Hospodársky denník
USD47,336 Sk
EUR43,862 Sk
CHF28,544 Sk
CZK1,258 Sk
  Streda  7.Marca 2001
Archív - Tiráž - Prílohy
Vyhľadávanie
 
Titulná strana
Z domova
Podnikové spektrum
Zahranicie
Podnikateľ a štýl
Veda/Kultúra
Digitálny svet
Finančné komentáre
Šport
Poradenstvo/Servis
Inzercia
ASS
Veľtrhy a výstavy 2004
Spotrebiteľské ceny
Hospodársky klub
Zdravotníctvo

Inwest Forum

Dňa 26. septembra 2001 sa v Londýne uskutočnilo Inwest Forum, na ktorom sa zúčastnilo okolo 120 predstaviteľov rôznych investičných, podnikateľských a diplomatických subjektov. Slovensko reprezentovala poradkyňa podpredsedu vlády SR Katarína Mathernová, poradca predsedu vlády Alan Sitár, generálna riaditeľka SARIO Naďa Haberová a ďalší. Z plánovaných oficiálnych vládnych predstaviteľov krajín V4 na čele s podpredsedom vlády SR Ivanom Miklošom sa zúčastnil len maďarský námestník ministra financií ako jediný. Česká strana nemala v úvodnom paneli zastúpenie. Poľsko v hlavnej časti Fóra reprezentoval ministerský radca ZÚ PR. Účastníci pritom očakávali podpredsedu vlády a ministrov.

Pri vystúpení niektorých predstaviteľov krajín V4 sa vo veľkom rozsahu prelínali mnohé investičné stimuly a charakteristiky jednotlivých krajín, ktoré mali pôsobiť ako „atraktíva“ pre zahraničných investorov (napr. vysokokvalifikovaná a lacná pracovná sila, strategické umiestenie v srdci Európy, colné a daňové stimuly, uzavreté kapitoly prístupového procesu do EÚ atď.). Je zrejmé, že takáto akcia si vyžaduje vyšší stupeň koordinácie v záujme skvalitnenia produktu pre prítomného investora.

Určitý vplyv na toto podujatie mali aj teroristické útoky v USA, ktoré v spojitosti s blížiacou sa globálnou ekonomickou recesiou nevytvárali optimistické vonkajšie prostredie na investovanie ako také, hoci krajiny strednej a východnej Európy sú v súčasnosti klasifikované ako bezpečné teritóriá so sľubným ekonomickým potenciálom a s nízkym rizikom. Inwest Forum v určitej miere tiež reflektovalo presun termínu z júna, ktorý sa uskutočnil najmä pre posunutie všeobecných volieb v Spojenom kráľovstve, ale aj viaceré nepotvrdené účasti oficiálnych predstaviteľov MR, PR a ČR a presýtenosť Londýna investičnými prezentáciami kandidátskych a iných krajín snažiacich sa o zväčšenie prílevu zahraničných investícií.

Podujatie ako celok bolo niektorými britskými predstaviteľmi hodnotené dobre, so splnením ich očakávaní.

OBEO Londýn

Počasie

Dnes bude jasno až polojasno, ráno a predpoludním miestami oblačno. Najvyššia denná teplota 6 až 11, na horách vo výške 1500 m 2 stupne. Juhovýchodný až južný vietor 2 až 5 m/s, popoludní na juhozápade zosilnie. Vo štvrtok bude jasno až polojasno, zrána miestami hmlisto. V západnej polovici krajiny postupne veľká oblačnosť a časom dážď. Nočná teplota 2 až -2, na severe okolo -5, denná teplota 11 až 15, na severe okolo 8 stupňov. V piatok bude veľká oblačnosť až zamračené a na mnohých miestach občasný dážď, vo vysokých horských polohách sneženie. Nočná teplota 4 až 0, denná teplota 9 až 13, na severe okolo 6 stupňov. Slnko vyjde zajtra o 6.20 a zapadne o 17.45 hod.

Amsterdamdážď6
Atényoblačno19
Belehradpolooblačno18
Berlínpolooblačno3
Bratislavapolooblačno9
Bruseldážď6
Budapešťpolooblačno12
Bukurešťpolooblačno15
Frankfurtpolooblačno5
Helsinkisneženie-1
Istanbuloblačno17
Kodaňpolooblačno2
Lisabonprehánky13
Londýndážď5
Madridoblačno14
Milánopolooblačno15
Moskvasneženie-1
Oslooblačno0
Paríždážď6
Prahapolooblačno3
Rímpolooblačno18
Sofiapolooblačno17
Štokholmpolooblačno-1
Varšavapolooblačno2
Viedeňpolooblačno8
Záhrebpolooblačno15
Ženevaoblačno10

 

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.