Hospodársky denník
USD48,204 Sk
EUR43,54 Sk
CHF28,466 Sk
CZK1,258 Sk
  Utorok  10.Apríla 2001
Archív - Tiráž - Prílohy
Vyhľadávanie
 
Titulná strana
Z domova
Podnikové spektrum
Zahranicie
Podnikateľ a štýl
Veda/Kultúra
Digitálny svet
Finančné komentáre
Šport
Poradenstvo/Servis
Inzercia
ASS
Veľtrhy a výstavy 2004
Spotrebiteľské ceny
Hospodársky klub
Zdravotníctvo

Po novom k svetovej politike

Neromantické, ale historicky dôležité nemecko-ruské vzťahy

Nemecko-ruský Petrohradský dialóg, ktorý sa začal včera v meste ne Neve za účasti vyše 130 zástupcov politického, hospodárskeho, vedeckého a kultúrneho života z oboch štátov, sa týka predovšetkým Nemecka a Ruska. Veď cieľom dva dni trvajúcich medzivládnych konzultácií, na ktorých sa zúčastňuje aj Vladimír Putin a Gerhard Schröder, je vzájomné zblíženie spoločností oboch krajín. Avšak tieto rozhovory sa týkajú aj USA. Ako včera uviedli londýnske noviny Times, pre administratívu Georgea W. Busha pokračujúce zbližovanie nemeckého kancelára s Moskvou nie je veľmi príjemné. Stav, ktorý najviac vystihuje americký postoj, je nedôvera. Početnosť nemeckej delegácie na čele s kancelárom totiž v Kremli vyvoláva oprávnenú nádej, že to môže byť prejavom posilnenia strategickej osi Moskva - Berlín. A jej posilnenie by logicky znamenalo aj upevnenie európskych vzťahov, čiže v konečnom dôsledku požiadavky na menej citeľnú americkú prítomnosť na starom kontinente. Američanov vraj znepokojuje skutočnosť, že Európa - čiže aj Nemecko - začína byť príliš závislá od ruských energetických zdrojov. V prípade Nemecka ide najmä o závislosť od dovozu ruského zemného plynu. Možno pre USA je Rusko ešte stále nedôveryhodným a rizikovým partnerom, pre európske štáty však musí byť nevyhnutným spojencom. Tak politickým, ako aj ekonomickým. Pre Rusov platí to isté. Bez pomoci vyspelých západoeurópskych štátov je demokratický a ekonomický rozvoj Ruska len ťažko predstaviteľný.

Európania aj Rusi sa podľa toho musia správať. Petrohradský dialóg nasvedčuje, že to môže fungovať.

Rusko a Nemecko si obojstranne želajú prehĺbiť vzájomné vzťahy aj na nižšej ako medzivládnej úrovni. Kamarátstvo bývalých štátnikov Borisa Jeľcina a Helmuta Kohla bolo povestné, je však načase prejsť z verbálnej roviny do sféry konkrétna. Včera, v úvode podujatia na Petrohradskej univerzite ruský minister vnútra Boris Gryzlov vyzval oba štáty na to, aby sa novým spôsobom pričlenili k svetovej politike, ktorá sa razantne obnovuje. Lebo Rusko a Nemecko nehrali v medzinárodných vzťahoch druhé husle. Spolupredseda zasadania za nemeckú stranu, bývalý hovorca spolkovej vlády Peter Boenisch podčiarkol, že Nemci a Rusi chcú byť mierovými a spoľahlivými susedmi v spoločnom európskom dome. Vzťahy oboch krajín podľa neho nie sú romantické, ale založené na historických základoch. A na tých treba budovať. Cieľom „Petrohradského dialógu“ nie je rokovať o konfliktných témach, ako je rozširovanie NATO alebo konflikt v Čečensku, uviedol podpredseda sociálnodemokratickej frakcie v nemeckom Bundestagu Gernot Erler. Tie sa tak či onak riešia na medzinárodných fórach. V Petrohrade ide skôr o občiansky aspekt spolupráce, o úlohu spoločenských organizácií a nadácií pri zabezpečovaní politickej stability v krajine a o slobodu tlače, čo je v Rusku dnes mimoriadne aktuálne.

(TASR, jnk)

Počasie

Dnes bude oblačno až zamračené a miestami, najmä na strednom a východnom Slovensku, občasný dážď, od 1200 m dážď so snehom alebo sneženie. Najvyššia denná teplota 6 až 10, na severe miestami okolo 2 stupne. Teplota na horách vo výške 1500 m okolo 0 stupňov. Slabý vietor. V stredu bude prevažne oblačno a lokálne prehánky, od asi 1300 m sneženie. Na východe veľká oblačnosť s početnejšími zrážkami. Nočná teplota 5 až 1 stupňov, na severozápade miestami slabý mráz. Najvyššia denná teplota 8 až 12, na severe a východe okolo 5 stupňov. Vo štvrtok bude premenlivá, na juhu zmenšená oblačnosť a miestami, najmä v horských oblastiach, prehánky. Nočná teplota väčšinou 4 až 0, denná teplota 8 až 12, na severe okolo 6 stupňov. Slnko vyjde zajtra o 6.11 a zapadne o 19.35 hod.

Amsterdamprehánky9
Atényjasno19
Belehraddážď10
Berlíndážď10
Bratislavaoblačno12
Bruseldážď10
Budapešťdážď10
Bukurešťzamračené17
Frankfurtdážď11
Helsinkipolooblačno6
Istanbuldážď16
Kodaňdážď7
Lisabonjasno19
Londýnprehánky12
Madridjasno24
Milánozamračené15
Moskvaoblačno12
Oslodážď6
Paríždážď9
Prahadážď10
Rímoblačno17
Sofiadážď11
Štokholmoblačno10
Varšavadážď7
Viedeňoblačno12
Záhreboblačno12
Ženevadážď10

 

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.