Hospodársky denník
USD47,336 Sk
EUR43,862 Sk
CHF28,544 Sk
CZK1,258 Sk
  Streda  7.Marca 2001
Archív - Tiráž - Prílohy
Vyhľadávanie
 
Titulná strana
Z domova
Podnikové spektrum
Zahranicie
Podnikateľ a štýl
Veda/Kultúra
Digitálny svet
Finančné komentáre
Šport
Poradenstvo/Servis
Inzercia
ASS
Veľtrhy a výstavy 2004
Spotrebiteľské ceny
Hospodársky klub
Zdravotníctvo

Záloha na lízingové splátky

Prvá splátka nájomného a jej zahrnutie do daňových nákladov

Nájomca je spravidla pri uzavretí zmluvy týkajúcej sa finančného lízingu povinný zaplatiť zálohu na budúce lízingové splátky. Táto prvá zvýšená splátka sa niekedy nesprávne nazýva ako akontácia na lízingové splátky. Od prvej zvýšenej splátky je potrebné odlíšiť akontáciu na kúpnu cenu. Zákon o daniach z príjmov v tejto súvislosti používa pojem „preddavok na budúcu kúpu prenajímanej veci“ (§ 30 ods. 5 zákona o daniach z príjmov in fine). Pokiaľ sa v lízingovej zmluve ako prvá zvýšená splátka uvádza ako akontácia na kúpnu cenu a nie ako preddavok nájomného (záloha na budúce splátky), táto sa nemôže jednorazovo uplatniť do daňových výdavkov (nákladov) a nemôže sa do nákladov zahrnúť ani časovo rozlíšene spolu s ostatným nájomným, ktoré sa platí v priebehu trvania nájomnej zmluvy. To prakticky znamená, že akontáciu na kúpu je možné hradiť len zo zisku po zdanení. Analýzu základu dane daňovník vykoná neúčtovným spôsobom, t. j. sumu, ktorá sa nevzťahuje na dané zúčtovacie obdobie, jednoducho vylúči.

Právna povaha prvej vyššej platby (tzv. nultá splátka) vyplýva z uzavretej lízingovej zmluvy. Ak zo zmluvy o kúpe prenajatej veci vyplýva, že platba vopred je preddavok na budúcu kúpu, nie je možné túto splátku zahrnúť do nákladov, ale je to vlastne záloha, ktorá sa vyrovná pri prevode vlastníckeho práva k prenajatej veci. Akontácia na kúpu je súčasťou vstupnej ceny prenajatého majetku a do nákladov sa dostane formou odpisov po prevode majetku do vlastníctva nájomcu (pozri ustanovenie § 30 ods. 5 zákona o daniach z príjmov). V tomto prípade by teda išlo o zálohu na budúcu kúpu veci.

Úhradu akontácie na obstaranie predmetu nájmu účtuje prenajímateľ na vrub účtu 052 - Poskytnuté prevádzkové zálohy na hmotný investičný majetok. Obdobne účtuje nájomca pri úhrade akontácie na dohodnutú kúpnu cenu po skončení lízingovej zmluvy.

Počasie

Dnes bude jasno až polojasno, ráno a predpoludním miestami oblačno. Najvyššia denná teplota 6 až 11, na horách vo výške 1500 m 2 stupne. Juhovýchodný až južný vietor 2 až 5 m/s, popoludní na juhozápade zosilnie. Vo štvrtok bude jasno až polojasno, zrána miestami hmlisto. V západnej polovici krajiny postupne veľká oblačnosť a časom dážď. Nočná teplota 2 až -2, na severe okolo -5, denná teplota 11 až 15, na severe okolo 8 stupňov. V piatok bude veľká oblačnosť až zamračené a na mnohých miestach občasný dážď, vo vysokých horských polohách sneženie. Nočná teplota 4 až 0, denná teplota 9 až 13, na severe okolo 6 stupňov. Slnko vyjde zajtra o 6.20 a zapadne o 17.45 hod.

Amsterdamdážď6
Atényoblačno19
Belehradpolooblačno18
Berlínpolooblačno3
Bratislavapolooblačno9
Bruseldážď6
Budapešťpolooblačno12
Bukurešťpolooblačno15
Frankfurtpolooblačno5
Helsinkisneženie-1
Istanbuloblačno17
Kodaňpolooblačno2
Lisabonprehánky13
Londýndážď5
Madridoblačno14
Milánopolooblačno15
Moskvasneženie-1
Oslooblačno0
Paríždážď6
Prahapolooblačno3
Rímpolooblačno18
Sofiapolooblačno17
Štokholmpolooblačno-1
Varšavapolooblačno2
Viedeňpolooblačno8
Záhrebpolooblačno15
Ženevaoblačno10

 

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.