Hospodársky denník
USD47,336 Sk
EUR43,862 Sk
CHF28,544 Sk
CZK1,258 Sk
  Streda  7.Marca 2001
Archív - Tiráž - Prílohy
Vyhľadávanie
 
Titulná strana
Z domova
Podnikové spektrum
Zahranicie
Podnikateľ a štýl
Veda/Kultúra
Digitálny svet
Finančné komentáre
Šport
Poradenstvo/Servis
Inzercia
ASS
Veľtrhy a výstavy 2004
Spotrebiteľské ceny
Hospodársky klub
Zdravotníctvo

Viedeň - lákadlo pre svetový obchod

Významné investície nadnárodných spoločností do rakúskych pobočiek

Jedným z hlavných ťahúňov rakúskej ekonomiky je hlavné miesto Viedeň. Umiestnená v srdci Európy, na rozhraní medzi eurozónou a postkomunistickými reformnými krajinami, je lákadlom pre podnikavých ľudí. Firmy z EÚ, ktoré tu sídlia, môžu priamo obchodovať až so štyrmi krajinami strednej a východnej Európy - Slovenskom, Českom, Maďarskom a Slovinskom. Ich hlavné mestá - Bratislava, Praha, Budapešť a Ľubľana - sa nachádzajú v hranici 300 kilometrov, navyše z letiska v Schwechate sa v mimoriadne krátkom čase možno dostať do všetkých dôležitejších obchodných bodov strednej a východnej Európy.

Za ďalšie výhody Viedne sa považuje široká škála kvalitných finančných a priemyselných služieb, flexibilita zamestnancov, bohaté skúsenosti tunajších podnikov a odborníkov s východnými trhmi či vysoký stupeň medzinárodnej stability. Nezanedbateľným faktorom je aj kvalita života, ktorá je podľa nedávnej štúdie poradenskej agentúry William Mercer spolu s Bergom na najvyššej úrovni v Európe. Štúdia pritom zohľadňovala ekonomickú situáciu, kvalitu životného prostredia, systém zdravotnej a sociálnej starostlivosti, systém vzdelávania, možnosti trávenia voľného času a ponuku bytov.

Hádam najlepším dôkazom príťažlivosti Viedne sú rozhodnutia nadnárodných spoločností, ktoré od vstupu Rakúska do EÚ v roku 1995 výrazne zvýšili investície do svojich tunajších pobočiek. General Motors napríklad investoval 4 miliardy ATS do svojho závodu v Asperne. Coca-Cola „povýšila“ svoju viedenskú pobočku na vedúcu európsku kanceláriu. Philips tu založil vlastnú Obchodnú, rozvojovú a podpornú divíziu pre región strednej a východnej Európy.

Veľavravné sú aj čísla o počte novozaložených podnikov. Od roku 1995 do roku 1998 ich počet vzrástol z 3203 na 5005, teda o 56 percent , čo je až o 46 percent nad celoštátnym priemerom. Celkový počet novozaložených podnikov v spomínanom štvorročnom období bol pozoruhodných 18

(by)

Počasie

Dnes bude jasno až polojasno, ráno a predpoludním miestami oblačno. Najvyššia denná teplota 6 až 11, na horách vo výške 1500 m 2 stupne. Juhovýchodný až južný vietor 2 až 5 m/s, popoludní na juhozápade zosilnie. Vo štvrtok bude jasno až polojasno, zrána miestami hmlisto. V západnej polovici krajiny postupne veľká oblačnosť a časom dážď. Nočná teplota 2 až -2, na severe okolo -5, denná teplota 11 až 15, na severe okolo 8 stupňov. V piatok bude veľká oblačnosť až zamračené a na mnohých miestach občasný dážď, vo vysokých horských polohách sneženie. Nočná teplota 4 až 0, denná teplota 9 až 13, na severe okolo 6 stupňov. Slnko vyjde zajtra o 6.20 a zapadne o 17.45 hod.

Amsterdamdážď6
Atényoblačno19
Belehradpolooblačno18
Berlínpolooblačno3
Bratislavapolooblačno9
Bruseldážď6
Budapešťpolooblačno12
Bukurešťpolooblačno15
Frankfurtpolooblačno5
Helsinkisneženie-1
Istanbuloblačno17
Kodaňpolooblačno2
Lisabonprehánky13
Londýndážď5
Madridoblačno14
Milánopolooblačno15
Moskvasneženie-1
Oslooblačno0
Paríždážď6
Prahapolooblačno3
Rímpolooblačno18
Sofiapolooblačno17
Štokholmpolooblačno-1
Varšavapolooblačno2
Viedeňpolooblačno8
Záhrebpolooblačno15
Ženevaoblačno10

 

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.