Hospodársky denník
USD47,336 Sk
EUR43,862 Sk
CHF28,544 Sk
CZK1,258 Sk
  Streda  7.Marca 2001
Archív - Tiráž - Prílohy
Vyhľadávanie
 
Titulná strana
Z domova
Podnikové spektrum
Zahranicie
Podnikateľ a štýl
Veda/Kultúra
Digitálny svet
Finančné komentáre
Šport
Poradenstvo/Servis
Inzercia
ASS
Veľtrhy a výstavy 2004
Spotrebiteľské ceny
Hospodársky klub
Zdravotníctvo

Talianske stimuly podnikania

Dôraz na finančnú podporu pre malé a stredné podniky

Vzájomný slovensko-taliansky obchod zaznamenal v minulom roku ďalší nárast. Dovoz z Talianska vzrástol na 36,4 mld. Sk (4. miesto), vývoz predstavuje viac ako 50,3 mld. Sk (3. miesto), čím si udržuje pozíciu tretieho najvýznamnejšieho obchodného partnera SR. Na druhej strane aj slovenský export vzrástol oproti minulému roku o 34,8 % a import o 9,3 %. Odhliadnuc od vstupu Unicredito do Poľnobanky, stav talianskych investícií na Slovensku by však mohol byť vyšší (Taliansko je až na 9. mieste priamych zahraničných investorov). Aj z tohto dôvodu usporiadal Taliansky úrad pre zahraničný obchod (ICE), pôsobiaci priamo ako agentúra talianskej vlády v Bratislave, stretnutie slovenských a talianskych podnikateľov a predstaviteľov talianskych inštitúcií na podporu podnikateľských aktivít. Keďže cieľom bolo ozrejmiť perspektívy rozvoja ekonomickej spolupráce a realizácie nových foriem kooperácie, ako aj spoznanie problémov, s ktorými sa zahraniční investori na Slovensku stretávajú, pozornosť sa zamerala aj na analýzu inštitucionálnych, podporných a finančných nástrojov, ktoré môžu využiť obe strany na slovenskom trhu.

V tejto súvislosti však dosť nepresvedčivo vyznelo konštatovanie riaditeľa sekcie dvojstrannej obchodnej spolupráce ministerstva hospodárstva P. Navračiča, že ICE by mala pomáhať aj slovenským podnikateľom pri presadzovaní sa na talianskom trhu, pretože naše obchodné zastúpenie v Ríme je personálne oslabené. Úlohou ICE ako vládnej agentúry, rovnako ako aj obchodno-hospodárskeho oddelenia či talianskej obchodnej komory, je však - ako všade inde vo svete - všestranne podporovať najmä prítok talianskych zahraničných investícií. A základom by malo byť stimulovanie podpory malých a stredných podnikov. Veď len v samom Taliansku asi 96 % výroby zabezpečujú malé a stredné podniky s menej ako 20 zamestnancami (21 % celkovej zamestnanosti). Tieto sa na talianskom vývoze podieľajú fakticky až 40 % (štatistiky hovoria o 21 %), pretože mnoho malých a stredných firiem vyrába komponenty a ďalšie subdodávky pre veľké firmy, ktoré figurujú na zozname vývozcov. Podľa riaditeľa pre medzinárodné vzťahy a EÚ - CONFARTIGIANATO Andrea Benassiho, z členov talianskej konfederácie priemyselnej výroby má až 92 % podnikov menej ako 10 zamestnancov a 99 % má menej ako 50 zamestnancov. Na Slovensku sa však úloha týchto malých a stredných podnikov stále nedoceňuje. Odmietol však teóriu o rozvoji podnikania len v priemyselných zónach, talianske firmy môžu využiť mnohé podporné programy, ako aj poistenie exportu aj na Slovensko. Talianska inštitúcia SACE je napr. verejným nástrojom, pričom postupuje v súlade s princípmi OECD. Kryje 7 kategórií rizík (výrobné a úverové riziká, riziko zničenia majetku, riziko investície v zahraničí atď.) pre malé a stredné podniky. V tejto súvislosti sú však pre podnikateľov významné aj finančné programy Národnej agentúry pre rozvoj malého a stredného podnikania (NADSME), ktorá má podporný úverový program pre podniky do 250 zamestnancov založené po 1. 1. 1990, aspoň s 50-percentnou súkromnou účasťou, mikropôžičkový program a program štartovacieho kapitálu (podrobnosti na www.nadsme.sk). Predmetom úverovania môže byť nielen obstaranie hmotného a nehmotného investičného majetku, ale aj nákup zásob a surovín, s úrokovou sadzbou 11,3 % pri výške úveru do 5 mil. Sk a splatnosťou do 5 rokov.

Slávka Blazseková

Počasie

Dnes bude jasno až polojasno, ráno a predpoludním miestami oblačno. Najvyššia denná teplota 6 až 11, na horách vo výške 1500 m 2 stupne. Juhovýchodný až južný vietor 2 až 5 m/s, popoludní na juhozápade zosilnie. Vo štvrtok bude jasno až polojasno, zrána miestami hmlisto. V západnej polovici krajiny postupne veľká oblačnosť a časom dážď. Nočná teplota 2 až -2, na severe okolo -5, denná teplota 11 až 15, na severe okolo 8 stupňov. V piatok bude veľká oblačnosť až zamračené a na mnohých miestach občasný dážď, vo vysokých horských polohách sneženie. Nočná teplota 4 až 0, denná teplota 9 až 13, na severe okolo 6 stupňov. Slnko vyjde zajtra o 6.20 a zapadne o 17.45 hod.

Amsterdamdážď6
Atényoblačno19
Belehradpolooblačno18
Berlínpolooblačno3
Bratislavapolooblačno9
Bruseldážď6
Budapešťpolooblačno12
Bukurešťpolooblačno15
Frankfurtpolooblačno5
Helsinkisneženie-1
Istanbuloblačno17
Kodaňpolooblačno2
Lisabonprehánky13
Londýndážď5
Madridoblačno14
Milánopolooblačno15
Moskvasneženie-1
Oslooblačno0
Paríždážď6
Prahapolooblačno3
Rímpolooblačno18
Sofiapolooblačno17
Štokholmpolooblačno-1
Varšavapolooblačno2
Viedeňpolooblačno8
Záhrebpolooblačno15
Ženevaoblačno10

 

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.