Hospodársky denník
USD47,336 Sk
EUR43,862 Sk
CHF28,544 Sk
CZK1,258 Sk
  Streda  7.Marca 2001
Archív - Tiráž - Prílohy
Vyhľadávanie
 
Titulná strana
Z domova
Podnikové spektrum
Zahranicie
Podnikateľ a štýl
Veda/Kultúra
Digitálny svet
Finančné komentáre
Šport
Poradenstvo/Servis
Inzercia
ASS
Veľtrhy a výstavy 2004
Spotrebiteľské ceny
Hospodársky klub
Zdravotníctvo

Auto v združení a odpisy

Na základe zmluvy o združení, ktorá bola uzavretá podľa § 829 Občianskeho zákonníka, sa účastníci združenia môžu dohodnúť, že poskytnú združeniu na výkon podnikateľskej činnosti hmotný a nehmotný majetok. Pri posudzovaní možnosti odpisovania tohto majetku, ktorý združenie používa pri svojej činnosti, treba zistiť vlastnícke právo k tomuto majetku. Daňový zákon vychádza totiž zo zásady, že právo odpisovania má len vlastník, príp. správca takéhoto majetku (§ 28 ods. 1 zákona o daniach z príjmov). Individuálne určený majetok, ktorý účastník združenia vložil do združenia, zostáva naďalej jeho vlastníctvom a len jemu náleží právo ho odpisovať. Iba on môže do svojich daňových výdavkov uplatňovať odpisy vlastného majetku. Združenie fyzických osôb založené podľa § 829 Občianskeho zákonníka nemá právnu subjektivitu, a preto sa nemôže stať vlastníkom takto vloženého majetku. Ostatní účastníci združenia môžu vložený majetok bezplatne užívať, avšak na účely dane z príjmov nemôžu uplatňovať vo svojich výdavkoch odpisy tohto cudzieho majetku.

V prípade predaja motorového vozidla združeniu jedným z účastníkov združenia sú takéto kúpno-predajné zmluvy neplatné, pretože združenie nie je subjektom práva. Vlastník vozidla by však mohol predať podiel na majetku ostatným účastníkom združenia. V takom prípade by išlo o podielové spoluvlastníctvo k vozidlu všetkých účastníkov združenia. Účastníci združenia by potom nákup podielu na motorovom vozidle mohli zahrnúť do výdavkov na dosiahnutie, zabezpečenie a udržanie príjmov. Pri odpisovaní tohto vozidla by postupovali v súlade s § 28 ods. 5 zákona o daniach z príjmov.

Združenie sa nestáva vlastníkom ani takého auta, ktoré bolo nadobudnuté spoločnou činnosťou v združení. Podielovými spoluvlastníkmi tohto vozidla sú účastníci združenia, ktorí pri odpisovaní tohto majetku postupujú podľa § 28 ods. 5 zákona o daniach z príjmov. Na základe tohto ustanovenia hmotný majetok v spoluvlastníctve odpisuje buď jeden zo spoluvlastníkov zo vstupnej ceny tohto majetku ako celku, alebo spoluvlastníci tak, že vstupná cena odpisovanej časti sa určí pomerne zo vstupnej ceny majetku ako celku podľa spoluvlastníckych podielov. Účastníci združenia sa na druhej strane nemôžu dohodnúť na tom, že auto bude odpisované len jedným z účastníkov združenia. Podiely účastníkov združenia na majetku získaného spoločnou činnosťou účastníkov združenia sú rovnaké, ak zmluva neurčuje inak (§ 835 Občianskeho zákonníka). Vzhľadom na to, že podľa § 11 ods. 2 zákona o daniach z príjmov účastníci združenia musia rozdeliť výdavky v rovnakom podiele ako príjmy, budú podľa tohto ustanovenia postupovať aj pri odpisovaní majetku účastníkmi združenia.

Počasie

Dnes bude jasno až polojasno, ráno a predpoludním miestami oblačno. Najvyššia denná teplota 6 až 11, na horách vo výške 1500 m 2 stupne. Juhovýchodný až južný vietor 2 až 5 m/s, popoludní na juhozápade zosilnie. Vo štvrtok bude jasno až polojasno, zrána miestami hmlisto. V západnej polovici krajiny postupne veľká oblačnosť a časom dážď. Nočná teplota 2 až -2, na severe okolo -5, denná teplota 11 až 15, na severe okolo 8 stupňov. V piatok bude veľká oblačnosť až zamračené a na mnohých miestach občasný dážď, vo vysokých horských polohách sneženie. Nočná teplota 4 až 0, denná teplota 9 až 13, na severe okolo 6 stupňov. Slnko vyjde zajtra o 6.20 a zapadne o 17.45 hod.

Amsterdamdážď6
Atényoblačno19
Belehradpolooblačno18
Berlínpolooblačno3
Bratislavapolooblačno9
Bruseldážď6
Budapešťpolooblačno12
Bukurešťpolooblačno15
Frankfurtpolooblačno5
Helsinkisneženie-1
Istanbuloblačno17
Kodaňpolooblačno2
Lisabonprehánky13
Londýndážď5
Madridoblačno14
Milánopolooblačno15
Moskvasneženie-1
Oslooblačno0
Paríždážď6
Prahapolooblačno3
Rímpolooblačno18
Sofiapolooblačno17
Štokholmpolooblačno-1
Varšavapolooblačno2
Viedeňpolooblačno8
Záhrebpolooblačno15
Ženevaoblačno10

 

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.