Hospodársky denník
USD48,204 Sk
EUR43,54 Sk
CHF28,466 Sk
CZK1,258 Sk
  Utorok  10.Apríla 2001

Stav prezidenta VSŽ: 30. marec

Správa o zvykoch, o názoroch, o reálnych aj tušených problémoch Antona Bidovského

Šaca, to je sídlo dnešných VSŽ. Kolosu bez Oceliarne, ktorú kúpil U. S. Steel. Bloky sídliskové, bez superochrany, akoby ste boli na korze, a v tom piatom vežiaku smerom k hlavnej ceste je pracovisko „holdingu“. Výťah je v rekonštrukcii, nepôjde do konca júna, hluk zbíjačiek netypický pre budovy takejto značky, zariadenia štandardné, a čuduj sa svete, bez akéhokoľvek náznaku prepychu. S JUDr. A. Bidovským, dlhoročným členom Hospodárskeho klubu, sme si urobili čas na to, aby som mohol podať verejnosti správu nielen o tom, že žije, ale takpovediac dosvedčiť, že je rozhodnutý a koná tak, aby VSŽ stabilizoval najneskôr do konca roka 2003.

Ako sa človek stane lídrom VSŽ? Tá značka tu predsa stále je.

- Dúfam, že aj bude. VSŽ má svoju tradíciu. Aj keď trocha zašlú či pošramotenú, ale dá sa zlepšiť. Pokúsim sa o to. Mám dôveru akcionárov a podporu J. H. Goodisha. Nielen profesionálnu, ale aj ľudskú. Cítim to najmä v jeho nefalšovanom, ba až spontánnom záujme o to, ako sa nám darí, či ako vnímame a pristupujeme k problémom.

Čo ostatní akcionári?

- V poslednej dekáde januára, keď bolo valné zhromaždenie, na ktorom ma zvolili za člena predstavenstva, som sa stretol aj s ďalšími akcionármi. Od nich som sa dozvedel, že o pozíciu prezidenta malo záujem jedenásť uchádzačov. O ďalších neviem. Azda všetci chceli počuť, či som mal niekedy niečo spoločné s VSŽ. Moje firmy nemali nikdy nič s VSŽ a do kontaktu s nimi sa nedostali ani moji príbuzní. To bola asi jedna z mojich predností.

To tušíte ?

- Dnes to už viem. Dodám aj to, že sa zaujímali aj o to, či niektorí z právnikov-advokátov, s ktorými som v kontakte, keďže som absolventom právnickej fakulty, nie sú v spore s VSŽ. Nemohol som to vylúčiť, keďže len v mojom ročníku bolo takých stopäťdesiat študentov, z ktorých väčšina absolvovala(!).

Dostali ste do rúk materiál o tom, čo reprezentuje VSŽ? Mali ste predstavu o tom, čo je za tou značkou v momente, keď ste boli posunutí do jej čela?

- Predstava bola. Písomný materiál-koncentrát však nebol. Nazbieral som si informácie. Zistil som, aké skupiny firiem sú vo VSŽ, že sú tu firmy, ktoré zhodnocujú hutnícku výrobu. Potom firmy, ktoré vyrábajú stroje, ďalej také firmy, ktoré sú servisnými pre U.S. Steel. Ďalšou skupinou firiem, ak sa to dá tak povedať, boli tie, v ktorých VSŽ majú majetkovú účasť.

Byť prezidentom VSŽ, bola to výzva?!

- Výzvou je vrátiť VSŽ dobré meno.

Máte predstavu o tom, koľko to potrvá, kým budú prakticky nové VSŽ v poriadku?

- Som na začiatku. Môj viceprezident je tu čosi vyše dvoch rokov a netrúfa si tvrdiť, že vnikol do všetkých vzťahov či väzieb firmy. Pravdou je aj to, že dnes je mi jasné, že všetko vo VSŽ je oveľa zložitejšie, ako som si myslel v januári. Napriek tomu si myslím, že „štartovací proces“ nepotrvá dlhšie ako dva roky.

Ešteže tak, veď aj ktorési rádio hlásilo v tom januári, že VSŽ sú tou najčistejšou a v podstate veľmi bohatou firmou...

- Po januárovom valnom zhromaždení odznela taká správa. Pravda je kdesi v strede... VSŽ síce ako firma nemajú priame bankové dlhy, ale niektoré jej dcérske spoločnosti majú. Ide o úvery krátkodobé a znesiteľné. Cash-flow je, lebo sú tu platby od U.S. Steel. Avšak táto firma má aj niekoľko väčších a niekoľko menších problémov. Medzi tie väčšie problémy patria aktíva, ktoré máme, ale ktoré nemajú takpovediac vždy reálnu hodnotu. Napríklad v účtovnej hodnote máme Vihorlat Snina, ktorý je už v konkurze... alebo v aktívach máme aj KŤUK. To je 11-miliardový problém a musíme ho čo najrýchlejšie vyriešiť. Zatiaľ sme ten majetok zabezpečili a usilujeme sa vymyslieť najlepšie riešenie.

Takže rozhlas to poriadne prehnal...

- Táto firma nemá úvery, ale na druhej strane nie všetky aktíva sú bonitné. Je viac ako dosť otvorených rizík a záväzkov. Sme v 700 súdnych sporoch asi za dve miliardy korún. Všetky súdy síce neprehráme, a otázkou by mohlo byť, koľko budeme musieť zaplatiť.

Vráťme sa do januára. Azda si vás vybrali preto, že máte vysoké vzdelanie, máte zázemie, veď ste úspešne podnikali. Ste vekovo prijateľný, a koniec koncov aj bývalým prokurátorom, ktorý musel dovidieť do firemných problémov. Priam ideálny typ...

– To nie. Priznávam, že sa mi netrasú kolená a nie som v hmlistých lobistických kruhoch. S odstupom dvoch-troch týždňov po nástupe do funkcie som si stanovil tri priority. Prvá: treba urobiť všetko pre to, aby VSŽ boli stabilnou firmou, aby v lehote troch rokov nedošlo k spochybneniu tej veľkej zmluvy. To je môj prvý strategický cieľ. Majme na pamäti, aké to bolo celé komplikované, a mnohí už zabudli, že v januári 1999 bolo asi 24-tisíc ľudí jednou nohou na ulici. Koľko chýbalo k tomu, aby vysoké pece vyhasli, a to by bol krach.

Máta vás trebárs tento moment z minulosti?

- Áno. Niesť zodpovednosť za tisíce ľudí a ich rodiny... ! Mám za sebou desať rokov podnikania, trúfam si povedať, že čistej podnikateľskej cesty. Ani jedna z firiem, v ktorých som pôsobil, neskončila preto, aby sa dostala do bankrotu alebo aby bola „nesplatiteľne“ zadlžená.

Povedzte pravdu, koľkí z tých, s ktorými ste spolupracovali, kým ste sem prišli, sa vám už ohlásili, a požiadali o prácu?

– Úplne otvorene, zavolal mi kamarát, ktorí robí notára. Vie sa o tých právnych sporoch a ohlasujú sa mi spolužiaci-advokáti. Oslovujem však ja. Toho, kto je odborník a bude lojálny voči VSŽ. Šance sú, lebo máme len piatich právnikov a s takým množstvo tú „vojnu“ nevyhráme.

Koľko ľudí máte až nadol?

- Vo firmách, kde máme majoritu, robí asi 6300 ľudí. Firiem s majoritnou účasťou je dvadsaťjeden a s minoritnou dvadsaťtri. Avšak centrála holdingu VSŽ má teraz iba 46 ľudí, ale v budúcich týždňoch sa ich počet zväčší.

Čo bianko zmenky? Sú?

– Nie sú. Neobjavili sa. Iné by aj boli, ale dúfam, že nie v takom rozsahu ako v SPP. Na 100 miliónov korún, ale súdime sa. Predpokladám, že budeme úspešní.

Aké auto máte k dispozícii?

– Momentálne BMW, ktoré má asi 240-tisíc km.

To nie je veľmi bezpečné.

- Keď sme išli pred týždňom-dvoma z Bratislavy, tak sa nám rozsypalo. Jedno dlhé BMW z minulej éry sme spojazdnili pre potreby dozornej rady, takže pešo nechodím.

Vy ste skromný...

- Nehovorím, že som skromný, som skôr realista.

Je princíp? Oceňuje ho osadenstvo, partneri...?

– Snažím sa k ľuďom správať slušne. Pôsobil som v mnohých firmách a môžete sa ich spýtať, aký majú názor na mňa. Občas som trochu nervózny, ale nekričím. Vtedy rozprávam ticho a sekám vety aj slová.

Pokračujete v tradícii záľub šéfov VSŽ?

- VSŽ je „veľkým otcom“ a naďalej sa stará o rozvoj športu a telovýchovy. S rozumom či skôr rozumnejšie ako v nedávnej minulosti. V tomto období diskutujeme aj o spôsobe financovania jednotlivých športov. Všade zdôrazňujem, že musíme myslieť na športovanie mládeže a detí a konečne pochopiť, že o východoslovenský šport sa musia zaujímať a podporovať ho aj iní. Nielen VSŽ a U.S. Steel. Napríklad Tesco.

Koľko ste včera zarobili ako firma?

- Niekoľko stotisíc korún.

Čo dcérske spoločnosti?

– Väčšina funguje, iné sa konsolidujú a na ďalšie hľadáme recepty, ako ich urobiť zdravšími alebo sa nimi nenechať sťahovať do mínusu.

Nepripadáte si skôr ako sanačný boss?

– To nie. Prvý mesiac som oňuchával terén. Teraz už riešim. Prijali sme nový systém, nový model zásad výkonu našich práv ako majiteľov vo vzťahu k dcérskym spoločnostiam. V mnohých prípadoch sme boli v pozícii pozorovateľa toho, čo sa deje. Mali sme aj včera valné zhromaždenia v dvoch firmách. Museli sme zmeniť stanovy a „posunuli“ právomoci dozorných rád. Zdôrazňujem a robím všetko pre funkčnosť kontroly.

Postojme pri pojme kontrola. Aká je jej pozícia vo VSŽ?

- Je kľúčová. Aj preto, že naše firmy nie sú v jednej budove, ani v jednom meste, ani v jednom regióne či kraji. Sú v Snine, Dobšinej, Tornali, Rakove, aj v Košiciach, na celom území SR. Bez tvrdej kontroly by sme nevydržali s dychom.

Vlastníte akcie či aspoň jednu akciu VSŽ?

– Nie, ale plánujem si kúpiť. Myslím si, že akcie sú bonitné. Ak sa podarí rozvinúť a tiež dokončiť reštrukturalizačné procesy, tak budú veľmi-veľmi lukratívne. Treba otvorene povedať, že je tu aj zaujímavý majetok. Je tu napríklad celý všešportový areál, na ktorý už máme zaujímavé ponuky na odpredaj.

Myslíte si, že zimný štadión bude večným pamätníkom?

- Nie. Treba ho dokončiť. Ide o 200 miliónov. Budete jedným z prvých, komu oznámime, že sme našli riešenie.

Je tu apríl, máj a jún, bude to dosť zložité obdobie. Čo máte naprojektované vy osobne, čo chcete zvládnuť?

– Za tieto tri mesiace by sme chceli zvládnuť zásadné veci: vyčleniť majetok, ktorý považujeme za nepodnikateľský a predať ho. Ide o niekoľko sto miliónov korún. Ponuky sú, ale nič neurýchľujeme. Ideme priamo, a bez sprostredkovateľov. Samozrejme, máme pripravené návrhy pre akcionárov, aj pokiaľ ide o dividendovú politiku. Mám názor, že nejaké dividendy by sa mali vyplatiť. V akej výške, to sa teraz prepočítava. Do troch mesiacov by sa mali ukázať prvé výsledky. Do konca júna v tých spoločnostiach, v ktorých cítime najväčšie problémy. Chcel by som a bol by som veľmi rád, keby sme do konca júna mali vyriešený Vihorlat.

Kedy ste boli PN?

– Desať rokov som určite nebol práceneschopný.

Čo manželka? Ako prijíma vašu funkciu?

– Nepáči sa jej môj životný štýl a moja absencia doma. Vravím, že je to dočasné, ale zatiaľ je to akoby navždy.

Fajčíte viac, ako ste fajčili?

– Áno.

Dá sa povedať, že ste absolútny optimista z hľadiska VSŽ?

– Nie som absolútny optimista. Som realista. Nevidím túto situáciu ani ružovo, ale firma má zaujímavý a výnosný potenciál.

Východ, ten je najviac postihnutý transformáciou. Azda až nenapraviteľne...

- Odbočím od VSŽ. Povedzme si, bol tu špeciálny priemysel a spotrebný priemysel. S orientáciou na bývalý Sovietsky zväz a RVHP. Keď to všetko padlo, tak padol aj Východ. Ja si tiež pamätám, keď som prišiel svojho času do OZKN , že v takom 1989. roku sa vyviezlo 300-tisíc oblekov do ZSSR. Platilo sa ropou, plynom atď. Určite som nebol priateľom RVHP, ale keď sa federálni ministri Klaus a Dlouhý vrátili s tým, že je jej koniec, tak mi bolo jasné, že nedoniesli zlaté vajce, ale pravý opak. Ako sa s tým vyrovnať? Bol by potrebný zázrak alebo investori. Pozrite sa po Slovensku, čo všetko zaniklo a už sa nikdy neobnoví!

Svet nás nahradil aj v Rusku.

- Ako skončilo pletiarstvo?! Sme schopní vyrobiť tričko za 100 korún? Nie sme, tak musíme myslieť a konať inak. Pravda sa stále nepovedala. Hovorilo sa tu o Švajčiarsku, a neviem o čom, hory - kopce - doliny nezmyslov. Treba jednoducho povedať, že aj ten životný štandard ľudí išiel dole. Hoci nezamestnanosť je elementárnym problémom, myslím si, že ak sa nejaké tie privatizačné pohyby udejú, tak výnosy by sa mali využiť zmysluplne. Problém na východe je skutočne vážny.

Peter Kasalovský

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.