Hospodársky denník
USD47,336 Sk
EUR43,862 Sk
CHF28,544 Sk
CZK1,258 Sk
  Streda  7.Marca 2001
Archív - Tiráž - Prílohy
Vyhľadávanie
 
Titulná strana
Z domova
Podnikové spektrum
Zahranicie
Podnikateľ a štýl
Veda/Kultúra
Digitálny svet
Finančné komentáre
Šport
Poradenstvo/Servis
Inzercia
ASS
Veľtrhy a výstavy 2004
Spotrebiteľské ceny
Hospodársky klub
Zdravotníctvo

Obchodný majetok

Zákon č. 366/1999 Z. z. o daniach z príjmov v ustanovení § 24 ods. 4 ustanovuje podmienky, za ktorých môže daňovník nájomné zaplatené za finančný lízing ponechať v daňových výdavkoch (nákladoch). Medzi tieto podmienky, okrem splnenia podmienky obdobia nájmu a výšky kúpnej ceny patrí aj podmienka, že po skončení obdobia nájmu prenajatej veci daňovník - fyzická osoba bude o odkúpenej veci účtovať ako o majetku využívanom na podnikanie.

Zákon o daniach z príjmov ani iný zákon neurčuje obdobie, po ktoré musí mať daňovník automobil zaradený do obchodného majetku po jeho nadobudnutí na finančný lízing. Pokiaľ napr. daňovník 8. februára odkúpi prenajatý automobil a zahrnie ho do svojho obchodného majetku, môže tento automobil vyradiť z obchodného majetku už v nasledujúci deň. Vyradenie sa vykoná na základe vnútorného dokladu, kde bude uvedené, že dňa 9. februára bol predmetný automobil vyradený z obchodného majetku.

Treba mať tiež na pamäti, že od dátumu vyradenia automobilu z obchodného majetku začne plynúť päťročný časový test na zdanenie príjmu z prípadného predaja tohto majetku podľa ustanovenia § 4 ods. 1 písm. c) zákona o daniach z príjmov. Podľa tohto ustanovenia od dane nie je oslobodený príjem z predaja hnuteľných vecí, ktoré boli predmetom podnikania daňovníka alebo o nich daňovník účtoval ako o majetku využívanom na podnikanie alebo samostatnú zárobkovú činnosť. Ak by bol predmetný automobil predaný v období do piatich rokov od jeho vyradenia z obchodného majetku, prípadný príjem z predaja je zdaniteľným príjmom podľa ustanovenia § 10 zákona o daniach z príjmov.

Počasie

Dnes bude jasno až polojasno, ráno a predpoludním miestami oblačno. Najvyššia denná teplota 6 až 11, na horách vo výške 1500 m 2 stupne. Juhovýchodný až južný vietor 2 až 5 m/s, popoludní na juhozápade zosilnie. Vo štvrtok bude jasno až polojasno, zrána miestami hmlisto. V západnej polovici krajiny postupne veľká oblačnosť a časom dážď. Nočná teplota 2 až -2, na severe okolo -5, denná teplota 11 až 15, na severe okolo 8 stupňov. V piatok bude veľká oblačnosť až zamračené a na mnohých miestach občasný dážď, vo vysokých horských polohách sneženie. Nočná teplota 4 až 0, denná teplota 9 až 13, na severe okolo 6 stupňov. Slnko vyjde zajtra o 6.20 a zapadne o 17.45 hod.

Amsterdamdážď6
Atényoblačno19
Belehradpolooblačno18
Berlínpolooblačno3
Bratislavapolooblačno9
Bruseldážď6
Budapešťpolooblačno12
Bukurešťpolooblačno15
Frankfurtpolooblačno5
Helsinkisneženie-1
Istanbuloblačno17
Kodaňpolooblačno2
Lisabonprehánky13
Londýndážď5
Madridoblačno14
Milánopolooblačno15
Moskvasneženie-1
Oslooblačno0
Paríždážď6
Prahapolooblačno3
Rímpolooblačno18
Sofiapolooblačno17
Štokholmpolooblačno-1
Varšavapolooblačno2
Viedeňpolooblačno8
Záhrebpolooblačno15
Ženevaoblačno10

 

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.