Hospodársky denník
USD48,204 Sk
EUR43,54 Sk
CHF28,466 Sk
CZK1,258 Sk
  Utorok  10.Apríla 2001
Archív - Tiráž - Prílohy
Vyhľadávanie
 
Titulná strana
Z domova
Podnikové spektrum
Zahranicie
Podnikateľ a štýl
Veda/Kultúra
Digitálny svet
Finančné komentáre
Šport
Poradenstvo/Servis
Inzercia
ASS
Veľtrhy a výstavy 2004
Spotrebiteľské ceny
Hospodársky klub
Zdravotníctvo













Na parný pohon

Keď sa hovorí o pohone budúcich vesmírnych sond a družíc, spomínajú sa futuristické varianty iónového pohonu alebo antihmoty. Čínski vedci z Tchsingchua University v Pekingu však nerúbu tak vysoko - nedávno predstavili demonštračný model motora na osvedčený parný pohon.

Prototyp pohonnej jednotky tvoria dve kremíkové platničky, každá s plochou jeden štvorcový centimeter. Do jednej platničky je vyleptaný prívodný kanál na vodu a odparovacia komora. Druhá platnička obsahuje únikovú dýzu. Obe platničky fungujú spolu ako parná raketa, píše britský časopis New Scientist.

Aby táto raketa mohla odštartovať, do odparovacej komory sa najprv napustí voda. Tá sa po zahriatí vykurovacím zariadením (tvorí ho titánový odpor) poháňaným batériou začne vyparovať. Na výstupe z únikovej dýzy dosiahne para rýchlosť 28 metrov za sekundu, čo stačí na pohon malých družíc s maximálnou hmotnosťou jeden kilogram.

„Iné pohony sú pre takéto družice príliš ťažké alebo naopak ľahké,“ uviedol šéf vedeckého tímu Fej Tchang. Posuvná sila nového pohonu by sa dala zvýšiť nahradením vody čpavkom alebo hydrazínom (látka používaná ako pohonná hmota pre rakety).

„Voda je dobrá pohonná látka. Je lacná a bezpečná,“ komentoval nápad Číňanov Dave Gibbon z britskej spoločnosti Surrey Satellite Technology, ktorá pre pekinskú univerzitu už jednu družicu postavila a odskúšala. V porovnaní s vodou je aj náprstok hydrazínu extrémne jedovatý a ľahko zápalný.

Ani v malej posuvnej sile parného pohonu nevidí Gibbon problém, pretože pre budúce nanodružice úplne stačí. „Hovorí sa dokonca o družiciach, ktoré sa zmestia na čipy. Stačiť bude malá kamera, maličká batéria a pohon ako je tento.“

Jedinú prekážku pre parné rakety vidí Gibbon vo vhodných tesneniach. Cez trhlinu v systéme by totiž unikla celá pohonná látka. V porovnaní s najväčším prínosom parného pohonu - znížením nákladov na výrobu družíc, to je určite riešiteľný problém.

(hy)

Počasie

Dnes bude oblačno až zamračené a miestami, najmä na strednom a východnom Slovensku, občasný dážď, od 1200 m dážď so snehom alebo sneženie. Najvyššia denná teplota 6 až 10, na severe miestami okolo 2 stupne. Teplota na horách vo výške 1500 m okolo 0 stupňov. Slabý vietor. V stredu bude prevažne oblačno a lokálne prehánky, od asi 1300 m sneženie. Na východe veľká oblačnosť s početnejšími zrážkami. Nočná teplota 5 až 1 stupňov, na severozápade miestami slabý mráz. Najvyššia denná teplota 8 až 12, na severe a východe okolo 5 stupňov. Vo štvrtok bude premenlivá, na juhu zmenšená oblačnosť a miestami, najmä v horských oblastiach, prehánky. Nočná teplota väčšinou 4 až 0, denná teplota 8 až 12, na severe okolo 6 stupňov. Slnko vyjde zajtra o 6.11 a zapadne o 19.35 hod.

Amsterdamprehánky9
Atényjasno19
Belehraddážď10
Berlíndážď10
Bratislavaoblačno12
Bruseldážď10
Budapešťdážď10
Bukurešťzamračené17
Frankfurtdážď11
Helsinkipolooblačno6
Istanbuldážď16
Kodaňdážď7
Lisabonjasno19
Londýnprehánky12
Madridjasno24
Milánozamračené15
Moskvaoblačno12
Oslodážď6
Paríždážď9
Prahadážď10
Rímoblačno17
Sofiadážď11
Štokholmoblačno10
Varšavadážď7
Viedeňoblačno12
Záhreboblačno12
Ženevadážď10

 

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.