Hospodársky denník
USD48,204 Sk
EUR43,54 Sk
CHF28,466 Sk
CZK1,258 Sk
  Streda  11.Apríla 2001
Archív - Tiráž - Prílohy
Vyhľadávanie
 
Titulná strana
Z domova
Podnikové spektrum
Zahranicie
Podnikateľ a štýl
Veda/Kultúra
Digitálny svet
Finančné komentáre
Šport
Poradenstvo/Servis
Inzercia
ASS
Veľtrhy a výstavy 2004
Spotrebiteľské ceny
Hospodársky klub
Zdravotníctvo

Špidla chce nový štýl

Českí sociálni demokrati vykročili ľavou nohou

Cez víkend prebiehajúci XXX. zjazd ČSSD podľa pozorovateľov potvrdil, že jej nové vedenie v čele s vicepremiérom Vladimírom Špidlom jej dáva jasne ľavicový charakter. Tomu zodpovedá aj novozvolené vedenie ČSSD, ktoré okrem nového predsedu tvorí súčasný minister vnútra Stanislav Gross (jeho štatutárny zástupca), podpredsedovia Karel Kobes (zodpovedný za chod Ľudového domu), šéf sociálne demokratických poslancov Zdeněk Škromach, verejnosti neznáma Marie Součková a minister pre miestny rozvoj Petr Lachnit. Až na posledného ide o zmes osobností, ktoré nemali úzke kontakty na Miloša Zemana. Zemanovu doterajšiu činnosť zjazd vysoko ohodnotil a potvrdil ho naďalej vo funkcii premiéra. V súboji o tieto miesta naopak podľahli jeho verní spojenci, či už to bol minister zahraničných vecí Jan Kavan alebo predsedníčka sociálnodemokratických žien Jana Volfová, ktorá chcela zasadnúť v Ľudovom dome namiesto Kobesa, zodpovedného za finančnú a organizačnú politiku strany. Ten bol zvolený len vďaka osobnému zásahu Špidlu, ktorý podporil jeho kandidatúru na úkor blízkej spolupracovníčky Zemana. Do funkcie nebol zvolený ani vicepremiér a minister financií Pavel Mertlík, kjtirý včera z funkcie odstúpil.

Špidla tým naznačil, že chce mať vo svojej blízkosti osobnosti, ktoré podporia jeho úmysel zaviesť do života ČSSD nový štýl práce a vymedzia ju ako ľavicovú nekomunistickú stranu. Pred 600 delegátmi zjazdu formuloval svoju predstavu, že strana musí otvorene podporovať myšlienku sociálneho štátu a nastúpiť tak cestu k víťazstvu v parlamentných voľbách v polovici budúceho roka. Tým podľa neho bude uzatvorená cesta k moci tým, ktorí, ako vyhlásil, vstávajú z politického hrobu a chcú zaviesť žobračenky, platenú zdravotnú starostlivosť a školné. ČSSD sa vraj musí hlásiť ku koncepcii sociálneho štátu, čo znamená rovnosť príležitostí, sociálnu súdržnosť a rovnováhu moci. Jednoznačne sa dištancoval od liberálnej koncepcie minimalizovaného štátu, ktorý, ako povedal, je nočným strážcom zaisťujúcim pokoj bohatým v rozdelenej spoločnosti. K prípadným koaličným partnerom po voľbách Špidla sa odmietol jednoznačne vysloviť a okrem komunistov nikomu neuzatvára vopred cestu.

Odmietol odpovedať na otázku, kedy skončí opozičná zmluva s ODS. Isté je, že v čase volieb už nebude mať strana voči Klausovi žiadne záväzky a ako povedal, bude slobodná. Šéf tieňovej štvorkoaličnej vlády Karel Kühnl konštatoval, že v novom vedení ČSSD sú väčšinou zástupcovia umiernenej časti a že sa tým umožňuje spolupráca demokratických strán. Predseda ľudovcov Jan Kasal je presvedčený, že v osobe Špidlu sa otvára možnosť komunikovať o rôznych veciach a ďalší člen tejto strany predseda senátu Petr Pithart vyslovil nádej, že už čoskoro pominie situácia, do ktorej politikov dostala opozičná zmluva. Predseda KSČM Miroslav Grebeníček vyhlásil, že pravicovú politiku ČSSD zastieranú ľavicovými frázami nikdy nepodporia.

Richard Seemann

Praha

Počasie

Dnes bude oblačno až zamračené a miestami, najmä na strednom a východnom Slovensku dážď. Najvyššia denná teplota 9 až 13 stupňov, na severozápade okolo 6 stupňov a na juhu miestami až 15 stupňov. Teplota na horách vo výške 1500 m okolo 5 stupňov. Slabý premenlivý, neskôr severozápadný až severný vietor 3 až 6 m/s. Vo štvrtok bude prevažne veľká oblačnosť a miestami občasný dážď. Nočná teplota 5 až 1 stupňov. Najvyššia denná teplota 10 až 14, na severe okolo 8 stupňov. V piatok polooblačno, cez deň až oblačno a miestami prehánky, od asi 800 m snehové. Nočná teplota 3 až -1, v horských dolinách miestami okolo -3 stupne. Denná teplota 8 až 12, na severe okolo 6 stupňov. Slnko vyjde zajtra o 6.09 a zapadne o 19.37 hod.

Amsterdamprehánky9
Atényprehánky14
Belehraddážď12
Berlíndážď10
Bratislavaoblačno12
Bruseloblačno11
Budapešťoblačno12
Bukurešťdážď16
Frankfurtdážď12
Helsinkioblačno6
Istanbuloblačno16
Kodaňdážď8
Lisabonjasno20
Londýnprehánky11
Madridjasno20
Milánodážď17
Moskvapolojasno14
Osloprehánky6
Parížprehánky11
Prahadážď10
Rímdážď15
Sofiadážď13
Štokholmoblačno10
Varšavadážď7
Viedeňdážď11
Záhrebdážď13
Ženevadážď10

 

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.