Hospodársky denník
USD47,336 Sk
EUR43,862 Sk
CHF28,544 Sk
CZK1,258 Sk
  Streda  7.Marca 2001
Archív - Tiráž - Prílohy
Vyhľadávanie
 
Titulná strana
Z domova
Podnikové spektrum
Zahranicie
Podnikateľ a štýl
Veda/Kultúra
Digitálny svet
Finančné komentáre
Šport
Poradenstvo/Servis
Inzercia
ASS
Veľtrhy a výstavy 2004
Spotrebiteľské ceny
Hospodársky klub
Zdravotníctvo

Logica - svetový dodávateľ softvérových riešení

Britská spoločnosť Logica je svetovým dodávateľom softvérových riešení a systémový integrátor. Sústreďuje sa na dodávky opakovateľných riešení s vysokou pridanou hodnotou najmä v oblasti telekomunikácií, finančných služieb, energetiky a priemyslu. V súčasnosti má Logica pobočky v 30 krajinách a bola zaradená medzi 100 britských firiem s najvyššou trhovou kapitalizáciou.

Česká pobočka spoločnosti Logica bola založená v roku 1995 a v súčasnosti zamestnáva viac ako 450 zamestnancov. Včlenenie českej pobočky do celosvetovej siete umožňuje spoločnosti Logica ponúkať zákazníkom portfólio služieb, produktov a know-how svetovej skupiny. Významnou konkurenčnou výhodou spoločnosti Logica je tiež znalosť lokálnych pomerov v spojení zo svetovými skúsenosťami skupiny, preto Logica otvára pobočky už aj na Slovensku a v Maďarsku. Spoločnosť Logica momentálne realizuje projekt Operátora trhu s elektrickou energiou v Českej republike, kde sa pripravuje od 1. 1. 2002 otvorenie trhu s elektrickou energiou pre zákazníkov s celoročnou spotrebou väčšou ako 40 GWh.

Aj na Slovensku sa už naštartoval proces otvárania nového a konkurenčného prostredia v elektroenergetike pre súčasné, ako aj novovznikajúce alebo transformujúce sa spoločnosti. Slovenská republika uzavrela na rokovaniach s EÚ kapitolu energetika. Súčasťou tejto kapitoly je aj podmienka liberalizovať trh s elektrickou energiou aj na Slovensku.

Účastníkmi trhu na Slovensku v blízkej budúcnosti budú výrobcovia elektrickej energie (SE, a.s.), nezávislí výrobcovia, ďalej prevádzkovatelia distribučných sústav (ZSE, SSE a VSE), prevádzkovateľ prenosovej sústavy (pripravovaná spoločnosť SEPS), obchodníci s elektrickou energiou a oprávnení zákazníci. Tými budú od budúceho roka spotrebitelia s ročnou spotrebou vyššou ako 100 Gwh, čo sa bude týkať približne dvadsiatich spoločností. Trh sa bude postupne liberalizovať aj pre kategórie odberateľov nad 40 až po 9 Gwh a vo vzdialenejšej budúcnosti aj pre maloodberateľov.

Spoločnosť Logica na základe skúseností a znalostí z otvárania trhov vo svete vyvinula experimentálny simulačný model eXsimo, pomocou ktorého možno overovať a testovať funkčné a legislatívne mechanizmy pripraveného trhového modelu. Systém simuluje tie činnosti operátora trhu s elektrinou a ostatných účastníkov trhu, ktoré pre neho vyplývajú zo zákona a z pripravovaných pravidiel pre obchodovanie s elektrickou energiou.

Z technického hľadiska je systém eXsimo modulárna a ľahko konfigurovateľná aplikácia. Predstavuje www aplikáciu, ktorá pracuje na protokoloch http, HTTPS a SSL, čím je zaistená bezpečná komunikácia cez internet.

Systém eXsimo je určený pre odbornú verejnosť ako všestranný nástroj na získanie praktických zručností. Môže byť tiež využitý ako experimentálny model na overenie pripravovaných pravidiel obchodovania s elektrickou energiou. V najbližších týždňoch bude systém eXsimo nainštalovaný v školiacom stredisku spoločnosti VÚJE Trnava, a. s. - inžinierska, projektová a výskumná organizácia.

Ďalšími produktmi, ktoré spoločnosť Logica ponúka v oblasti elektroenergetiky a plynárenstva, sú napríklad systémy Prodis - systém pre riadenie veľkoobchodného trhu s plynom a SFVOT - systém pre finančné vyrovnanie operátora trhu.

Počasie

Dnes bude jasno až polojasno, ráno a predpoludním miestami oblačno. Najvyššia denná teplota 6 až 11, na horách vo výške 1500 m 2 stupne. Juhovýchodný až južný vietor 2 až 5 m/s, popoludní na juhozápade zosilnie. Vo štvrtok bude jasno až polojasno, zrána miestami hmlisto. V západnej polovici krajiny postupne veľká oblačnosť a časom dážď. Nočná teplota 2 až -2, na severe okolo -5, denná teplota 11 až 15, na severe okolo 8 stupňov. V piatok bude veľká oblačnosť až zamračené a na mnohých miestach občasný dážď, vo vysokých horských polohách sneženie. Nočná teplota 4 až 0, denná teplota 9 až 13, na severe okolo 6 stupňov. Slnko vyjde zajtra o 6.20 a zapadne o 17.45 hod.

Amsterdamdážď6
Atényoblačno19
Belehradpolooblačno18
Berlínpolooblačno3
Bratislavapolooblačno9
Bruseldážď6
Budapešťpolooblačno12
Bukurešťpolooblačno15
Frankfurtpolooblačno5
Helsinkisneženie-1
Istanbuloblačno17
Kodaňpolooblačno2
Lisabonprehánky13
Londýndážď5
Madridoblačno14
Milánopolooblačno15
Moskvasneženie-1
Oslooblačno0
Paríždážď6
Prahapolooblačno3
Rímpolooblačno18
Sofiapolooblačno17
Štokholmpolooblačno-1
Varšavapolooblačno2
Viedeňpolooblačno8
Záhrebpolooblačno15
Ženevaoblačno10

 

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.