Hospodársky denník
USD47,336 Sk
EUR43,862 Sk
CHF28,544 Sk
CZK1,258 Sk
  Streda  7.Marca 2001
Archív - Tiráž - Prílohy
Vyhľadávanie
 
Titulná strana
Z domova
Podnikové spektrum
Zahranicie
Podnikateľ a štýl
Veda/Kultúra
Digitálny svet
Finančné komentáre
Šport
Poradenstvo/Servis
Inzercia
ASS
Veľtrhy a výstavy 2004
Spotrebiteľské ceny
Hospodársky klub
Zdravotníctvo

Rozhoduje možnosť presadiť sa

Orientácia na export umožňuje povzbudivý stabilný rast HDP

„Slovenská ekonomika je typom otvorenej ekonomiky, v ktorej sa veľmi silne odráža svetový ekonomický vývoj a v adekvátnom časovom posune musí absorbovať konjunkturálne výkyvy vo svete, osobitne v rámci EÚ. Odvetvím, ktoré by malo reagovať v predstihu, je strojárstvo, ktoré svojím 35,3-percentným podielom na vývoze priemyslu patrí medzi nosné odvetvia. Z tohto hľadiska jedným z kritérií na generovanie odvetvia je vývoj zahraničného dopytu. Tento podľa konkretizácie strednodobej koncepcie hospodárskeho vývoja SR by po vrchole v roku 2000 mal opätovne kulminovať v rokoch 2002 až 2004,“ tvrdí zástupca ministerstva hospodárstva Michal Širica. Na základe takto definovanej spoločenskej objednávky je koncipovaná filozofia rozvoja odvetvia v rokoch 2000 až 2004. Za predpokladu splnenia základnej priority strednodobej hospodárskej politiky - uvoľnenie bariér dynamických štruktúrnych zmien, bude odvetvie môcť využiť pokles úrokových sadzieb a zlepšený prístup podnikateľských subjektov k externým zdrojom financovania. Ozdravené podniky s reálnymi možnosťami získania cudzích zdrojov budú mať podstatne lepšiu štartovaciu pozíciu na rokovanie so strategickými partnermi a po pozitívnom výsledku opätovne zlepšený prístup k úverom a kapitálovým zdrojom. Vonkajším znakom tohto procesu bude konkurencieschopnosť celej podnikovej sféry, následný rast zdrojových možností na strane štátu, a tým zvýšenie podpory exportu ako základného zdroja pre stabilný rast HDP. Súbežne vzrastie podpora z úrovne štátu pre oblasť výskumu, vývoja, získavania kvalitnej pracovnej sily, vytváranie priemyselných centier a rozvoj podpory nových pracovných miest s dôrazom na regióny. „V období rokov 2000 až 2004 je možné uvažovať o doprofilovaní výrobnej základne v rámci nosného výrobného programu, ktorým je automobilová výroba,“ tvrdí M. Širica a dodal, že rozhodujúcu úlohu v tomto smere zohráva Volkswagen Slovakia intenzívnou výrobou automobilov, ako aj iniciátor reštrukturálnych zmien priťahujúci zahraničných investorov.

Strojári pripravujú nové projekty ako napríklad šitie poťahov na sedačky automobilov (Johnson Controls Martin) a výrobu autokáblov (VW Elektrické systémy Nitra, prevádzka Zlaté Moravce). Rozpracované sú tiež aktivity v ZSNP Žiar nad Hronom. „Základným prínosom pre slovenskú ekonomiku je zachytenie globalizačného prvku prejavujúceho sa konkrétne v Európe, ktorým je presun výrobných kapacít do strednej Európy. Sleduje sa tým hľadisko ovládnutia predpokladaného odbytovo perspektívneho teritória, ktorým sa stávajú štáty strednej a východnej Európy,“ zdôraznil M. Širica. Ekonomické prínosy tohto programu je možné charakterizovať zvýšením výroby do roku 2001 o 55 mld. Sk pri zvýšení zamestnanosti o 4500 osôb pri celkovom objeme investícií predstavujúcom 21 mld. Sk. Finálna výroba osobných automobilov a výroba komponentov je dodávateľsky orientovaná z viac ako 90 % na export.

Robert Róm

Počasie

Dnes bude jasno až polojasno, ráno a predpoludním miestami oblačno. Najvyššia denná teplota 6 až 11, na horách vo výške 1500 m 2 stupne. Juhovýchodný až južný vietor 2 až 5 m/s, popoludní na juhozápade zosilnie. Vo štvrtok bude jasno až polojasno, zrána miestami hmlisto. V západnej polovici krajiny postupne veľká oblačnosť a časom dážď. Nočná teplota 2 až -2, na severe okolo -5, denná teplota 11 až 15, na severe okolo 8 stupňov. V piatok bude veľká oblačnosť až zamračené a na mnohých miestach občasný dážď, vo vysokých horských polohách sneženie. Nočná teplota 4 až 0, denná teplota 9 až 13, na severe okolo 6 stupňov. Slnko vyjde zajtra o 6.20 a zapadne o 17.45 hod.

Amsterdamdážď6
Atényoblačno19
Belehradpolooblačno18
Berlínpolooblačno3
Bratislavapolooblačno9
Bruseldážď6
Budapešťpolooblačno12
Bukurešťpolooblačno15
Frankfurtpolooblačno5
Helsinkisneženie-1
Istanbuloblačno17
Kodaňpolooblačno2
Lisabonprehánky13
Londýndážď5
Madridoblačno14
Milánopolooblačno15
Moskvasneženie-1
Oslooblačno0
Paríždážď6
Prahapolooblačno3
Rímpolooblačno18
Sofiapolooblačno17
Štokholmpolooblačno-1
Varšavapolooblačno2
Viedeňpolooblačno8
Záhrebpolooblačno15
Ženevaoblačno10

 

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.