Hospodársky denník
USD47,336 Sk
EUR43,862 Sk
CHF28,544 Sk
CZK1,258 Sk
  Streda  7.Marca 2001
Archív - Tiráž - Prílohy
Vyhľadávanie
 
Titulná strana
Z domova
Podnikové spektrum
Zahranicie
Podnikateľ a štýl
Veda/Kultúra
Digitálny svet
Finančné komentáre
Šport
Poradenstvo/Servis
Inzercia
ASS
Veľtrhy a výstavy 2004
Spotrebiteľské ceny
Hospodársky klub
Zdravotníctvo

Pohodlie na krídlach British Airways

British Airways patrí k najväčším leteckým spoločnostiam na svete. História tejto spoločnosti sa datuje od r. 1919 a pokračuje v tradícii vzdušných leteckých síl Veľkej Británie počas I. svetovej vojny. Dňa 25. augusta 1919 spoločnosť Imperial Airways, predchodca British Airways zaviedla ako prvá na svete pravidelnú medzinárodnú leteckú prepravu medzi Londýnom a Parížom. Dnes zamestnáva British Airways viac ako 50 000 ľudí a zabezpečuje letecké služby do vyše 250 destinácií v 100 krajinách na celom svete. Minulý rok sa viac ako 48 miliónov ľudí rozhodlo letieť spoločnosťou British Airways na 500-tisíc letoch. V súčasnosti štartuje každé 2 minúty niekde na svete lietadlo British Airways. British Airways prepravila v minulom roku až 897-tisíc ton nákladu a pošty. To predstavuje 28 kg naložených každú sekundu.

Spoločnosť British Airways je jednou z dvoch leteckých spoločností, ktoré operujú výnimočnými nadzvukovými lietadlami Concorde. Pasažieri ich môžu využiť na trase z Londýna do New Yorku a v zimnej sezóne aj do karibského Barbadosu. Táto vlajková loď spoločnosti BA letí dvojnásobnou rýchlosťou zvuku (2machy) na hranici stratosféry, kde je možné z paluby vidieť unikátne zaoblenie našej planéty.

British Airways je jedným zo zakladateľov leteckej aliancie One World, ktorá spája viac významných leteckých spoločností, čo pasažierom uľahčuje cestovanie.

V r. 1998-2000 spoločnosť investovala do inovácií svojich zákazníckych služieb a produktov 600 mil. libier, čo predstavuje najväčšiu investíciu tohto druhu v histórii letectva. Medzi najobľúbenejšie z nich patrí jedinečné sedadlo v biznis triede - Club World, ktoré sa dá elektronicky upraviť na úplne rovnú posteľ, a nová cestovná trieda - World Traveller Plus, ktorá poskytuje pohodlie klasickej biznis triedy (viac miesta pre nohy, širšie sedadlá, osobnú LCD obrazovku a telefón zabudovaný v každom sedadle s možnosťou pripojenia laptopu) za mierne zvýšenú cenu letenky v ekonomickej triede. British Airways na medzikontinentálnych letoch ponúka štyri prepravné triedy, čím dokáže uspokojiť všetkých, aj tých najnáročnejších pasažierov.

S nástupom leteckého priemyslu do 21. storočia spoločnosť British Airways zaviedla elektronický systém rezervácií leteniek. Pasažieri tak majú možnosť pohodlne si rezervovať svoju letenku prostredníctvom internetu priamo zo svojej kancelárie alebo z domova. V nadväznosti na túto možnosť letecká spoločnosť ponúka aj elektronickú letenku. Použitie takejto letenky má pre cestujúcich niekoľko výhod – nepotrebujú si vyzdvihnúť „papierovú“ letenku, nemôžu ju stratiť prípadne zabudnúť, cestujú len s cestovným pasom, jednoduchšie a rýchlejšie ich vybavia na letisku pred odletom a členovia míľového programu Executive Club s príručnou batožinou môžu použiť „self check-in machine“ a nemusia stáť na vybavenie v radoch.

British Airways na Slovensku

Od r. 1995 má spoločnosť British Airways zriadenú svoju pobočku aj na Slovensku. Slovenským klientom spoločnosť ponúka svoje lety z Viedne, Budapešti a Prahy. Slovenskí cestujúci najviac využívajú odlety z Viedne, a to najmä lety do Londýna na letisko Heathrow (4x denne) alebo priame lety z Viedne do Birminghamu (6 x týždenne).

Cez služby British Airways Holidays je k dispozícií široká škála doplnkových služieb k letenkám British Airways, ako sú rezervácie ubytovania, prenájom automobilu, rezervácia vstupeniek na rôzne kultúrne či športové podujatia /napr. vstupenky na London Eye - najväčšie vyhliadkové koleso na svete, lístky do londýnskych divadiel, múzeí, do Disneylandu atď./ Cestujúci si takto môže naplánovať dovolenku alebo služobnú cestu podľa svojich predstáv.

Do Bratislavy sa nedávno presťahovalo zákaznícke centrum Executive Club leteckej spoločnosti British Airways pre strednú Európu. Zákaznícke centrum pre túto časť Európy až donedávna fungovalo v centrále vo Veľkej Británii. Všetci členovia vernostného programu Executive Club z krajín strednej Európy tak môžu získavať informácie vo svojom, prípadne v anglickom jazyku. Na Slovensko ich spájajú za cenu miestnych hovorov prostredníctvom špeciálneho telefónneho čísla pre každú krajinu. Telefónne číslo pre slovenských zákazníkov je 02/57102020. V zákazníckom centre sú k dispozícii zamestnanci British Airways hovoriaci po slovensky, česky, poľsky, maďarsky, rusky a anglicky.

V novembri letecká spoločnosť British Airways predstavila ponuku pre členov svojho vernostného programu Executive Club, ktorá zahŕňa možnosť získať poukážky na zaradenie do vyššej cestovnej triedy zdarma, a tak bezplatne vyskúšať inovované produkty. Všetci súčasní aj noví členovia Executive Clubu, ktorí v období od novembra 2001 do konca marca 2002 poletia s British Airways, môžu, v nadväznosti na počet preletených úsekov, získať bonus až 10 000 míľ a až štyri poukážky na zaradenie do vyššej cestovnej triedy zadarmo.

Bližšie informácie sú dostupné priamo v kancelárii British Airways na tel. čísle 02/5245 0000, -01, prípadne na slovenskej webovej stránke spoločnosti /www.britishairways.sk/, kde je možné rezervovať si letenku on-line.

Počasie

Dnes bude jasno až polojasno, ráno a predpoludním miestami oblačno. Najvyššia denná teplota 6 až 11, na horách vo výške 1500 m 2 stupne. Juhovýchodný až južný vietor 2 až 5 m/s, popoludní na juhozápade zosilnie. Vo štvrtok bude jasno až polojasno, zrána miestami hmlisto. V západnej polovici krajiny postupne veľká oblačnosť a časom dážď. Nočná teplota 2 až -2, na severe okolo -5, denná teplota 11 až 15, na severe okolo 8 stupňov. V piatok bude veľká oblačnosť až zamračené a na mnohých miestach občasný dážď, vo vysokých horských polohách sneženie. Nočná teplota 4 až 0, denná teplota 9 až 13, na severe okolo 6 stupňov. Slnko vyjde zajtra o 6.20 a zapadne o 17.45 hod.

Amsterdamdážď6
Atényoblačno19
Belehradpolooblačno18
Berlínpolooblačno3
Bratislavapolooblačno9
Bruseldážď6
Budapešťpolooblačno12
Bukurešťpolooblačno15
Frankfurtpolooblačno5
Helsinkisneženie-1
Istanbuloblačno17
Kodaňpolooblačno2
Lisabonprehánky13
Londýndážď5
Madridoblačno14
Milánopolooblačno15
Moskvasneženie-1
Oslooblačno0
Paríždážď6
Prahapolooblačno3
Rímpolooblačno18
Sofiapolooblačno17
Štokholmpolooblačno-1
Varšavapolooblačno2
Viedeňpolooblačno8
Záhrebpolooblačno15
Ženevaoblačno10

 

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.