Hospodársky denník
USD48,204 Sk
EUR43,54 Sk
CHF28,466 Sk
CZK1,258 Sk
  Streda  11.Apríla 2001
Archív - Tiráž - Prílohy
Vyhľadávanie
 
Titulná strana
Z domova
Podnikové spektrum
Zahranicie
Podnikateľ a štýl
Veda/Kultúra
Digitálny svet
Finančné komentáre
Šport
Poradenstvo/Servis
Inzercia
ASS
Veľtrhy a výstavy 2004
Spotrebiteľské ceny
Hospodársky klub
Zdravotníctvo

Vhodný čas na investovanie do fondov

Významné zmeny na slovenskom finančnom trhu nútia bankové subjekty pružne reagovať na meniace sa podmienky a bojovať o svoj podiel na trhu. S rastom konkurencie a tlakom na vyššiu efektívnosť, rýchlosť a kvalitu služieb je nevyhnutné sledovať požiadavky klientov a vychádzať im v ústrety novými produktmi. Bank Austria Creditanstalt Slovakia, a. s., nezaspala na vavrínoch a na jeseň uplynulého roka prišla na trh s ponukou investovania do podielových fondov s rôznym stupňom výnosovosti a rizika. Ponuku ôsmich podielových fondov, v ktorých môžu klienti výhodne zhodnotiť svoje vklady, spravuje rakúska investičná spoločnosť Capital Invest, ktorá je dcérskou spoločnosťou skupiny Bank Austria/Creditanstalt. Jednotlivé podielové fondy sú diferencované podľa stupňa rizika a výnosovosti a podľa druhu cenných papierov. Hlavnými výhodami zverenia kapitálu práve do týchto fondov je správa majetku zahraničnou správcovskou spoločnosťou, ktorá má dlhodobé skúsenosti a zručných manažérov, orientuje sa na zahraničné trhy a poskytuje vysokú právnu istotu, ktorú podopiera dôsledný rakúsky zákon o investičných fondoch.

Úspech na domácej pôde

Spoločnosť Capital Invest zaznamenala úctyhodný rast v priebehu roku 1999, keď sa suma investícií spravovaných jej manažmentom vyšplhala o 45,5 % na 212 mld. ATS. Tento úspech nepoukazuje iba na prekonanie rastu trhu, reprezentuje najvýraznejší rast objemu investícií spomedzi všetkých investičných spoločností pôsobiacich na rakúskom trhu. Ako spoločnosť, ktorej vlastníkom je najsilnejšia rakúska banková skupina a samotná spoločnosť so svojím dvadsaťpercentným podielom na trhu zaujíma druhú priečku v oblasti správcov investičných fondov, sa Capital Invest teší veľkej dôvere klientov.

Keďže spoločnosť Capital Invest je stopercentnou dcérou skupiny Bank Austria/Creditanstalt, významne sa podieľa na procese umiestňovania aktív skupiny na svetových trhoch. Prostredníctvom predajnej siete dvoch najväčších rakúskych bánk s viac ako 500 pobočkami získava Capital Invest podstatnú výhodu na trhu. V snahe preniknúť aj do transformujúcich sa ekonomík strednej a východne Európy spoločnosť uviedla na trh nové produkty a presviedča čoraz viac klientov o výhodnosti investovania do podielových fondov.

Záujem rastie

Slovenský kapitálový trh sa v porovnaní s inými krajinami vyznačuje určitými špecifikami, ktoré nenájdeme nikde inde. Jedno však má s vyspelými trhmi spoločné: Slováci majú záujem o investovanie, pričom termínované vklady už ich požiadavkám nevyhovujú. Čoraz viac kapitálu prúdi do podielových fondov, ktoré využívajú výhody kolektívneho investovania: vyššie výnosy pri nižšom riziku. K situácii na slovenskom trhu sa vyjadrili predstavitelia skupiny BA/CA-Slovakia a spoločnosti Capital Invest.

Má Capital Invest záujem spolupracovať s inými spoločnosťami fondového priemyslu na Slovensku? Aké výhody od toho očakáva, čo je motívom?

- Výhodou podielových fondov, ktoré má BA/CA-Slovakia vo svojej ponuke, je možnosť investovať do akcií či dlhopisov v zahraničí, keďže prostredníctvom rakúskej spoločnosti Capital Invest si môžu klienti vybrať

z rôznych medzinárodne aktívnych fondov. Spoločnosť Capital Invest je dobrým príkladom toho, že skupina Bank Austria/Creditanstalt dokáže svojim klientom poskytnúť nielen klasické „zabehnuté“ produkty. Capital Invest je na rakúskom kapitálovom trhu aktívny už vyše 40 rokov a banka tento moment využila ihneď, ako sa záujem o tento druh investícií objavil i na slovenskom trhu.

Okrem toho, že hlavným distribučným kanálom Capital Investu na Slovensku sú predovšetkým pobočky našej banky, spoločnosť vidí výhody i v nadväzovaní spolupráce s ďalšími partnermi, napríklad s poisťovňou Kooperativa, ktorá takisto patrí medzi kooperačných partnerov skupiny BA/CA

na Slovensku v oblasti poisťovníctva, spoločne vyvinuli produkt investičné životné poistenie, teda životné poistenie prepojené s investíciou do zatiaľ ôsmich podielových a troch manažovaných fondov. Horizont investovania tu dosahuje 10 až 20 rokov a výška zisku presahuje možnosti ostatných

finančných produktov. Ak k tomu prirátame zúročenie kapitálu v priestore euroregiónu s výnimočne nízkou infláciou v krajinách EÚ, je to pre potenciálnych klientov zaujímavý moment.

Má spoločnosť ambície ráznejšie vstúpiť do diania na slovenskom kapitálovom trhu, ak vychádzame zo spolupráce s ASS?

- Bank Austria Creditanstalt Slovakia, a. s., požiadala na sklonku minulého roka o členstvo v ASS, takže v súčasnosti čakáme na rozhodnutie asociácie. V prípade pozitívneho rozhodnutia bude môcť Capital Invest intenzívne sledovať slovenský kapitálový trh prostredníctvom našej banky a, samozrejme, i príslušne reagovať na všetky podnety . Napríklad potreba zabezpečenia sa do dôchodku, ktorá je taká aktuálna v krajinách EÚ, sa určite stane stredobodom záujmu i v našej krajine.

Ako hodnotí doterajšie pôsobenie na slovenskom trhu?

- Capital Invest pôsobí na slovenskom trhu od septembra minulého roka a doteraz dosiahnuté výsledky predstihli všetky očakávania. Záujem klientov o ponúkané fondy je veľký a sme presvedčení, že potenciál slovenského trhu vôbec nevyčerpal svoje možnosti.

Aké kroky musí podstúpiť záujemca o investovanie do podielového fondu?

- Niektorí klienti po príchode do banky už majú konkrétnu predstavu, kam by chceli investovať, no vo väčšine prípadov s nimi robíme dosť obsiahly rozhovor: na aké obdobie chcú investovať, aké riziko sú ochotní podstúpiť. Konzultujeme s nimi, čo je hlavným cieľom investície, či ide o zabezpečenie sa do budúcnosti alebo o rýchly zisk, prípadne či preferujú investície do určitej oblasti, napríklad v Európe alebo v USA a podobne. Ide o dosť komplexný rozhovor, v ktorom sa snažíme zistiť, aké má klient záujmy a na základe jeho preferencií mu odporučíme investovať do niektorého z našich ôsmich fondov.

Ako spoločnosť Capital Invest predbežne hodnotí uplynulý rok z hľadiska investovania na svetových trhoch, čo očakáva v novom roku?

- Rok 2000 bol veľmi dobrým rokom na investície do dlhopisov. Akcie mali takisto veľmi dobrú výkonnosť, avšak začiatkom 2. štvrťroka došlo na akciových trhoch ku korektúram, ktoré pretrvávajú až doteraz. Riziká vychádzajú predovšetkým z vývoja hospodárstva USA, ktoré ovplyvňuje všetky

ostatné svetové trhy. Ak by sa však v tomto roku dosiahol predpokladaný hospodársky rast 2 - 3 % v USA, 2,5 % v Európe, euro sa podľa očakávaní priblížilo k doláru, resp. i výraznejšie posilnilo a úroky klesli o 0,5 až 0,75 % v Európe i USA, na investovanie do európskych dlhopisov a akciových

fondov by bol práve teraz veľmi vhodný čas.

Aké produkty pripravuje pre svojich klientov v roku 2001?

- Vzhľadom na ohlásenú fúziu, ktorú by mala Bank Austria Creditanstalt Slovakia, a. s. a HypoVereinsbank Slovakia, a. s., absolvovať tento rok, budú naše aktivity zamerané predovšetkým na zvládnutie celého procesu integrácie oboch bankových domov. Zo skúseností môžeme potvrdiť, že to nie je jednoduché a čiastočne to posunie i vývoj a uvedenie nových produktov v oblasti investovania do druhej polovice roka. V každom prípade však nezostane len pri súčasnej ponuke podielových fondov.

Ján Plačko

Počasie

Dnes bude oblačno až zamračené a miestami, najmä na strednom a východnom Slovensku dážď. Najvyššia denná teplota 9 až 13 stupňov, na severozápade okolo 6 stupňov a na juhu miestami až 15 stupňov. Teplota na horách vo výške 1500 m okolo 5 stupňov. Slabý premenlivý, neskôr severozápadný až severný vietor 3 až 6 m/s. Vo štvrtok bude prevažne veľká oblačnosť a miestami občasný dážď. Nočná teplota 5 až 1 stupňov. Najvyššia denná teplota 10 až 14, na severe okolo 8 stupňov. V piatok polooblačno, cez deň až oblačno a miestami prehánky, od asi 800 m snehové. Nočná teplota 3 až -1, v horských dolinách miestami okolo -3 stupne. Denná teplota 8 až 12, na severe okolo 6 stupňov. Slnko vyjde zajtra o 6.09 a zapadne o 19.37 hod.

Amsterdamprehánky9
Atényprehánky14
Belehraddážď12
Berlíndážď10
Bratislavaoblačno12
Bruseloblačno11
Budapešťoblačno12
Bukurešťdážď16
Frankfurtdážď12
Helsinkioblačno6
Istanbuloblačno16
Kodaňdážď8
Lisabonjasno20
Londýnprehánky11
Madridjasno20
Milánodážď17
Moskvapolojasno14
Osloprehánky6
Parížprehánky11
Prahadážď10
Rímdážď15
Sofiadážď13
Štokholmoblačno10
Varšavadážď7
Viedeňdážď11
Záhrebdážď13
Ženevadážď10

 

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.