Hospodársky denník
USD47 Sk
EUR43,839 Sk
CHF28,449 Sk
CZK1,263 Sk
  Piatok  9.Marca 2001
Archív - Tiráž - Prílohy
Vyhľadávanie
 
Titulná strana
Z domova
Podnikové spektrum
Zahranicie
Podnikateľ a štýl
Veda/Kultúra
Digitálny svet
Finančné komentáre
Šport
Poradenstvo/Servis
Inzercia
ASS
Veľtrhy a výstavy 2004
Spotrebiteľské ceny
Hospodársky klub
Zdravotníctvo













Keď výrobcovia sú obchodníkmi

Likvidácia stád signalizuje, že dôjde k zvýšeniu cien kože

Autami preplnené nábrežie v areáli bratislavského PKO bude ešte aj dnes signálom toho, že sa tam za účasti siedmich desiatok vystavovateľov koná 17. ročník medzinárodného kontraktačného veľtrhu obuvi a koženého tovaru Intershoe. Výber módnej obuvi a galantérie je veľký - niektoré expozície priam hýria avantgardnými vzormi, inde zaujme obchodníka skôr nízka cena. Nuž ale - uspokojiť treba každého zákazníka. Všimli sme si však a potvrdil nám to aj riaditeľ veľtrhu Ing. Juraj Schwarz, že výrobcov opäť ubudlo a medzi vystavovateľmi prevládajú dovozné a veľkoobchodné spoločnosti. Alebo ich kombinácie. Roman Juráš, spolumajiteľ a syn zakladateľa firmy Jumar - výroba obuvi Mariana Juráša, ktorý sa venuje tejto produkcii od roku 1993, sa nečuduje, že každá firma hľadá stále nové možnosti existencie: „Veď na Slovensku sa všetko predáva ťažko. Ľudia nemajú peniaze.“ Táto firma donedávna dovážala obuv z Talianska, Číny, Česka, Poľska, dnes importuje už len z Poľska. Dôvod: finančný. Kým od nich v zahraničí požadovali, aby platili za tovar dopredu, im naopak dlho trvalo, kým dostali peniaze od svojich odberateľov v SR. Dominantná v ich ponuke,

viac ako 90 %

predstavuje obuv z vlastnej výroby. K zaujímavým vzorom sa Marián Juráš inšpiruje na zahraničných veľtrhoch. Rodinná firma Jumar zamestnáva spolu asi 50 pracovníkov, z toho 12 vo výrobe. Ročne vyrobia okolo 15- až 20-tisíc párov obuvi. Ostatní pôsobia v maloobchodnej a veľkoobchodnej činnosti. Všetko predávajú (zatiaľ) na slovenskom trhu, pretože zahraničného partnera, s ktorým by sa dokázali dohodnúť na cene, ešte nenašli.

V expozícii Cisco, s. r. o., z Dubnice nad Váhom prekvapil nový sortiment, keď okrem tradičných polyuretánových podošiev, ortopedickej obuvi a dámskych letných sandálov, ponúkajú zimné čižmy a celoročne dámsku obuv, lodičky. Nie je to však ich vlastná výroba, ale dovoz od poľského výrobcu, dokonca barter za podošvy, ktoré sú nosným výrobným programom firmy. Podľa riaditeľky M. Vartovníkovej takýmto spôsobom si chcú zlepšiť cash flow. Rozšírením ponuky o zimnú a celoročnú obuv by sa mali stať finančné toky plynulejšími, bez výkyvov, ktoré sú prirodzeným následkom špecializácie na sezónnu obuv. Za najvážnejší problém slovenských výrobcov považuje M. Vartovníková financovanie výroby. Vlaňajší rok bol pre ich firmu bilančne na približne rovnakej úrovni ako predchádzajúci, napredovanie však vidí v tom, že sa zvýšil export ich podošiev do Indie, ale najmä pre talianskych výrobcov obuvi. Ďalšie kontrakty na podošvy módnych tvarov sa pre nich črtajú napríklad do Írska. „Človek musí chcieť a musí ísť stále dopredu,“ hovorí riaditeľka. Napriek tomu, že podmienky sú také, aké sú.

Od maloobchodu k výrobe obuvi viedla profesionálna dráha Ireny Sucháňovej z Námestova, ktorá vystavuje na Intershoe po prvý raz - pod značkou Motion. Keď videla, že podnik ZVT, v ktorom bola zamestnaná, smeruje k zániku, rozhodla sa podnikať. Vydražila staršie priestory a otvorila predajňu obuvi. Darilo sa jej, 3- až 4-krát mesačne chodievala nakupovať tovar do Partizánskeho. Vtedy sa jej v hlave zrodila myšlienka na vlastnú výrobu. To už sa k nej pridal aj manžel, ktorý medzičasom tiež prišiel o pôvodné zamestnanie. Pozoruhodné je, že tento manželský pár vybudoval firmu bez pôžičiek. Irena Sucháňová mala spočiatku dve zamestnania a všetko, čo zarobila, vkladala do firmy. Dnes zamestnávajú vo výrobe 12 ľudí a externého pracovníka na vzorovanie a modelovanie. Ich produkcia sa predáva po celom Slovensku, skôr v menších predajniach, kde prekvapujú cenami. Napríklad 700 Sk za koženú pánsku poltopánku a 350 Sk za jednoduché dámske lodičky. Ako dokážu dosahovať takéto naozaj extrémne

nízke ceny

pri rastúcich nákladoch na suroviny a energiu, na ktoré sa sťažujú hádam všetci slovenskí podnikatelia? „Máme nízke režijné náklady,“ znie odpoveď. „Všetku riadiacu, administratívnu a ekonomickú činnosť obstaráme s manželom.“ Pravda, na veľtrhu jej chýbala možnosť porovnať sa s inými podobnými firmami. „Ako obchodník vidím, že by som si dokázala veľmi dobre vybrať. Ale pokiaľ ide o spoluprácu, vždy je lepšie, ak obchodník kontaktuje priamo výrobcu. Cez dovozcu je napríklad problémovejšie vybavovanie reklamácií a doobjednanie len vybraných veľkostí je skôr nemožné,“ hovorí Irena Sucháňová.

Výrobou sa dnes zaoberá a rozširuje ju aj firma Tatrawood z Popradu. „Toto je, myslím, tá správna cesta, ako v tejto branži prežiť. Ale to je naše know-how,“ usmieva sa majiteľ Roderik Ledecký. Spoločnosť začala v roku 1992 s importom koženej galantérie, potom však prišli na to, že vo vlastnej réžii dokážu vyrobiť tovar kvalitnejšie a za lepšiu cenu. Z ponuky 1600 druhov peňaženiek asi 150-160 druhov vyrobia a dajú vyrobiť v SR. Z ponúkaných kabeliek je

polovica vlastná

výroba, polovica dovoz. Rozširujú aj výrobu plecniakov a ponúkané opasky sú na 100 % slovenské. Tatrawood zamestnáva iba desať ľudí, väčšinu z nich vo výrobe, avšak výrobu zadávajú aj kooperujúcim firmám. „Obchod nepotrebuje veľa ľudí, keď sú šikovní,“ tvrdí R. Ledecký.

Za posledných desať rokov sme v obuvníckej a kožiarskej brandži zaznamenali nielen všeobecne známy rozpad veľkých kolosov, ale aj vznik mnohých malých firiem, ktoré boli spočiatku úspešné. Vyhrávali ceny na veľtrhoch za modely, ktoré kráčali s najnovšou módou, používali kvalitné materiály a bývali remeselne dôkladne vypracované. Viaceré z nich stihli zaniknúť. Dôvody sú prevažne finančné. Ako hovorí Juraj Schwarz, výroba je zložitá a prácna. Z výrobcov sa stávajú obchodníci s obuvou. Málokto je dnes ochotný sa pustiť do veľkého projektu a znovu oživiť výrobu. Riziko je priveľké. Slovenskí výrobcovia sa usilujú exportovať. A niektorým sa to úspešne darí. Prezentujú sa na zahraničných veľtrhoch a expandujú. O to sa usilujú aj mnohí ďalší, nie vždy sa im však darí uspieť. Samozrejme, zároveň sa otvára priestor pre dovoz a obohacuje sa sortiment na vnútornom trhu, zdôrazňuje J. Schwarz.

Jedným zo stále sa vyostrujúcich problémov odvetvia sú vstupné suroviny, ktoré sa predtým spracovávali v SR. Pôvodný systém nadväznosti prvovýroby a druhovýroby sa celkom rozpadol. Potvrdzuje to aj Igor Stodola, generálny riaditeľ Kožiarskych závodov Liptovský Mikuláš, ktorý je zároveň prezidentom Zväzu kožiarskeho a obuvníckeho priemyslu. Stavy hovädzieho dobytka na Slovensku, ktorých kože sa v ich spoločnosti spracovávajú, klesli za posledné tri roky o 250-tisíc kusov. Podľa I. Stodolu možno hovoriť vlastne o vyčerpateľnom zdroji suroviny. Čo sa však deje? Už dávnejšie sa

surové kože

vyvážajú a domáci spracovatelia sa nemôžu dostať k surovine. Pretože nemajú surovinu, prijímajú prácu vo mzde, keď im zo zahraničia dovezú surové kože na vyčinenie a oni do budúcich usní vkladajú namáhavú ľudskú prácu. Často sa potom výroba ani nefinalizuje na Slovensku. Tento problém sa pre domácich spracovateľov ďalej zhoršil po tom, čo sa v západnej Európe likvidujú celé stáda dobytka pre BSE. Je zrejmé, že ceny surových hovädzích koží, ale aj usní pôjdu hore. Nemali by však z toho profitovať slovenskí výrobcovia s obchodníkmi spolu? „Štát by mal aspoň načas zamedziť vývoz hovädzích koží, aby sa dostali domáci spracovatelia k domácej surovine,“ hovorí I. Stodola.

Zuzana Krútka

Počasie

Dnes bude veľká oblačnosť až zamračené, miestami, najmä popoludní občasný dážď, na hrebeňoch Tatier sneženie. Najvyššia denná teplota 8 až 12, na juhozápade okolo 14, na horách vo výške 1500 m 4 stupne. Juhovýchodný až južný vietor 3 až 7, na hrebeňoch hôr 10 až 15 m/s, popoludní zoslabne.V sobotu bude veľká oblačnosť a miestami občasný dážď alebo prehánky, vo vysokých horských polohách sneženie. Nočná teplota 6 až 2, denná teplota 8 až 13 stupňov. V nedeľu bude veľká oblačnosť až zamračené a na mnohých miestach občasný dážď, vo vysokých horských polohách sneženie. Nočná teplota 6 až 2, denná teplota 8 až 12 stupňov. Slnko vyjde zajtra o 6.16 a zapadne o 17.49 hod.

Amsterdamdážď10
Aténypolooblačno13
Belehraddážď18
Berlíndážď10
Bratislavadážď13
Bruseloblačno10
Budapešťpolooblačno11
Bukurešťoblačno11
Frankfurtdážď10
Helsinkipolooblačno-1
Istanbuloblačno16
Kodaňdážď8
Lisabondážď16
Londýndážď10
Madriddážď13
Milánopolooblačno11
Moskvaoblačno-8
Oslodážď0
Paríždážď11
Prahadážď9
Rímpolooblačno16
Sofiaoblačno10
Štokholmdážď3
Varšavazamračené10
Viedeňoblačno14
Záhrebzamračené17
Ženevadážď10

 

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.