Hospodársky denník
USD48,204 Sk
EUR43,54 Sk
CHF28,466 Sk
CZK1,258 Sk
  Utorok  10.Apríla 2001

Prežije iba kreatívny a šikovný

Aké perspektívy čakajú našich podnikateľov v najbližšom čase ?

V roku 1999 slovenské stavebníctvo zaznamenalo doteraz nevídaný medziročný až takmer 26-percentný prepad. Situácia sa podstatne nezmenila ani v roku 2000 a veľké nadšenie nevládne v odhadoch ani na tento rok. Bolo to cítiť aj v stánkoch slovenských firiem na tohtoročnej medzinárodnej trojvýstave Coneco - Racioenergia - Climatherm. Tí, ktorí nečakali na zázrak a hľadali východiská aj v zahraničí, sú na tom v súčasnosti už relatívne dobre. Firma Ytong Zemianske Kostoľany sa stala v uplynulých rokoch už pevnou súčasťou nemeckého koncernu Ytong Holding AG München. Obchodný riaditeľ Ing. Július Gúzik na okraj dobrých výsledkov okrem iného povedal: „Aj v uplynulých dvoch rokoch sa nám napriek negatívnemu vývoju slovenského stavebníctva, podarilo dodržať vzostupnú krivku našich výkonov. Dôvod bol pragmatický. Pochopili sme, že

naša cesta

v súčasnosti nie sú veľké stavbárske firmy, pretože investičná výstavba stagnuje, ale obrátili sme sa na stavebníkov rodinných domov, a tým aj na menšie firmy. V duchu filozofie našej firmy sme sa orientovali aj na export. Naše odhady sa naplnili, a tak nám aj v minulom roku vzrástla produkcia. Aj v tomto roku sme stavili na inováciu a marketingovú komunikáciu a pevne veríme že dosiahneme minimálne o 5 až 7 % vyšší obrat. Na veľtrhu Coneco sme predstavili tvárnicu P2-400. Je to presná tvárnica z hrúbkou steny 400 mm a mimoriadne výhodným tepelným odporom až 3,33 m2 K/W.

Prefa Sučany patrí medzi firmy, ktoré boli po zastavení štátnej výstavby bytov na pokraji krachu. Nezložili však ruky do lona, ale začali tvoriť nový výrobný program. Ing. Igor Telepčák obchodný riaditeľ Prefy vraví: „Prestali sme sa orientovať na bytové panely a začali sme vyrábať veľkorozponové prefabrikáty pre obchodné a priemyselné haly. Dokážeme zabezpečiť 27,5 metra dlhými panelmi, ktoré majú hmotnosť až 60 ton, potrebu nielen východného a stredného Slovenska, ale orientujeme sa aj na západné Slovensko. Verím, že stavebníctvo na Slovensku ešte ožije a že sa presadíme pri výstavbe diaľnic, či v bytovej výstavbe.“

Firma Phoenix AG patrí medzi najväčšie gumárenské firmy v Európe. Jedna z divízií sa špecializuje aj na

technickú gumu

a vyrába strešné hydroizolačné pásy. Spoločnosť Pentacoop ju zastupuje a distribuuje ich výrobky na Slovensku. Ing. F. Bálint, vedúci obchodného oddelenia okrem iného zdôraznil: „Strešné hydroizolačné pásy na báze syntetického kaučuku kombinované s modifikovaným asfaltom sú mimoriadne spoľahlivé. Na Slovensko sme sa dostali výberom prostredníctvom výstavby priemyselných hál firmy Volkswagen v Bratislave. Zatiaľ sme v SR predali vyše pol milióna metrov štvorcových izolačnej krytiny a zákazníci sú s našimi výrobkami absolútne spokojní.“

Stavebníctvo, to sú desiatky profesií a aj nadväzných kooperácií. Mimoriadne rušno bolo na trojvýstave aj v expozícii Domu energetického poradenstva SE. Radili sa tu najmä menší stavbárski podnikatelia a projektanti. Čo z tohto hľadiska zaujíma podnikateľskú sféru, na to sme sa spýtali riaditeľa DEP SE Jána Dohňanského: „Podnikateľov zaujímajú predovšetkým možnosti ako racionalizovať spotrebu elektrickej energie, pretože

nové ceny

načierajú aj im do vrecák. Existujú rôzne zariadenia a možnosti ako podstatne znížiť spotrebu elektriny a tým ušetriť tisíce. Takéto zariadenia podnikateľom a hlavne projektantom ukážeme, zoznámime ich s ich činnosťou a radi im pomôžeme aj pri ich aplikácii.“

Jozef Kunik

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.