Hospodársky denník
USD48,204 Sk
EUR43,54 Sk
CHF28,466 Sk
CZK1,258 Sk
  Utorok  10.Apríla 2001
Archív - Tiráž - Prílohy
Vyhľadávanie
 
Titulná strana
Z domova
Podnikové spektrum
Zahranicie
Podnikateľ a štýl
Veda/Kultúra
Digitálny svet
Finančné komentáre
Šport
Poradenstvo/Servis
Inzercia
ASS
Veľtrhy a výstavy 2004
Spotrebiteľské ceny
Hospodársky klub
Zdravotníctvo

Stav prezidenta VSŽ: 30. marec

Správa o zvykoch, o názoroch, o reálnych aj tušených problémoch Antona Bidovského

Šaca, to je sídlo dnešných VSŽ. Kolosu bez Oceliarne, kt. . .

Rozpočet sa nepláta škrtaním potrebného

Kedy vláda Slovenskej republiky začne brať agrokomplex už vážne?

Vo svojom návrhu štátneho rozpočtu na rok 2002 kvantifiko. . .

Vábivá, ale spiaca princezná

Cestovný ruch nie je výnimkou, prichádzame o veľké dane

Už pred desiatimi rokmi sa hovorilo o tom, ako úžasne rozvinieme cestovný ruch, toto nesmierne ekologické od. . .

Mobil ,,let"í

Vo Veľkej Británii vlastní v súčasnosti mobilný telefón až 43,46 mil. ľudí, čo je asi 72 % z odhadovaného počtu 60 mil. obyvateľov krajiny. V prvom štvrťroku 2001 získali štyria brits. . .

Obchodná zóna

Zástupcovia 34 krajín Severnej a Južnej Ameriky a Karibiku sa dohodli, že od 31. decembra 2005 vytvoria - Free Trade Area of America. V najväčšej voľnej obchodnej zóne sveta bude žiť. . .

Citeľný vstup

Nemecká skupina HypoVereinsbank sa pripojila k financovaniu projektov vo východnej Európe, ktoré realizuje s Európskou bankou pre obnovu a rozvoj. Banka prispeje sumou takmer 320 mil.. . .

Pomoc počasia

Priaznivé počasie, ktoré umožnilo včasný začiatok sezónnych prác v stavebníctve a poľnohospodárstve, sa v marci spolu s oživením ekonomiky podpísalo pod zníženie nezamestnanosti v Čes. . .

Pomalšie tempo

Priemyselná výroba v Nemecku dosiahla v druhom mesiaci tohto roka medzimesačný nárast 0,6 % a spomalila tak tempo svojho rastu oproti januáru, keď sa zvýšila o 1,5 %. Z medziročného . . .

Hospodárske ilúzie

Alexander F. Zvrškovec

Každý súdny podnikateľ spozornie, keď sa dozvie, že sa v jeho regióne plánuje založenie priemyselného parku. Ešte väčšiu pozornosť vzbudí to, že vláda vy. . .

Poštové poplatky malých podnikateľov

Doručovanie peňazí s využitím peňažnej služby pošty patrí k najbežnejším spôsobom medzi súkromnými osobami. Medzi podnikateľskými subjektmi čoraz viac prevažu. . .

Zomrel Adam Laščiak

Oznamujeme ekonomickej obci, že dňa 3. 4. 2001 nás navždy opustil prof. Ing. Adam Laščiak, DrSc. Patril k zakladateľom smeru ekonomickej vedy, ktorý sa opieral o využívanie ma. . .

A čo predpisy?

Porušenie colných predpisov pri predaji exekvovaných hnuteľných vecí a rozpor so zákonom o správe majetku štátu a o dražbách mimo exekúcie odhalil NKÚ SR v druhom polroku 2000 v C. . .

Fyzické osoby

K 3. aprílu 2001 podalo daňové priznanie 422 540 fyzických a 52 046 právnických osôb, čo je asi 80,4 % fyzických a 67,2 % právnických osôb. V porovnaní s celkovými číslami za minu. . .

Iba v Amerike sa to dá...

Glosa Dagmar Piršelovej

Ak máte uložené peniaze v cudzej mene (a nie je ich veľa) v „istej“ banke, verte, že lacnejšie pre vás bude držať ich doma (v pančuche). Naprí. . .

Ekonomická diplomacia

Francúzsko-slovenská obchodná komora

Za účasti Vladimíra Valacha, slovenského veľvyslanca vo Francúzsku, Georgesa Vaugiera, francúzskeho veľvyslanca na Slovensku, obchodný. . .

Rámcová dohoda spolupráce

U. S. Steel finančne podporí mesto Košice

Sumou 21 mil. Sk podporí v tomto roku U. S. Steel Košice aktivity mesta, v blízkosti ktorého sídli. Vyplýva to z rámcovej do. . .

Hlavné témy

Prezident SR R. Schuster a predseda NR SR J. Migaš sa stretli včera v Bratislave s predsedom Poslaneckej snemovne austrálskeho parlamentu Neilom Andrewom. Hlavnou témou rozhovorov bo. . .

Cieľové sumy

Za prvé dva mesiace sa na objeme cieľových súm v zmluvách o stavebnom sporení podieľala Prvá stavebná sporiteľňa 73,2 percentami, Stavebná sporiteľňa VÚB Wüstenrot 15,9 a ČSOB staveb. . .

Prečo politické stanoviská?

Po stretnutí najvyšších predstaviteľov SR

Obavy, že vo veci územnosprávneho členenia nedôjde k dohode a že postoje jednotlivých partnerov koalície sú politicky motiv. . .

Daň chorobám

Stratu na tržbách približne 700-tisíc Sk bude znamenať oneskorený vývoz jahniat v dôsledku opatrení proti slintačke a krívačke v Európe pre Poľnohospodárske družstvo Ďumbier v Brezne. . .

Legislatíva brzdí podnikanie

Zamestnanosť zvýšia rozumné dane

„Podľa posledných analýz neočakávam v tomto roku nárast malého a stredného podnikania. A to ani napriek určitým pozitívnym leg. . .

Rezervy sú, je čas ich využiť

Východ republiky prahne po kooperácii

Trojdňová návšteva niektorých miest východného Slovenska, ktorú absolvoval od začiatku minulého týždňa veľvyslanec Českej r. . .

Najviac ohrozenou je mládež

Prevencia a poradenstvo je iba jeden krok

Na Slovensku sme k 30. marcu registrovali 135 prípadov infekcie HIV. Podľa medzinárodných skúseností však pripadá na jedné. . .

Lacnejšie vajcia

V porovnaní s predchádzajúcim rokom klesli veľkoobchodné ceny konzumných vajec v priemere o 10 % na 2,30 Sk oproti 2,50 až 2,90 Sk v roku 2000. Dopyt i ponuka sú v období pred v. . .

Iba benzín

Slovnaft Bratislava dnešným dňom zvyšuje maloobchodné ceny všetkých druhov automobilových benzínov jednotne o 30 halierov na liter. Cena motorovej nafty zostáva aj pre ďalší týždeň nez. . .

Kompetencie aj financie

„Dohoda o stabilnej a naozaj dôslednej reforme musí mať širokú platformu, nemôže byť pritom vylúčená druhá najväčšia politická sila vo vláde, ktorou je SDĽ,“ poznamenal p. . .

Kľúč spočíva v pridanej hodnote, tak sa patrí u dobrých majstrov

Strojárstvo zvýšuje svoju zanedbanú konkurencieschopnosť

Jednoznačné oživenie slovenskej ekonomiky potvrdzujú údaje o priemysel. . .

Nikto z Ameriky

Štatút postavenia utečenca priznal Migračný úrad Ministerstva vnútra SR v tomto roku do konca marca len jednému z celkovo 572 žiadateľov. Štátne občianstvo SR v rovnakom období ne. . .

No konečne!

Glosa Ladislava Kulika

Podobne alebo presne tak si človek povzdychne pri počutí každej informácie, ktorá hovorí o tom, ako z biedy vytiahne podnikateľa, fabriku či celý región príl. . .

Deväť prechodných období

Komentuje Zdena Rabayová

V rámci prístupového procesu do EÚ žiada Slovensko v kapitole životné prostredie, ktorú pred niekoľkými dňami otvorili v Bruseli, až deväť pre. . .

Brány, ploty, zábradlia

Kto chce pracovať, prácu si spravidla nájde

Vyučení zámočníci a ostatní absolventi čiernych remesiel“ z dedinky Stráža v okrese Žilina začali druhý rok činnosti. Pred r. . .

Prichádza nová značka

Ročne spracujú sto miliónov litrov mlieka

Artax AG je holdingová spoločnosť so sídlom v Rakúsku a jej aktivity v mliekarenskej oblasti v Rakúsku, Nemecku, USA, Česku a na. . .

Drahé stroje sa nesmú zastaviť

Robotizované pracoviská majú najrôznejšie aplikácie

Firma BOKI - robotizované systémy vznikla v roku 1992 v Čechách a zaoberala sa predajom zváracích robotov IGM. . .

Slováci kupujú na splátky

Lacnejšie typy vyhrávajú u susedov v ČR

Výrobca televíznych prijímačov OVP Orava Trstená, mohol po účtovnom uzatvorení roku 2000 opätovne konštatovať, že má za sebou ú. . .

Ožije Poltár?

Na aktívnu politiku práce vlani smerovalo v okrese Poltár 13,8 mil. Sk, a to na prevažne na verejnoprospešné práce (VPP), na ktoré sa vyčerpalo 12,2 mil. Sk a vytvorilo sa 602 miest. . .

Emisia dlhopisov

Vydanie emisie dlhopisov v celkovej hodnote 250 mil. Sk schválilo v piatok v Harmanci mimoriadne valné zhromaždenie Harmaneckých papierní. Organizátorom emisie bude Slovenská spo. . .

Prežije iba kreatívny a šikovný

Aké perspektívy čakajú našich podnikateľov v najbližšom čase ?

V roku 1999 slovenské stavebníctvo zaznamenalo doteraz nevídaný medziročný až takmer 26-percentný . . .

Tradícia, ale i fortieľ

Banská doprava na východ

Podľa Milana Kovalíka, generálneho riaditeľa Banského výskumu v Prievidzi, domáci trh po privatizácii dal firme minimálnu príležitosť uplatniť. . .

Drobničky

Dvetisícročný vývoj regiónu medzi slovenskými hranicami a Viedňou dokumentuje výstava Kultúra v Aulande v Rakúskom kultúrnom centre v Bratislave. Predstavuje históriu od archeologického. . .

Kreslí a drukuje najmä športu

Portrétová karikatúra patrí k populárnym výtvarným žánrom. Okrem kultúrnej a estetickej úlohy, plní aj úlohu výchovnú.

Zatiaľ, čo na Slovensku Jozef Hrušovský (193. . .

Horiaci ľudia

Spontánne samovznietenie človeka trápi vedcov už pár storočí. Pre záhadný fenomén nenachádzajú rozumné vysvetlenie. Je to výsledok zásahu nadprirodzených síl? Alebo ide iba o premy. . .

Trojnásobná sláva

Pred 50. rokmi začalo svoju činnosť vydavateľstvo Slovenský spisovateľ. Generácie „vyrastali“ na jeho produkcii a budovali si svoje vlastné knihotéky. A aká by to bola oslava, k. . .

Na parný pohon

Keď sa hovorí o pohone budúcich vesmírnych sond a družíc, spomínajú sa futuristické varianty iónového pohonu alebo antihmoty. Čínski vedci z Tchsingchua University v Pekingu. . .

Okrem oslavy aj rozdávali

Svoje prvé výročie vydavateľskej činnosti sa rozhodol produkčný dom Forza osláviť prvú aprílovú stredu. Pri zrode tohto úspešného produkčného domu bol - dodnes je - gene. . .

Byť iný a zaujať

Do súťaže Fanta Pop Star sa prihlásilo vyše 200 hudobných skupín z celého Slovenska. Sedemčlenná porota vybrala sedem finalistov, ktorí budú bojovať o priazeň publika.

Sú. . .

Fontána alias Viva Afrika

Víťazstvá romantickej komédie režiséra Dušana Rapoša Fontána pre Zuzanu 3 na dvoch medzinárodných filmových festivaloch v amerických mestách Atlanta a Philadelphia,. . .

Objavujú Maya

Bezmála 90 rokov po jeho úmrtí začínajú Američania objavovať nemeckého spisovateľa Karla Maya (1842-1912) a vydávať sa po stopách jeho nezabudnuteľných hrdinov Winnetoua a Old Sha. . .

Autorský honorár a poistné

Píšte na adresu redakcie, faxujte na číslo 07/6381 0413 alebo mailujte do schránky: nazory@hd-dennik.sk

Som poberateľka starobného dôchodku a popritom mám príjem z a. . .

Twist - utorok

 6:00  Twist so Zuzanou Čižinskou

 6:30  Prehľad tlače

 7:00  Žurnál Rádia Twist

       s Annou Vargovou

 7:15  Šport

 7:33  Trendy v ekonomike

 9:30  Čierna skri. . .

Meniny

Na Slovensku

dnes Igor

v stredu Július

V Českej republike

dnes Darja

v stredu Izabel. . .

Odber plynu

Na dnešný deň platí v rozvodnej sústave zemného plynu odberový stupeň č. 3 a vykurovacia krivka č. 1.

Údaje o priemernom barometrickom tlaku v kPa za 8. 4. 2001: Bratislava 99,09, . . .

Rádio Slovensko

0.00 Nočná pyramída

5.05 Dobré ráno

8.30 LUK-literatúra, umenie, kritika - Pásmo o O. Lysohorskom

9.50 Literárna aktualita

10.00 Minižurnál

10.30 . . .

. . .

Počasie

Dnes bude oblačno až zamračené a miestami, najmä na strednom a východnom Slovensku, občasný dážď, od 1200 m dážď so snehom alebo sneženie. Najvyššia denná teplota 6 až 10, na severe miestami okolo 2 stupne. Teplota na horách vo výške 1500 m okolo 0 stupňov. Slabý vietor. V stredu bude prevažne oblačno a lokálne prehánky, od asi 1300 m sneženie. Na východe veľká oblačnosť s početnejšími zrážkami. Nočná teplota 5 až 1 stupňov, na severozápade miestami slabý mráz. Najvyššia denná teplota 8 až 12, na severe a východe okolo 5 stupňov. Vo štvrtok bude premenlivá, na juhu zmenšená oblačnosť a miestami, najmä v horských oblastiach, prehánky. Nočná teplota väčšinou 4 až 0, denná teplota 8 až 12, na severe okolo 6 stupňov. Slnko vyjde zajtra o 6.11 a zapadne o 19.35 hod.

Amsterdamprehánky9
Atényjasno19
Belehraddážď10
Berlíndážď10
Bratislavaoblačno12
Bruseldážď10
Budapešťdážď10
Bukurešťzamračené17
Frankfurtdážď11
Helsinkipolooblačno6
Istanbuldážď16
Kodaňdážď7
Lisabonjasno19
Londýnprehánky12
Madridjasno24
Milánozamračené15
Moskvaoblačno12
Oslodážď6
Paríždážď9
Prahadážď10
Rímoblačno17
Sofiadážď11
Štokholmoblačno10
Varšavadážď7
Viedeňoblačno12
Záhreboblačno12
Ženevadážď10

 

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.