Hospodársky denník
USD48,204 Sk
EUR43,54 Sk
CHF28,466 Sk
CZK1,258 Sk
  Streda  11.Apríla 2001

Západné príklady motivujú

V tvrdej konkurencií vyspelých kapitálových trhov hľadajú svoje miesto aj burzy krajín Vyšehradskej štvorky. Výnimkou nie je ani Burza cenných papierov v Bratislave (BCPB), ktorá je však spomedzi členských krajín Vyšehradskej štvorky najslabšie sa rozvíjajúcim trhom. Trhová kapitalizácia BCPB (súhrnná cena všetkých obchodovaných akcií) predstavuje približne 1,1 miliardy USD, čiže zhruba 6 percent hrubého domáceho produktu (HDP) Slovenska. V absolútnom i relatívnom vyjadrení je veľkosť kapitálového trhu v Bratislave iba zlomkom v porovnaní s trhovou kapitalizáciou ostatných krajín Vyšehradskej štvorky. Na pražskej burze dosahuje trhová kapitalizácia 13,3 miliardy USD, približne 26 percent HDP Českej republiky, v Budapešti dosiahla v roku 1999 približne 16 miliárd USD, takmer 40 percent HDP krajiny, a na varšavskej burze to bolo 29 miliárd USD, čiže 20 percent poľského HDP. Nekonečnú priepasť, za ktorou sa BCPB nachádza, zviditeľňuje však najlepšie trhová kapitalizácia vyspelých ekonomík a svetový priemer. Celková cena všetkých akcií (v roku 1999 asi 32 000 miliárd USD) v porovnaní so svetovým HDP predstavovala v minulom roku približne 100 percent HDP a v roku 1999 dokonca 105,8 percenta HDP. Najatraktívnejším z hľadiska investorov je aj vďaka silnej americkej mene Wall Street, ktorého trhová kapitalizácia predstavovala v predminulom roku 186 percent HDP a celkový objem akcií dosiahol 16 700 miliárd USD. Veľká Británia vykázala podľa posledných údajov trhovú kapitalizáciu vo výške 195 percent HDP. Podstatne nižšia je kapitalizácia na trhoch eurozóny, kde dosahuje v priemere približne 75 percent HDP.

Nízky záujem investorov o bratislavskú burzu a nízke objemy obchodov majú negatívny dosah na celú slovenskú ekonomiku, pretože alternatívny spôsob financovania podnikov nie je využívaný. Na zlepšenie situácie na BCPB by mohlo prispieť skvalitnenie systému regulácie, zlepšenie riadenia podnikov vrátane legislatívnych opatrení a zdokonalení infraštruktúry pre kapitálový trh.

Ako prvé kroky na dlhej ceste do podvedomia investorov by sa dal označiť vznik Úradu pre finančný trh (ÚFT) a príprava novely Obchodného zákonníka, ktorou sa má okrem iného zlepšiť ochrana práv menšinových akcionárov.

P. Machala

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.