Hospodársky denník
USD47 Sk
EUR43,839 Sk
CHF28,449 Sk
CZK1,263 Sk
  Piatok  9.Marca 2001

Ako zvládnuť stres

Udržiavanie vlastného zdravia je pre moderného človeka výhodnejšie ako liečenie choroby. Zdravie začína byť aj u nás považované za najväčšiu hodnotu. A najmä investícia do prevencie sa vypláca. Fyzicky zdatný a zdravý človek je výkonnejší, pracuje dlhšie, jeho práca prináša väčší finančný efekt. Ekonomicky uvažujúci vedúci pracovník si dnes dokáže pomerne presne spočítať konkrétne straty, ktoré mu vyplynú i z kratšej pracovnej neschopnosti.

Popri redukcii stresu a jeho následkoch je rovnako dôležité zamerať sa na zdravý životný štýl, správnu výživu a na vhodnú pohybovú aktivitu. Vo zvýšenej miere to platí pre jedincov psychicky, časovo a pracovne nadmerne zaťažovaných, medzi ktorých patria na prvom mieste aj čitatelia tohto denníka.

Z hľadiska jedinca nie je ani tak dôležitá intenzita psychosociálneho stresu, ktorý na človeka pôsobí, ako skôr schopnosť sa s týmto stresom vyrovnať. Tá je ovplyvňovaná najmä osobnosťou a vnútorným založením osobností, jej vekom a predchádzajúcimi skúsenosťami. Rovnako povaha a trvanie stresu ovplyvňujú odolnosť jedinca proti stresu. Preto je dôležité, aby ste si sami zistili, ktoré faktory vo vašom živote na vás pôsobia negatívne, a mali by ste sa ich pokúsiť odstrániť.

Tým sa dostávame k najbežnejšiemu spôsobu zmiernenia následkov stresu, ktorým je vyhnutie sa stresu. Nie nadarmo sa v tejto súvislosti hovorí: „Kto utečie, vyhrá.“ Tento spôsob sa vyskytuje už u živočíchov a predstavuje biologickú anticipačnú reakciu. Spočíva v ohodnotení stresovej situácie a v hľadaní spôsobu, ako sa jej namiesto priameho konfliktu vyhnúť. U človeka je mnoho postupov, ako sa psychosociálnemu stresu vyhýbať: Na najjednoduchšej úrovni to môže byť vyhýbanie sa silným podnetom či vzdialenie sa z kritickej situácie. To si, pravda, nie vždy môžete dovoliť – najmä, ak riešite zásadné problémy firmy. Výhodnejší je potom obrat k inej činnosti – aspoň dočasne. Najhoršou možnosťou je únik z reality.

Nezabudnite, že naše myšlienky a pocity majú podstatný vplyv na to, ako sa cítime, a môžu buď posilniť, alebo oslabiť fyzickú obranu nášho organizmu. Úzkosť, smútok, depresia oslabujú obranné sily organizmu, kým pozitívne radostné pocity ho naopak posilňujú. Výhodné je preto najmä naladenie sa na pozitívne sebaočakávanie a pozitívny obraz seba samého, pretože tým sa zvyšuje pravdepodobnosť osobného úspechu. A o ten nám ide...

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.