Hospodársky denník
USD48,204 Sk
EUR43,54 Sk
CHF28,466 Sk
CZK1,258 Sk
  Streda  11.Apríla 2001

Špidla chce nový štýl

Českí sociálni demokrati vykročili ľavou nohou

Cez víkend prebiehajúci XXX. zjazd ČSSD podľa pozorovateľov potvrdil, že jej nové vedenie v čele s vicepremiérom Vladimírom Špidlom jej dáva jasne ľavicový charakter. Tomu zodpovedá aj novozvolené vedenie ČSSD, ktoré okrem nového predsedu tvorí súčasný minister vnútra Stanislav Gross (jeho štatutárny zástupca), podpredsedovia Karel Kobes (zodpovedný za chod Ľudového domu), šéf sociálne demokratických poslancov Zdeněk Škromach, verejnosti neznáma Marie Součková a minister pre miestny rozvoj Petr Lachnit. Až na posledného ide o zmes osobností, ktoré nemali úzke kontakty na Miloša Zemana. Zemanovu doterajšiu činnosť zjazd vysoko ohodnotil a potvrdil ho naďalej vo funkcii premiéra. V súboji o tieto miesta naopak podľahli jeho verní spojenci, či už to bol minister zahraničných vecí Jan Kavan alebo predsedníčka sociálnodemokratických žien Jana Volfová, ktorá chcela zasadnúť v Ľudovom dome namiesto Kobesa, zodpovedného za finančnú a organizačnú politiku strany. Ten bol zvolený len vďaka osobnému zásahu Špidlu, ktorý podporil jeho kandidatúru na úkor blízkej spolupracovníčky Zemana. Do funkcie nebol zvolený ani vicepremiér a minister financií Pavel Mertlík, kjtirý včera z funkcie odstúpil.

Špidla tým naznačil, že chce mať vo svojej blízkosti osobnosti, ktoré podporia jeho úmysel zaviesť do života ČSSD nový štýl práce a vymedzia ju ako ľavicovú nekomunistickú stranu. Pred 600 delegátmi zjazdu formuloval svoju predstavu, že strana musí otvorene podporovať myšlienku sociálneho štátu a nastúpiť tak cestu k víťazstvu v parlamentných voľbách v polovici budúceho roka. Tým podľa neho bude uzatvorená cesta k moci tým, ktorí, ako vyhlásil, vstávajú z politického hrobu a chcú zaviesť žobračenky, platenú zdravotnú starostlivosť a školné. ČSSD sa vraj musí hlásiť ku koncepcii sociálneho štátu, čo znamená rovnosť príležitostí, sociálnu súdržnosť a rovnováhu moci. Jednoznačne sa dištancoval od liberálnej koncepcie minimalizovaného štátu, ktorý, ako povedal, je nočným strážcom zaisťujúcim pokoj bohatým v rozdelenej spoločnosti. K prípadným koaličným partnerom po voľbách Špidla sa odmietol jednoznačne vysloviť a okrem komunistov nikomu neuzatvára vopred cestu.

Odmietol odpovedať na otázku, kedy skončí opozičná zmluva s ODS. Isté je, že v čase volieb už nebude mať strana voči Klausovi žiadne záväzky a ako povedal, bude slobodná. Šéf tieňovej štvorkoaličnej vlády Karel Kühnl konštatoval, že v novom vedení ČSSD sú väčšinou zástupcovia umiernenej časti a že sa tým umožňuje spolupráca demokratických strán. Predseda ľudovcov Jan Kasal je presvedčený, že v osobe Špidlu sa otvára možnosť komunikovať o rôznych veciach a ďalší člen tejto strany predseda senátu Petr Pithart vyslovil nádej, že už čoskoro pominie situácia, do ktorej politikov dostala opozičná zmluva. Predseda KSČM Miroslav Grebeníček vyhlásil, že pravicovú politiku ČSSD zastieranú ľavicovými frázami nikdy nepodporia.

Richard Seemann

Praha

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.