalícia nazna. . .

Rozhoduje možnosť presadiť sa

Orientácia na export umožňuje povzbudivý stabilný rast HDP

„Slovenská ekonomika je typom otvorenej ekonomiky, v ktorej sa veľmi silne odráža svetový ekonomický vývoj . . .

Akými cestami a kam idú naše peniaze

Máme deväťdesiatpercentná úspešnosť výberu poistného

Platíme, platíme, platíme a čo z toho máme? Mnohí sa takto pýtajú, keď zistia, koľko im z hrubých zarobený. . .

Náš „neviditeľný“ nepriateľ

Absencia faktov dáva odborníkom priestor na rôzne špekulácie

Nad pôvodom explózie tzv. choroby šialených kráv (BSE), ako aj slintačky a krívačky, ktoré akoby len náho. . .

Ako pružne využiť ponuky teórie v praxi

Najrozvinutejšie krajiny charakterizuje intenzívny transfer technológie z výskumno-technologických pracovísk do podnikateľskej praxe. Uskutočňuje sa najmä z . . .

Čo kupovali

Maloobchodné tržby v eurozóne zaznamenali v decembri minulého roka medziročný nárast o 1,7 %, pričom v 15-člennej EÚ vzrástli v decembri 2000 tržby v maloobchode o 2,2 %. Európania najvi. . .

Krehké oživenie

Ukrajinská priemyselná výroba sa vo februári v medziročnom porovnaní predbežne zvýšila o 12,6 %. Za prvé dva mesiace tohto roka z medziročného hľadiska vzrástla až o 16,7 %. Ukrajins. . .

Vďaka cenám

Rakúsky ropný, plynárenský a chemický koncern OMV dosiahol v uplynulom obchodnom roku výrazný nárast hospodárskych výsledkov. Obrat koncernu vzrástol z 5,179 mld. EUR v roku 1999 o 44 % . . .

Rekordný rast

Rast produktivity práce v USA v poslednom štvrťroku predstavoval po revízii 2,2 % oproti pôvodnému odhadu 2,4 %. Zníženie tempa produktivity vyvolal rast nákladov na jednotku pracovn. . .

Inflácia hrozí

Spotrebiteľské ceny v Rusku sa vo februári zvýšili o 2,3 % oproti predchádzajúcemu mesiacu a ich tempo rastu sa pribrzdilo, v januári ich rast predstavoval 2,8 %. Od začiatku tohto . . .

Odpájanie ŽSR

Západoslovenské energetické závody uvažujú v súvislosti s narastajúcimi pohľadávkami o odpájaní ďalších odberných miest ŽSR. Železnice nemajú záujem rokovať, doterajšie odpojenia im . . .

Pravidlá trhu

O aktuálnych problémoch pestovania cukrovej repy a výroby cukru hovorili účastníci celoslovenského stretnutia, ktoré sa včera konalo v Nitre. Základným problémom vzťahov pestovateľov. . .

Bez poškodenia

Pri komplexných vyšetreniach zdravotného stavu 70 príslušníkov Armády SR, pôsobiacich v Kosove, nezistili poškodenie orgánov, čo by mohlo súvisieť s používaním munície s ochudobne. . .

Smutná bilancia

Do štatistiky požiarovosti Lesy, š. p., SR so sídlom v Banskej Bystrici pribudlo vlani 154 lesných požiarov. Oheň poškodil 297,39 hektára a zničil 160,71 hektára plochy. Škodu vzni. . .

Viac na vývoz ako vyrobíme

Prehliadka obuvi Intershoe 2001 Bratislava

Jediný kontraktačný veľtrh obuvi a koženého tovaru na Slovensku po roku dnes opäť otvorí na tri dni brány bratislavského PK. . .

Chcú sa udržať na trhu ČR

Výstavná plocha Slovenskej republiky sa na výstave v Brne dvojnásobne zväčšila

Potravinárske veľtrhy v Brne majú svoju tradíciu a úroveň. Svedčí o tom nielen výrazný n. . .

Park na Spiši

Spišskonovoveskému okresu by vybudovanie priemyselného parku (náklady 2,8 mld. Sk.) s orientáciou na drevospracujúci priemysel v konečnej fáze prinieslo 800 až 1000 pracovných miest.. . .

Uh šarapatí

Vzostup vodných hladín riek v SR je na Latorici, Uhu a Laborci. V obci Komárovce voda zaplavila suterény obytných domov a hospodárskych budov. Na zamedzenie prelievania pravobrežnej hr. . .

Združili sa

Predaj zeleniny, ktorú na juhu Slovenska vypestujú prvovýrobcovia, by v tomto roku nemal vyvolať problémy. Kým doteraz vládol neporiadok a tretinu produkcie vykupovali priekupníci, v . . .

Šesť uchádzačov

Šesť uchádzačov podalo do stanoveného termínu, do 5. marca, záväzné ponuky na výberové konanie na post privatizačného poradcu Slovenskej poisťovne (SP) Bratislava. Oznámil to preds. . .

Úsmev nakyslo

Postreh Zuzany Krútkej

Na valnom zhromaždení Zväzu obchodu minulý týždeň odznelo, že sa do našich predajní dostal ocot vyrobený z technickej kyseliny octovej. Šalát alebo prívarok . . .

Na rok a s nulovým úrokom

Univerzita Mateja Bela zriadila pôžičkový fond pre študentov

Banskobystrická UMB je jedinou vysokou školou na Slovensku, ktorá zavádza do praxe tzv. študentský pôžičko. . .

Sony Trnava

Sony Slovakia vo svojom výrobnom závode v Trnave počas troch rokov trojnásobne zvýši terajší obrat 3,5 mld. Sk, oznámil viceprezident Sony VEE Noriaki Negiši. Vláda SR v decembri minul. . .

Zmiernením ušetríme

Komentuje Ladislav Kulik

Zavedenie vízovej povinnosti medzi Slovenskom a Ukrajinou, ako čas ukázal, nebolo najvydarenejším krokom, hoci sa nedá poprieť jej snaha zabrániť p. . .

Úrad až o tri roky

Komentuje Rudolfa Vallová

Vláda SR len celkom nedávno schválila národný program cestovného ruchu, ktorý by mali podľa vyjadrenia predkladateľov v horizonte dvoch až šiestich . . .

Po boome, darí sa im

Nonstop obchod kontraktov

Takmer v závetrí trenčianskeho výstaviska sídli verejná obchodná spoločnosť Novatex. Predmetom činnosti je už od založenia firmy nákup a predaj me. . .

Sľubný je záujem po biodoske

Dodávateľské riziko sa rozhodli rozložiť

Takmer 50 mil. Sk investovala doteraz firma Nová horehronská, ktorá počíta s nábehom výroby trojvrstvovej biodosky v areáli . . .

S tým sa už uspieť dá

Domácka zelenina a ovocie

S pomocou holandského kapitálu pred tromi rokmi v Nitre vznikla spoločnosť, ktorá je dosiaľ ojedinelou vo svojom zameraní. Spracúva a na trh dodá. . .

Rentabilita je na nule

Dva mesiace a z 11,00 je 15,30 Sk

Ceny chleba a pečiva z Liptovských pekární a cukrární Včela Lippek v Liptovskom Mikuláši, ktoré zásobujú predovšetkým región Liptova, vzr. . .

Rekordné mercedesy

Triedy C viac o 40 percent

Za január a február roku 2001 sa vo svete predalo rekordných 156-tisíc osobných vozidiel Mercedes. V porovnaní s rovnakým obdobím uplynulého roka to. . .

Drobničky

Nemecká skupina RTL a francúzsky platený televízny kanál Canal plus plánujú zlúčiť svoje práva na vysielanie športových prenosov. Podniky pripravujú fúziu kanálov UFA Sports a Sports. . .

Artefakty z mrazivých končín

Kto z nás niečo vie o umení Eskimákov, ktorí si sami vravia Inuiti? Aby bolo jasné, nemáme na mysli z dreva vyrezávané tuctové suveníry alebo zdobené kabelky z kože. Z. . .

Budú nové plasty z rastlín?

Stenčujúce sa zásoby ropy nútia vedcov hľadať alternatívne možnosti získavania surovín na výrobu plastov. Zdá sa, že tento problém môžu vyriešiť úžitkové rastliny. . . .

Slováci v Dauville

Výstava slovenských umelcov otvára novú umeleckú sezónu známej galérie vo francúzskom meste Dauville neďaleko Le Havre. Galéria Tourgeville prezentuje diela 12 slovenských . . .

Premiéra po dvoch rokoch?

Nová divadelná hra z pera humoristu Rasťa Piška pod názvom Hände hoch! (Ruky hore!) sa po takmer dvoch rokoch „pobytu v šuflíku“ zrejme dočká uvedenia na javisku brat. . .

Rubens a barokové maliarstvo

Obrazáreň Viedenskej akadémie výtvarných umení prezentuje v súčasnosti výnimočnú výstavu majstra flámskeho barokového umenia - Petra Paula Rubensa (1577 - 1640). Šty. . .

Príbeh straty a hľadania

Najpopulárnejšia americká autorka Danielle Steelová ponúka slovenskému čitateľovi svoj už 49. bestseller, ktorý je vzrušujúcim čítaním o rodinnej súdržnosti a ľudskej odv. . .

Hitparáda rádia Interhit

od 5.3. do 11.3.

[IMAGE] 

1. Gigi D´Agostino - La Passion

2. Eminem feat Dido - Stan

3. Sonique - I Put A Spell On You

4. Baha Man-Who Let The Dogs Out

5. Mad. . .

Záhadná 3000-ročná keramika

Austrálski vedci sa rozhodli prehľadať dno oceánu pri pobreží štátu Papua - Nová Guinea s úmyslom objaviť ďalšie fragmenty záhadnej 3000 rokov starej keramiky, aby . . .

Remake prvého nemého

Netradičný remake prvého hraného nemého maďarského filmu Tanec, ktorý mal premiéru 30. apríla 1901 v budapeštianskom kine Uránia, nakrúca v týchto dňoch režisér Bence Fa. . .

Maximum slnečného cyklu

Nie je to vidieť, ale podľa vedcov Slnko práve prekonalo veľkú zmenu - jeho magnetické pole sa otočilo. Magnetický severný pól Slnka, ktorý sa ešte pred niekoľkými mes. . .

Starec vesmír

Britskí vedci odhadujú vek vesmíru na minimálne 12,5 miliardy rokov. Vďaka objaveniu rádioaktívneho uránu na veľmi starej hviezde sa priblížili k rozlúšteniu hádanky, ktorá pút. . .

Kurzy, semináre

Agentúry Donath-Burson-Marsteller SK a Interel Public Relations organizujú seminár OHROZUJE KRÍZA POVESŤ ALEBO ZISKY NAŠEJ FIRMY? s cieľom poskytnúť teoretické i praktické rady na . . .

Rodia sa nové mantinely

Koncepcia rovnosti príležitostí žien a mužov čaká na schválenie

Na schválenie vládou SR čaká v týchto dňoch Koncepcia rovnosti príležitostí žien a mužov, jeden zo zásadný. . .

Poslúžili sami sebe, neskôr aj iným

Stránku www.profesia.sk otvorí mesačne priemerne deväťdesiattisíc ľudí

Keď pred štyrmi rokmi vznikla softvérová spoločnosť ui42, s. r. o., ktorá pôsobí v obla. . .

Ľudia vo veku e-technológií

Poradenská a vzdelávacia firma Timan, s. r. o., usporiada 13. a 14. marca 2001 tretí ročník konferencie zameranej na rozvoj ľudských zdrojov pod názvom Ľudia vo veku e-. . .

Iný kraj, iný mrav (11)

India a jej základné pravidlá

Určiť všeobecne platné princípy pre krajinu, v ktorej sa na 3,2 mil. km˛ strieda niekoľ. . .

Meniny

Na Slovensku

dnes Tomáš

vo štvrtok Alan, Alana

V Českej republike

dnes Tomáš

vo štvrtok Gabriela. . .

Diaľkové štúdium a úrad práce

Zmeny od 1. januára 2001 v posudzovaní štúdia

Od 1. 1. 2001 som nezamestnaný z dôvodu skončenia pracovnej zmluvy na dobu určitú. Som ženatý. Manželka študuje int. . .

Odber plynu

Na dnešný deň platí v rozvodnej sústave zemného plynu odberový stupeň č. 3 a vykurovacia krivka č. 1.

Údaje o priemernom barometrickom tlaku v kPa za 5. 3. 2001: Bratislava 99,67, S. . .

Rádio Slovensko

0.05 Nočná pyramída

5.05 Dobré ráno

8.30 Hercove biele noci. Umelecko-publicistické pásmo o hercovi Leopoldovi Haverlovi

9.30 Králikovci. Seriál

10.00 . . .

Streda 7. marca

STV 1

*18.00*Kráľ dobytka. Brazílska telenovela

*19.05*Štúdio 2001. Publicistická relácia

*19.10*Keno 10

*19.30*Noviny . . .

TWIST - streda 7. 3. 2001

 6:00  Twist so Zuzanou Čižinskou

 6:30  Prehľad tlače

 7:00  Žurnál Rádia Twist

       s Annou Vargovou

 7:15  Šport

 7:33  Trendy v ekonomike

 9:30  . . .

. . .

Počasie

Dnes bude jasno až polojasno, ráno a predpoludním miestami oblačno. Najvyššia denná teplota 6 až 11, na horách vo výške 1500 m 2 stupne. Juhovýchodný až južný vietor 2 až 5 m/s, popoludní na juhozápade zosilnie. Vo štvrtok bude jasno až polojasno, zrána miestami hmlisto. V západnej polovici krajiny postupne veľká oblačnosť a časom dážď. Nočná teplota 2 až -2, na severe okolo -5, denná teplota 11 až 15, na severe okolo 8 stupňov. V piatok bude veľká oblačnosť až zamračené a na mnohých miestach občasný dážď, vo vysokých horských polohách sneženie. Nočná teplota 4 až 0, denná teplota 9 až 13, na severe okolo 6 stupňov. Slnko vyjde zajtra o 6.20 a zapadne o 17.45 hod.

Amsterdamdážď6
Atényoblačno19
Belehradpolooblačno18
Berlínpolooblačno3
Bratislavapolooblačno9
Bruseldážď6
Budapešťpolooblačno12
Bukurešťpolooblačno15
Frankfurtpolooblačno5
Helsinkisneženie-1
Istanbuloblačno17
Kodaňpolooblačno2
Lisabonprehánky13
Londýndážď5
Madridoblačno14
Milánopolooblačno15
Moskvasneženie-1
Oslooblačno0
Paríždážď6
Prahapolooblačno3
Rímpolooblačno18
Sofiapolooblačno17
Štokholmpolooblačno-1
Varšavapolooblačno2
Viedeňpolooblačno8
Záhrebpolooblačno15
Ženevaoblačno10

 

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.