Hospodársky denník
USD48,204 Sk
EUR43,54 Sk
CHF28,466 Sk
CZK1,258 Sk
  Streda  11.Apríla 2001

Benzín naďalej v centre záujmu

Záujem obchodníkov na Newyorskej komoditnej burze (NYMEX) sa v pondelok opäť v plnej miere sústredil na benzín. Májové dodávky tejto komodity si v úvode nového týždňa pripísali k dobru 2,2 USc a finišovali na 99,12 USc za barel. Počas seansy sa ich cena nakrátko ocitla na úrovni 100,2 USc za barel, čo je najvyššia úroveň od 26. októbra minulého roka. Minulý týždeň, ktorý bol charakterizovaný mohutným dopytom po benzíne vyvolanom obavami z nedostatku tejto tekutej komodity, priniesol benzínu vzostup ceny až o 5 USc. V pondelok sa k správam o rekordne nízkych zásobách benzínu pridružili aj informácie, že americká rafinéria Orion Refining Corp. o niekoľko dní oddialila spustenie zariadenia na krakovanie ropy, ktorého denná kapacita dosahuje 85 tis. barelov. Informácie podobného druhu vytvárajú na trhu napätú atmosféru. Obchodníci totiž považujú súčasnú produkciu rafinérií za príliš nízku. Na to, aby sa atmosféra na trhu upokojila, by bolo potrebné výrazne zvýšiť súčasný objem výroby benzínu.

Neskôr konsolidácia

V stopách benzínu sa vybrali aj májové dodávky vykurovacieho oleja. Počas dňa zaznamenali vzostup až na 74,4 USc. V závere obchodovania sa trh čiastočne konsolidoval a ich konečná cena predstavovala 73,58 USc za galón, pričom denný zisk bol 0,75 %. Vlna vyberania ziskov, ktorá sa trhom prevalila v závere seansy, korigovala aj vysokú cenu ropy. Kľúčové májové dodávky ropy tak nakoniec finišovali s denným nárastom o 22 USc na 27,28 USD za barel. Denné maximum pritom predstavovalo 27,67 USD/barel.

Obchodníci na americkom COMEX-e sa v pondelok rozhodli pre pokrývanie krátkych pozícií, po tom čo sa cena červeného kovu v piatok prehupla hlboko od záporných čísel a dokonca atakovala 21-mesačné minimum. Ich rozhodnutie bolo podmienené aj vzostupom ceny medi na Londýnskom trhu kovov (LME). Objemy obchodov však zostali nízke. Súčasná zlá situácia na amerických akciových trhoch a nárast nezamestnanosti v USA v treťom mesiaci tohto roka totiž obchodníkom stále nedajú spať. Ochabnutie ekonomického rastu v USA sa zákonite prejavilo aj v nižšom dopyte po medi. Zásoby medi sa kontinuálne zvyšujú, pričom objednávky zo strany výrobcov prichádzajú stále zriedkavejšie. Budúci vývoj ceny medi preto mnohým obchodníkom spôsobuje na čele vrásky. V pondelok si aktívne májové futuritné kontrakty pripísali 0,95 USc na konečných 76,00 USc za libru. Analytici stanovili hranicu podpory pre meď na najbližšie dni na 74,10 USc/libru a hranicu rezistencie na 77,40 USc/libru.

Nové minimum

Bohatá úroda kávy, ktorú signalizujú producenti v Brazílii, ako aj mohutné zásoby kávových zŕn sú v súčasnosti dominantnými faktormi tlačiacimi na pokles ceny tejto aromatickej komodity. Po piatkovom poklese o 1 cent si májové dodávky arabiky odpočítali ďalších 0,5 USc na 57,60 USc za libru. Cena kávy sa tak nebezpečne priblížila k novému sedemapolročnému minimu. Negatívny tlak na kávu vytvára aj silný americký dolár, keďže cena kávy vyjadrená v dolároch je pre zahraničných nákupcov relatívne príliš vysoká.

(I. Sedliaková/REUTERS)

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.