Hospodársky denník
USD47,336 Sk
EUR43,862 Sk
CHF28,544 Sk
CZK1,258 Sk
  Streda  7.Marca 2001
Archív - Tiráž - Prílohy
Vyhľadávanie
 
Titulná strana
Z domova
Podnikové spektrum
Zahranicie
Podnikateľ a štýl
Veda/Kultúra
Digitálny svet
Finančné komentáre
Šport
Poradenstvo/Servis
Inzercia
ASS
Veľtrhy a výstavy 2004
Spotrebiteľské ceny
Hospodársky klub
Zdravotníctvo

Dovozný a vývozný režim

Britský obchodný režim vychádza z režimu a colného práva EÚ a zo spoločnej poľnohospodárskej politiky (Common Agricultural Policy - CAP). Tovar pochádzajúci z EÚ nepodlieha obmedzeniam ani clám, tovar z ďalších krajín podlieha colnému sadzobníku EÚ (Council Regulation No 2913/92 a EC Commission Regulation No 2454/93). Britský dovozný režim je ďalej ovplyvnený asociačnými dohodami EÚ s niektorými štátmi, dohodami o pásmach voľného obchodu a poskytovaním Všeobecného systému preferencií (GSP). Dovoz je z rozhodujúcej časti liberalizovaný, a to na základe všeobecnej dovoznej licencie (OGIL), ktorú vydal Department of Trade and Industry dňa 16. 7. 1973. Na tovar, ktorý nepatrí pod OGIL, musí byť vyžiadaná individuálna dovozná licencia. Platí pre stanovenú lehotu, ktorá môže byť na žiadosť predĺžená. Tovar sa však musí dopraviť na britské územie ešte v lehote platnosti licencie. V opačnom prípade sa zásielka považuje za zakázaný dovoz, ktorý je podľa platných predpisov postihovaný.

Väčšina kategórií tovarov a služieb môže byť teda dovážaná do Veľkej Británie na základe Otvorenej všeobecnej dovoznej licencie OGIL. V súčasnosti platná legislatíva v tejto oblasti, regulovaná zákonnou normou Import of Goods (Control) Order 1954 a zákonom Import, Export and Customs Powers (Defence) Act 1939, vstúpila do platnosti 1. januára 1988. Informácie o požiadavkách na licencie sú pre importérov publikované priebežne počas celého roka, ktoré tiež zahŕňajú množstevné limity alebo kvóty.

Dovoz niektorých tovarov pochádzajúcich z presne určených krajín je viazaný na licencie. Dovozné obmedzenia sa hlavne uplatňujú na odevy a textil, výrobky z ocele, strelné zbrane a muníciu, niektoré poľnohospodárske produkty, toxické chemikálie a prekurzory. Licencie vydáva DTI. Licencie pre poľnohospodárske výrobky vydáva Intervention Board Executive Agency. Zoznam väčšiny licencovaných komodít je uvedený v publikácii The Schedule to the Licence.

Colný režim

Ako člen EÚ je Spojené kráľovstvo súčasťou jednotnej colnej únie. Pre dovoz tovaru z krajín mimo EÚ tu platí Kombinovaná nomenklatúra a okrem tohto dokumentu aj ďalšie harmonizované predpisy týkajúce sa colných preferencií, dokumentácie, hodnoty a overení o pôvode tovaru.

Zóny voľného obchodu

Spojené kráľovstvo má v súčasnosti sedem zón voľného obchodu. Každá z týchto zón predstavuje uzavretý priestor, v ktorom je tovar pochádzajúci z krajín mimo EÚ považovaný za komoditu nepodliehajúcu britským colným predpisom, čo znamená, že na takýto tovar nie je uvalené dovozné clo, neplatí sa daň z pridanej hodnoty a ďalšie poplatky, pokiaľ neopustí voľnú zónu smerom do vnútrozemia krajiny.

OBEO Londýn

Počasie

Dnes bude jasno až polojasno, ráno a predpoludním miestami oblačno. Najvyššia denná teplota 6 až 11, na horách vo výške 1500 m 2 stupne. Juhovýchodný až južný vietor 2 až 5 m/s, popoludní na juhozápade zosilnie. Vo štvrtok bude jasno až polojasno, zrána miestami hmlisto. V západnej polovici krajiny postupne veľká oblačnosť a časom dážď. Nočná teplota 2 až -2, na severe okolo -5, denná teplota 11 až 15, na severe okolo 8 stupňov. V piatok bude veľká oblačnosť až zamračené a na mnohých miestach občasný dážď, vo vysokých horských polohách sneženie. Nočná teplota 4 až 0, denná teplota 9 až 13, na severe okolo 6 stupňov. Slnko vyjde zajtra o 6.20 a zapadne o 17.45 hod.

Amsterdamdážď6
Atényoblačno19
Belehradpolooblačno18
Berlínpolooblačno3
Bratislavapolooblačno9
Bruseldážď6
Budapešťpolooblačno12
Bukurešťpolooblačno15
Frankfurtpolooblačno5
Helsinkisneženie-1
Istanbuloblačno17
Kodaňpolooblačno2
Lisabonprehánky13
Londýndážď5
Madridoblačno14
Milánopolooblačno15
Moskvasneženie-1
Oslooblačno0
Paríždážď6
Prahapolooblačno3
Rímpolooblačno18
Sofiapolooblačno17
Štokholmpolooblačno-1
Varšavapolooblačno2
Viedeňpolooblačno8
Záhrebpolooblačno15
Ženevaoblačno10

 

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.