Hospodársky denník
USD47,336 Sk
EUR43,862 Sk
CHF28,544 Sk
CZK1,258 Sk
  Streda  7.Marca 2001
Archív - Tiráž - Prílohy
Vyhľadávanie
 
Titulná strana
Z domova
Podnikové spektrum
Zahranicie
Podnikateľ a štýl
Veda/Kultúra
Digitálny svet
Finančné komentáre
Šport
Poradenstvo/Servis
Inzercia
ASS
Veľtrhy a výstavy 2004
Spotrebiteľské ceny
Hospodársky klub
Zdravotníctvo

Náš „neviditeľný“ nepriateľ

Absencia faktov dáva odborníkom priestor na rôzne špekulácie

Nad pôvodom explózie tzv. choroby šialených kráv (BSE), ako aj slintačky a krívačky, ktoré akoby len náhodou (?) postihli ostrovnú Veľkú Britániu a ohrozujú aj kontinentálnu Európu, sa dnes zamýšľajú mnohí odborníci. Ani zasiahnutá EÚ, alebo na BSE „čisté“ USA, ktorých sa tento problém akoby netýkal, neuviedli zatiaľ svoju jasnú predstavu, prečo sa tieto choroby dobytka, ošípaných, oviec a ďalších hospodárskych zvierat rozširujú práve z britských ostrovov. Podľa niektorých odborníkov - poľnohospodárov môže byť za tým aj snaha celkovo poškodiť ekonomiku Veľkej Británie a jej partnerov v globalizujúcom sa svete, čo sa však zatiaľ nepotvrdilo. Keď sa začal šíriť AIDS, niektorí hovorili aj o možnej kontaminácie pozemšťanov z vesmíru. Kmeň slintačky a krívačky je totiž údajne možné rozmnožiť aj v laboratóriách, avšak mali by sa k tomu vyjadriť aj iní odborníci, nie iba veterinári. Keďže vírus slintačky a krívačky sa šíri aj vzduchom na vzdialenosť mnoho stoviek kilometrov, vcelku reálnou predstavou môže byť aj úmyselné založenie ohniska nákazy, teda uloženie kontaminovanej látky v blízkosti stáda dobytka či farmy s ošípanými. „Hodí sa to do priekopy v smere vetra a vírus neďaleký dobytok nakazí. Potom sa to už šíri ako lavína,“ hovorí jeden doktor - veterinár, ktorého sme sa spýtali na možnosť vzniku epidémie takouto cestou. Niektorí, pripúšťajúc šírenie týchto chorôb ako dôsledok možnej hospodárskej vojny, hovoria, že ani štáty EÚ nie sú proti nej imúnne, ba práve naopak. Navyše, v arzenáloch viacerých armád boli a možno ešte aj sú rozličné bojové látky, ktoré môžu vyvolať rôzne epidémie či už u ľudí, alebo zvierat s cieľom rozvrátiť tylové zabezpečenie protivníka, jeho potravinovú bázu či úrodu, alebo zlikvidovať ľudí iným, nie priamo vojenským postupom.

Medzi SR a Veľkou Britániou či ďalšími krajinami EÚ je dosť veľká vzdialenostná bariéra, takže Slovensko podľa odborníkov z ministerstva pôdohospodárstva nie je slintačkou a krívačkou priamo ohrozené. Ak by sa však také niečo stalo, tak v prípade jej výskytu (ide o jednu chorobu) sa ohnisko nákazy prísne izoluje, nastáva špeciálny veterinárny režim, pri ktorom ani ľudia nemajú voľnosť pohybu a zásobujú ich núdzovým spôsobom. Na otázku, či je Veľká Británia v poľnohospodárstve taká vynikajúca, aby to mohlo u niekoho vzbudiť žiarlivosť, prípadne až pomstu, pracovník Odboru živočíšnych komodít - referátu veterinárnej starostlivosti MP SR MVDr. Anton Dostál hovorí, že si to nemyslí. Lebo ak si zoberieme EÚ, tak v úžitkovosti dojníc sú na tom oveľa lepšie USA a Izrael. Vynikajúci genofond mäsového dobytka má napríklad Francúzsko. Anglicko je síce svojské, má výsledky, ale ako o poľnohospodárskom unikáte v rámci EÚ sa o ňom hovoriť nedá. Ako nám povedal, prenos slintačky a krívačky je možný aj na človeka, hoci doteraz sa všade tvrdí, že nie. Ide však o ľahký priebeh, vznikne napríklad herpes či afty.

Vladimír Turanský

Počasie

Dnes bude jasno až polojasno, ráno a predpoludním miestami oblačno. Najvyššia denná teplota 6 až 11, na horách vo výške 1500 m 2 stupne. Juhovýchodný až južný vietor 2 až 5 m/s, popoludní na juhozápade zosilnie. Vo štvrtok bude jasno až polojasno, zrána miestami hmlisto. V západnej polovici krajiny postupne veľká oblačnosť a časom dážď. Nočná teplota 2 až -2, na severe okolo -5, denná teplota 11 až 15, na severe okolo 8 stupňov. V piatok bude veľká oblačnosť až zamračené a na mnohých miestach občasný dážď, vo vysokých horských polohách sneženie. Nočná teplota 4 až 0, denná teplota 9 až 13, na severe okolo 6 stupňov. Slnko vyjde zajtra o 6.20 a zapadne o 17.45 hod.

Amsterdamdážď6
Atényoblačno19
Belehradpolooblačno18
Berlínpolooblačno3
Bratislavapolooblačno9
Bruseldážď6
Budapešťpolooblačno12
Bukurešťpolooblačno15
Frankfurtpolooblačno5
Helsinkisneženie-1
Istanbuloblačno17
Kodaňpolooblačno2
Lisabonprehánky13
Londýndážď5
Madridoblačno14
Milánopolooblačno15
Moskvasneženie-1
Oslooblačno0
Paríždážď6
Prahapolooblačno3
Rímpolooblačno18
Sofiapolooblačno17
Štokholmpolooblačno-1
Varšavapolooblačno2
Viedeňpolooblačno8
Záhrebpolooblačno15
Ženevaoblačno10

 

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.