Hospodársky denník
USD47,336 Sk
EUR43,862 Sk
CHF28,544 Sk
CZK1,258 Sk
  Streda  7.Marca 2001

Koho teraz bombardovať?

Rebeli údajne rozširujú boje v Macedónsku

Skopje/Debelde (TASR) - Aktivity albánskych ozbrojencov sa rozširujú popri hornatých hraniciach Macedónska s Juhosláviou napriek medzinárodným snahám dostať nepokoje pod kontrolu. V Skopje to dnes vyhlásili macedónski predstavitelia. Podľa hovorcu polície existujú nepotvrdené informácie, že ozbrojené skupiny sa pohybujú aj v dedinách v okolí mesta Kumanovo. Mierová jednotka KFOR posilnila kontrolu kosovskej strany hraníc, macedónski predstavitelia však tvrdia, že albánske ozbrojené skupiny stupňujú aktivity v ich krajine, kde Albánci tvoria tretinu populácie. Región mesta Kumanovo (asi 35 kilometrov severovýchodne od Skopje) je etnicky zmiešaná oblasť, ktorou prechádza hlavný cestný ťah spájajúci strednú Európu s gréckym prístavným mestom Solún. Policajný hovorca uviedol, že z dediny Gosince - ležiacej východne od obce Tanuševci, dejiska doteraz najtvrdších zrážok medzi macedónskymi bezpečnostnými silami a albánskymi povstalcami - utieklo 177 osôb, prevažne žien a detí. O obnovení zrážok v pohraničí informovala aj francúzska agentúra AFP.

Podľa včerajšieho vydania kosovskoalbánskeho denníka Koha Ditore ozbrojenci z Ľudovej oslobodzovacej armády (UCK) varovali macedónsku vládu pred útokom na hraničnú dedinu Tanuševci, ktorá je v rukách albánskych ozbrojencov. V liste vedenia UCK zverejnenom v denníku sa uvádza, že rebeli na posilnenie macedónskych jednotiek v oblasti reagovali presunutím dodatočného kontingentu bojovníkov do regiónu. UCK zároveň vyzvala predstaviteľov albánskych politických strán v Macedónsku, aby boli opatrní pri verejných vyjadreniach na adresu rebelov.

Veliteľ KFOR, generál Carlo Cabigiosu na tlačovej konferencii v Prištine uviedol, že v pondelok zadržali šesť osôb pri pokuse o prechod z Macedónska do Kosova. Množstvo vojakov mierovej jednotky v krízovej oblasti je podľa generála „momentálne“ dostačujúce. Rada Európy včera prostredníctvom predsedu svojho Parlamentného zhromaždenia Lorda Russel-Johnsona vyjadrila znepokojenie nad situáciou v severnom Macedónsku, kde dochádza k ozbrojeným bojom medzi albánskymi separatistami a armádou, a vyjadrila svoju plnú podporu macedónskej vláde v Skopje.

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.