Hospodársky denník
USD48,204 Sk
EUR43,54 Sk
CHF28,466 Sk
CZK1,258 Sk
  Streda  11.Apríla 2001

Koraly aj v studených vodách

Koralové útesy sa obyčajne spájajú s teplými priehľadnými vodami morí v subtropických a tropických oblastiach. Že to nemusí vždy platiť potvrdzujú aktuálne výskumy v rámci európskeho výskumného programu ACES (Atlantic Coral Ecosystem Stud) o rozšírení ekosystémov produkujúcich uhličitany v studených, tmavých a hlbokých vodách severného Atlantiku.

Miesto, kde sa kontinentálny prah smerom do mora náhle končí príkrym, do hĺbky smerujúcim kontinentálnym svahom, ponúka vedcom fascinujúci výskum. I preto, lebo ide aj o kľúčové procesy týkajúce sa ložísk surovín, podnebia a morských ekosystémov.

Voda bohatá na výživné látky stúpa z hlbín oceánu a prúdi nad kontinentálnym prahom do tzv. šelfových morí, čo osoží morským organizmom. Nie div, že práve tu je ťažisko (asi 90 percent) rybolovu na svete, hoci šelfové moria predstavujú len 15 percent plochy globálneho oceánu. Vedci však zaregistrovali aj silný opačný prúd organického materiálu z pobrežia cez kontinentálny prah smerom do hlbokého mora. Vďaka tomu sú na kontinentálnom svahu obdivuhodné životné formy. Takými sú napríklad koralové útesy, ktoré objavili výskumníci v studených, tmavých vodách v okolí nórskeho pobrežia, britských ostrovov alebo Španielska v hĺbke od 250 až 1000 metrov. Na mnohých podmorských plochách pokrývajú plochu vyše 3000 km2. Obrovské útesy sa dvíhajú nad morským dnom až do 150-metrovej výšky. Osobitne pozoruhodné je, že koraly osídľujú aj ukotvenia ropných plošín.

Výskum týchto rozsiahlych neznámych oáz v oceáne, ktoré ponúkajú stovkám živočíchov a rastlín výživu, sa práve začína. Aj keď je známe, že koraly ovplyvňujú potravinový reťazec, nevieme do akej miery.

(Quark)

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.