Hospodársky denník
USD47,336 Sk
EUR43,862 Sk
CHF28,544 Sk
CZK1,258 Sk
  Streda  7.Marca 2001
Archív - Tiráž - Prílohy
Vyhľadávanie
 
Titulná strana
Z domova
Podnikové spektrum
Zahranicie
Podnikateľ a štýl
Veda/Kultúra
Digitálny svet
Finančné komentáre
Šport
Poradenstvo/Servis
Inzercia
ASS
Veľtrhy a výstavy 2004
Spotrebiteľské ceny
Hospodársky klub
Zdravotníctvo

Euro nepotvrdilo očakávania

Počas najkratšieho mesiaca v roku sa slovenská koruna pohybovala v ešte užšom pásme ako v januári. Obchodovanie s korunou bolo veľmi pokojné a neboli prekonané hranice 43,5 až 43,9 SKK/1 EUR. Proti výraznejšiemu oslabovaniu koruny stojí bariéra vytvorená centrálnou bankou na úrovni 44,0 SKK/1 EUR a naopak výraznejšie posilnenie koruny bolo okolo úrovne 43,5 - 43,6 zastavené príkazmi na nákup devíz. Koruna už tradične výraznejšie nereaguje na zverejňované makroekonomické údaje o vývoji slovenskej ekonomiky. Relatívne najväčší vplyv na korunu počas februára mala politická a následne menová kríza v Turecku a perspektívne zlepšenie ratingu SR agentúrou Fitch. Oproti americkému doláru sa koruna na základe vývoja menového páru EUR/USD pohybovala v pásme 46,3 až 48,5 SKK/1 EUR. Česká koruna dokázala profitovať zo slabého eura a posilnila sa na 34,4 CZK/1 EUR, čo oproti slovenskej mene znamenalo rast až na úroveň 1,27 SKK/1 CZK. Tento kurz je najvyšším od mája 1999. Najsledovanejší menový pár na slovenskom devízovom trhu EUR/SKK čaká už od začiatku roka na výraznejší impulz, ktorý by pomohol slovenskej mene prekonať hranicu 43,5 SKK/1 EUR. Najdôležitejším pre slovenskú menu bude pokračujúci proces privatizácie a spôsob, akým bude devízový trh ovplyvňovaný príjmami za privatizované subjekty.

Spoločná európska mena nedokázala vo februári potvrdiť trend zo začiatku roka, keď sa oproti doláru dokázala posilniť až k úrovni 0,96 USD/1 EUR. Aj napriek lepším ekonomickým údajom o stave eurozóny oproti americkej ekonomike, hrozbe recesie v USA a ďalšiemu prepadu amerického akciového trhu, bolo euro blízko prelomenia psychologickej hranice 0,90 USD/1 EUR. Zdá sa, že predpovede analytikov o rýchlom dosiahnutí parity medzi eurom a dolárom boli predčasné a euro len ťažko hľadá podporu investorov. Najvyššiu hodnotu dosiahlo euro na začiatku mesiaca, keď atakovalo úroveň kurzu EUR/USD 0,9440 a najnižšou úrovňou boli kotácie tesne nad 0,9000. V závere mesiaca došlo k odloženiu ďalšieho zníženia úrokových sadzieb v USA, čo malo negatívny vplyv na akciové trhy a pomohlo euru prekonať hranicu 0,9200. Na pomerne vysokú volatilitu kurzu EUR/USD, ako aj iných mien v druhej polovici mesiaca, mala vplyv kríza v Turecku, kde po pästnom súboji premiéra s prezidentom investori húfne opúšťali cu tureckú pôdu, čo viedlo k devalvácii tureckej líry. Euro na začiatku krízy profitovalo z konverzie dolárov získaných za líru do európskej meny, aby následne strácalo po zistení vyššej angažovanosti európskych bánk oproti americkým v tureckej ekonomike. Ďalší vývoj euromeny bude závisieť od ochoty investorov zakalkulovať do svojich stratégií pozitívnejšie fundamenty Eurolandu. Kríza okolo japonskej politickej a ekonomickej scény sa vo februári upokojila a jen sa pohyboval v pokojnom pásme pod 118 JPY/1 USD. Posledný deň však údaj o priemyselnej produkcii zaznamenal rekordný prepad o 3,9 %, čo spolu s ďalšími negatívnymi správami asi opätovne pošle jen testovať úroveň 120 JPY/1 USD.

Ing. Roman Trubač

Autor je dílerom

Istrobanky, a. s.

Počasie

Dnes bude jasno až polojasno, ráno a predpoludním miestami oblačno. Najvyššia denná teplota 6 až 11, na horách vo výške 1500 m 2 stupne. Juhovýchodný až južný vietor 2 až 5 m/s, popoludní na juhozápade zosilnie. Vo štvrtok bude jasno až polojasno, zrána miestami hmlisto. V západnej polovici krajiny postupne veľká oblačnosť a časom dážď. Nočná teplota 2 až -2, na severe okolo -5, denná teplota 11 až 15, na severe okolo 8 stupňov. V piatok bude veľká oblačnosť až zamračené a na mnohých miestach občasný dážď, vo vysokých horských polohách sneženie. Nočná teplota 4 až 0, denná teplota 9 až 13, na severe okolo 6 stupňov. Slnko vyjde zajtra o 6.20 a zapadne o 17.45 hod.

Amsterdamdážď6
Atényoblačno19
Belehradpolooblačno18
Berlínpolooblačno3
Bratislavapolooblačno9
Bruseldážď6
Budapešťpolooblačno12
Bukurešťpolooblačno15
Frankfurtpolooblačno5
Helsinkisneženie-1
Istanbuloblačno17
Kodaňpolooblačno2
Lisabonprehánky13
Londýndážď5
Madridoblačno14
Milánopolooblačno15
Moskvasneženie-1
Oslooblačno0
Paríždážď6
Prahapolooblačno3
Rímpolooblačno18
Sofiapolooblačno17
Štokholmpolooblačno-1
Varšavapolooblačno2
Viedeňpolooblačno8
Záhrebpolooblačno15
Ženevaoblačno10

 

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.